تهدیدها و فرصت های گردشگری در قشم

نداشتن حمل و نقل عمومی، وجود زباله در ساحل بکر، تداخل صنعت و سنت بخشی از مشکلات جزیره گردشگری قشم است که از دید وبلاگ نویسان گردشگر پنهان نمانده است.

جزیره قشم یکی از مهمترین جزیره های خلیج فارس است که جاذبه های گردشگری و طبیعی زیادی دارد و از آنجا که مسیر رفتن گردشگران از قشم تا جزایر لارک، هنگام و هرمز نیز آسان است به عنوان مهمترین قطب گردشگری جنوب کشور شناخته می شود اما اکنون تنها تعداد کمی از انبوه گردشگران قشم برای بازدید از جاذبه های آن به این جزیره سفر می کنند.

مسئولان منطقه آزاد قشم بر این باورند که جزیره «گردشگر خرید» دارد نه توریست. آنها واقفند که چرا گردشگران کمی از جاذبه ها دیدن می کنند و بیشتر تمایل به حضور در پاساژهای خرید دارند آنها به طور حتم می دانند که یکی از این دلایل می تواند زیرساخت ها باشد از جمله نبود سیستم حمل و نقل کافی و ارزان قیمت و یا مراکز اقامتی مناسب. با این وجود طی چند سالی که از آزاد اعلام شدن این منطقه می گذرد هنوز اقدام چشم گیری در حوزه زیرساخت ها دیده نمی شود.

چندی پیش تعداد از وبلاگ نویسان گردشگر که به سفرهای متعددی می روند و گزارشی از سفرهای خود را در سایت هایشان می نویسند به جزیره قشم رفته و طی چهار روز از این جزیره و جزایر اطرافش بازدید کرده و وبلاگ های خود را با مطالب مرتبط با قشم به روز کردند.

آنها از دید خود جزیره را معرفی کرده و در کنارش از آسیب ها و فرصت های آن نوشتند تا شاید مسئولان بخوانند و به آن توجه کنند.

محمد گائینی فعال محیط زیست و گردشگری است و نام سایتش را «بینابین» گذاشته است. او بارها به قشم رفته و این بار هم مطالبی از سفرش به جزیره نوشته و بازدیدکنندگان از وبلاگش را به دیدن جزیره هرمز دعوت کرده است.

گائینی می گوید: عدم توسعه پایدار و تداخل صنعت و سنت یکی از مواردی است که در جزیره دیدم. ما باید انتخاب کنیم که می خواهیم قشم سنتی باشد و یا صنعتی. گاهی این دو موضوع با هم تداخل می کند چون می خواهیم هر دو را با هم داشته باشیم.

او می گوید: ثبت دوباره ژئوپارک قشم با اتفاقاتی که در این جزیره درحال رخ دادن است مغایرت دارد. مشکل بزرگ این جزیره مناظر آن است. وقتی می خواهیم جاذبه های قشم را ببینیم آلودگی های بصری آن بیشتر به چشم می آید تا جاذبه های گردشگری آن. ساخت و سازهای بی رویه در این جزیره به سرعت پیش می رود و در منطقه ای که قرار است بیس زمین شناسی آن دست نخورده باقی بماند، جاذبه های پولساز در آن دخل و تصرف کرده اند.

مهدی گلی راهنمای گردشگری اصفهان است که با سایت «گلی گشت» در جشنواره وبلاگ نویسان جزیره قشم شرکت کرده بود او هم مشکل قشم را در نداشتن سیستم حمل و نقل عمومی می داند و می گوید: قشم فوق العاده است و همیشه از آن انرژی می گیرم چون هر چه می خواهم در آن هست در این جزیره و جزایر اطرافش جاذبه های طبیعت گردی و حیات وحش زیاد است. اما ضعف بزرگ آن حمل و نقل عمومی است.

گلی می گوید: افرادی هستند که نمی توانند ساعتی 20 هزار تومان کرایه آژانس بپردازند اما اگر جزیره سیستم حمل و نقل عمومی داشته باشد تا گردشگر را به سمت جاذبه های دیدنی جزیره ببرد، گردشگران بیشتری حتی با خانواده راغب می شوند که در جزیره گردش کنند.

او معتقد است که این جزیره با گردشگری و دیدن جاذبه هایش پیشرفت می کند اما الان جزیره فقط گردشگر خرید دارد.

مینا کامران نیز که بارها به جزیره آمده و در وبلاگش با نام «دوچرخه ها» آن درباره آن گزارش از سفر اخیر خود نوشته است می گوید: آشنایی با فرهنگ مردم برای من جذاب است اولین باری که به قشم رفتم طبیعت آن را دیدم. بی نظیر بود. اینجا عجایب هفت گانه دارد. زندگی در روستاهای قشم خیلی متفاوت است و با چیزی که ما می شناسیم فرق می کند همین تفاوت ها برای من جذاب است. اما امکانات برای روستاها به لحاظ سرویس های بهداشتی و رستوران در شمال غرب جزیره کم است. زیرساخت در روستاها کامل نیست.

رضا عاشوری هم به جذابیت هفتگانه قشم نیز تاکید داد و در وبلاگ «سفر به دیگر سو» گزارشی از سفرش نوشته است. او هم می گوید: برای من سفر به قشم از ایجاز تا اعجاز بود هر چند جزیره نسبت به کل کشور خیلی کوچک است اما عجایب هفت گانه آن بسیار دیدنی است.

سهیل تقوی هم از طبیعت گردهایی است که به قشم رفته بود و ضمن ساختن چند کلیپ از جزیره در سایت شخصی اش مطالبی را نوشته است. او به خبرنگار مهر می گوید: می توانیم از سانت به سانت سواحلی که داریم استفاده کنیم و یا با نوشیدنی های محلی که مخصوص جنوب کشور است مشتری جذب کنیم. یکی از این نوشیدنی ها آب زیتون است که تنها در جنوب کشور می توان آن را پیدا کرد.

وی ادامه می دهد: اما زباله های کنار ساحل بسیار زیاد است متاسفانه ساحل هایی به مراتب بهتر از مالدیو در کشورمان وجود دارد که بکر مانده اما زباله ها زیبایی آن را از بین می برد.

دنیای سفر این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است. جزیره قشم ، جاذبه های قشم ، محمد گائینی ، مهدی گلی ، مینا کامران ، رضا عاشوری ، سهیل تقوی هم رسانیفیسبوکلینکداینتوئیتر دیدگاه شما Comment *CAPTCHAاین سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد. سوال ریاضی * 3 + 10 = این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد. Leave this field blank 1 اخبار جدید ^ تغییر ساعت کار موزه سینما در ماه رمضان تغییر ساعت کار موزه سینما در ماه رمضان به مناسبت فرارسیدن ماه مبارک رمضان ساعات بازدید از «موزه سینما» تغییر کرد... ^ تهرانگردی شبانه در ماه رمضان تهرانگردی شبانه در ماه رمضان مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران از برگزاری تور شبانه ی ویژه ماه مبارک رمضان در بافت تاریخی پایتخت خبر داد... ^ الگوی شهرهای زیارتی ما دبی است یا مکه؟ الگوی شهرهای زیارتی ما دبی است یا مکه؟ دورانی بر شهر مشهد گذشته که سوداگران با اندیشه های سوداگرانه شان بافت های تاریخی را تصرف و مانند داعش، پرچم خود را به زمین کوبیده اند... خبرهای جدید ادامه ... روزگاری «مسجد، گالری هنرهای اسلامی» بود ویروس زیکا و المپیک 2016 ریو سقوط هواپیمای آموزشی در اصفهان دیوی که در شهر دلبری می کند تغییر ساعت کار موزه سینما در ماه رمضان پرداخت کرایه الکترونیکی می شود صدور مجوز اوفک برای فروش ایرباس تا پایان ژوئن آمار فائو از هدرروی سالانه 35 میلیون تن غذا در ایران تهدیدها و فرصت های گردشگری در قشم خبرهای پربازدید پنج کاشی هفت رنگ مسجد نصیرالملک شیراز به سرقت رفت سقوط هواپیمای آموزشی در اصفهان دو حوزه جذاب ایران برای گردشگران ترکیه ای روزگاری «مسجد، گالری هنرهای اسلامی» بود چگونه برای گردشگران نسل هزاره بازاریابی کنیم؟ اقامتگاه بومگردی برند گردشگری ایران گردشگری جامعه محور گزارش و مصاحبه های گردشگری کانال رسمی دنیای سفر عضویت شما در خبرنامه ثبت شد sample@website.com سرویسهای خبری گردشگری هتلداری تورگردانی میراث فرهنگی صنایع دستی محیط زیست حمل و نقل تکنولوژی آموزش ویژه دنیای سفر گوناگون از دنیای سفر چند رسانه ایدنیای سفر درباره دنیای سفر تبلیغات در دنیای سفر بازارچه سفرعضویت در خبرنامه facebooktwittergoogle plusinstagramrss با نام بردن از "خبرگزاری دنیای سفر" در بهره گیری از نوشته ها، تلاش ما را ارج نهید. ©1395 Donyaye Safar

[ منبع این خبر سایت دنیای سفر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تهدیدها و فرصت های گردشگری در قشم» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات