مردم ننگرهار مرز تورخم میان پاکستان و افغانستان را به رسمیت نمی شناسند

به گزارش ایرنا، «طلوع نیوز» افغانستان روز یکشنبه اعلام کرد که تظاهرکنندگان گفتند که کابل مرز تورخم را به رسمیت نشناخته و پاکستان حق ندارد این مرز را به روی مسافرانی که روادید ندارند، ببندد.
در زمان حکومت «امیر عبدالرحمان خان» بین وی و وزیر خارجه وقت انگلیس به نام «سر مارتیمیر دیورند» بخشی از مناطق جنوب و شرق افغانستان از این کشور جدا شد و برای مدت 100 سال در اختیار «شبه قاره هند» قرار گرفت.
افغان ها اعتقاد دارند که بعد از پایان این مهلت، قرارداد مرزی دیورند از درجه اعتبار ساقط است و ایالت خیبر پشتونخواه و بخشی از بلوچستان جزو خاک افغانستان به حساب می آید.
قرارداد مرزی دیورند در سال 1993 میلادی به پایان رسید. افغانستان پس از پایان مدت این قرارداد، خواهان بازگرداندن این منطقه پشتون نشین شده است، اما پاکستان که در سال 1947 میلادی یعنی 54 سال بعد از انعقاد قرارداد «دیورند»، از بدنه هندوستان جدا شد، می گوید این قرارداد با هندوستان، امضا شده و اسلام آباد، آن را به رسمیت نمی شناسد و تعلق این منطقه پشتون نشین به خاک پاکستان از خطوط قرمز کشور است.
پاکستان پس از کشته شدن «اخترمحمد منصور» رهبر گروه طالبان در خاک پاکتسان مرز تورخم را از یک هفته پیش به روی مسافران افغان که روادید قانونی ندارند مسدود و اعلام کرد که برای جلوگیری از عبور و مرور تروریست ها به افرادی که روادید قانونی ندارند اجازه عبور نخواهند داد.
مردم مناطق مرزی افغانستان با پاکستان که اغلب آنان از قوم پشتون بوده و خانواده های آنان در دو طرف خط مرزی دیورند مستقر هستند، این مرز را به رسمیت نمی شناسند.
پس از آنکه پاکستان در سال 1947 مستقل شد، این مرز همواره بین کابل و اسلام آباد تنش زا بوده است و برخی از کارشناسان،این اختلاف مرزی را عامل اصلی ناامنی های افغانستان از سوی پاکستان می دانند.
افغان ها بر این باورند که اقوام ساکن در دو طرف مرز دیورند روابط خانوادگی دارند و نباید محدودیتی در رفت وآمد آنان ایجاد شود. تظاهرکنندگان اعلام کردند که اگر پاکستان از این تصمیم خود منصرف نشود، با اعتراض گسترده افغان مواجه خواهند شد.
«حامد کرزی» رئیس جمهوری پیشین افغانستان نیز پس از مسدودشدن این مرز از پاکستان خواست که محدودیت های وضع شده را از میان بردارد تا مردم دو طرف مرز بتوانند آزادانه و بدون داشتن روادید رفت و آمد کنند.
وی افزوده است که مرز دیورند را انگلیس بر افغان ها تحمیل کرده و افغانستان هیچ گاه این مرز را به رسمیت نشناخته و از ابتدا نیز رفت و آمد ساکنان دو طرف مرز بدون روادید صورت می گرفته است.
آساق*291*1610**1392

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مردم ننگرهار مرز تورخم میان پاکستان و افغانستان را به رسمیت نمی شناسند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات