هیات امنا دانشگاه‌ها بر صرف اعتبارات در پژوهش نظارت کنند

به گزارش خبرگزاری مهر، وحید احمدی در نشست روسای کمیسیون های دائمی هیات های امنای دانشگاه ها به برنامه های حوزه معاونت پژوهش و فناوری در سال ۱۳۹۵ اشاره کرد.

وی برنامه های حوزه معاونت پژوهش و فناوری را در محورهای تغییر نظام فکری دانشگاه ها به پژوهش محوری مبتنی بر فناوری و نوآوری و تبدیل دانشگاه ها به دانشگاه های کار آفرین دانست و افزود: توسعه زیرساخت های پژوهشی فناوری و نوآوری، توسعه کسب و کار دانش بنیان و تجاری سازی دستاوردهای پژوهشی از دیگر برنامه های این معاونت است .

احمدی تنوع بخشی به منابع مالی پژوهش و فناوری و تامین و مصرف آن ها با گرایش به افزایش سهم غیردولتی، گسترش ارتباطات بین المللی در حوزه علم و فناوری  را با اهمیت ارزیابی كرد و گفت: تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه، طراحی و استقرار نظام یکپارچه پایش و ارزیابی علم و فناوری، مدیریت و راهبری مناطق ویژه علمی، تجاری سازی شرکت های دانش بنیان از دیگر محورهای مهم این معاونت است.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم به امور مورد تاکید حوزه معاونت پژوهش و فناوری اشاره کرد وگفت: تدوین و ارائه طرح جامع آموزشی، پژوهشی و عمرانی بر اساس برنامه راهبردی موسسات آموزش عالی و اتخاذ تمهیدات لازم برای جهت دهی تحقیقات اعضای هیات علمی ضروری است.

احمدی تخصیص درصدی از بودجه هر موسسه آموزش عالی به منظور اجرای ماموریت های توسعه فناوری، فراهم آوردن شرایط برای تجاری سازی دستاوردهای تحقیقاتی، بازاریابی و فروش محصولات دانشگاهی و ترویج فرهنگ کسب و کار دانش بنیان  را مهم ارزیابی کرد. 

وی گفت: تخصیص حداقل ۱۵ درصد از کل اعتبارات هزینه ای دانشگاه ها و حداقل ۴۰ درصد از اعتبارات موسسات پژوهشی به هزینه های پژوهشی و همچنین توسعه بانک های اطلاعاتی و کتابخانه های مجازی از محورهای مورد تایید این حوزه است.

وی افزود: برنامه ریزی برای هم افزایی پارک های علم و فناوری، تاکید بر افزایش سهم درآمدهای اختصاصی از طریق تنوع بخشی به منابع درآمدی و تعریف پروژه های مشترک و برنامه ریزی عملیاتی آن ها، از دیگر امور مهم مورد تاکید معاونت پژوهش و فناوری است.

وی در خصوص نقش هیات امنای دانشگاه ها در بخش پژوهش و فناوری اشاره کرد و گفت : هیات های امنا باید تلاش کنند تا اعتبارات پژوهشی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی امکان جابه جایی نداشته باشد و اعتبارات پژوهشی صرف پژوهش شود.

[ منبع این خبر سایت مهر-دانش می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «هیات امنا دانشگاه‌ها بر صرف اعتبارات در پژوهش نظارت کنند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات