حذف بیولوژیکی نیترات از منابع آب آشامیدنی

به گزارش خبرگزاری مهر، سیروس ابراهیمی بیان کرد: به دلیل حذف نکردن نیترات از فاضلاب های شهری و همچنین نفوذ زهاب‌های کشاورزی به منابع آب آشامیدنی، پیش بینی می‌شود بیشتر شهرهای ايران در آینده نزدیک با مقادير بالای غلظت نيترات مواجه باشند.

وی افزود: با توجه به اثرات سوء نیترات بر سلامتی انسان، حذف نیترات از منابع آب آشامیدنی بسیارحائز اهمیت است. در خارج از کشور به دلیل حذف نیترات از فاضلاب های شهری و کنترل دقیق استفاده از کودهای کشاورزی، نسبت به ایران کمتر با مشکل نیترات در منابع آب شرب مواجه هستند.

به گفته ابراهیمی، بیشتر کشورها مقادیر استاندارد را حتی پایین تر هم آورده‌اند و با این وجود، حذف بیولوژیکی نیترات برای مقادیرغلظت‌های کم هم در کشور های مختلف بطور گسترده استفاده می‌شود و متداول ترین و اقتصادی‌ترین روش نیز در این زمینه روش بیولوژیکی گزارش شده است.

وی اظهار کرد: متاسفانه در ایران احداث واحد حذف نیترات در مقیاس صنعتی گزارش نشده است و با توجه به نیاز گسترده احداث واحدهای حذف بیولوژیکی نیترات در کشور، لزوم ایجاد دانش فنی مقرون به صرفه ترین تصفیه بیولوژیکی، از اهمیت خاصی برخوردار است.

دبیر کارگروه زیست پالایی آب و خاک ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی خاطرنشان کرد: حمایت از طرح پایلوت حذف بیولوژیکی نیترات از منابع آب شرب کشور یکی از اولویت های این کمیته است.

وی با ابراز امیدواری از موفقیت آمیز بودن نتایج طرح، گفت: بدیهی است با احداث موفقیت آمیز اولین واحد در یکی از چاه‌های تامین آب شرب و بومی سازی این فناوری، امکان احداث واحدهای صنعتی در مناطق مختلف منابع آب آشامیدنی فراهم می‌شود.

[ منبع این خبر سایت مهر-دانش می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «حذف بیولوژیکی نیترات از منابع آب آشامیدنی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات