اردوغان: توسعه مناسبات با سومالی در دستور کارترکیه است

به گزارش منابع خبری، « رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه در مراسم بازگشایی سفارت ترکیه در سومالی، افزود: ترکیه متعهد شده است که ساختمان شورای ملی سومالی را نوسازی کند
«اردوغان» تاکید کرد: آژانس توسعه بین المللی ترک موسوم به 'تیکا' در اسرع وقت این پروژه را آغاز و در دوسال آینده به اتمام می رساند.
به گزارش منابع آگاه، ارسال کمک های بشردوستانه به مناطق بحرانی و در معرض خطر خشکسالی بویژه پانتلند و سومالی لند، تاسیس آکادمی نظامی برای آموزش نیروهای ارتش سومالی، تاسیس و راه اندازی دانشکده فنی برای جوانان سومالیایی، ساخت و نوسازی جاده های شهری در موگادیشو ( پایتخت) از دیگر محورهای مورد توافق دو کشور است.
پیشتر اردوغان تصریح کرده بود: ترکیه در سال 2014 میلادی 6.4 میلیارد دلار کمک های بشردوستانه در سطح بین المللی داشته که از نظر نسبت کمک های بشردوستانه بر درآمد سرانه در دنیا در صدر جدول قرار گرفته است.
به گزارش ایرنا، اردوغان را در سفر دوره ای خود به سه کشور اوگاندا، کنیا و سومالی، شماری از مقامات بلندپایه ترکیه ای از جمله وزیر خارجه، وزیر اقتصاد و رئیس سازمان اطلاعات ترکیه و دهها تن از سرمایه گذاران و کارآفرینان بزرگ ترکیه ای همراهی می کنند.
درهمین خصوص اردوغان تاکید کرده بود: ترکیه می خواهد تجارت خود در گذار به اقتصاد آزاد و اصلاحات اقتصادی را در اختیار دوستان آفریقایی خود قرار دهد و در این راه هیچگاه همانند صندوق بین المللی پول عمل نخواهد کرد.
اردوغان با اشاره به اینکه کشور یکی از اعضای گروه 20 می باشد، گفت: ترکیه در نشست های مجامع بین المللی ضمن دنبال کردن موضوعات روز خود، به عنوان صدای آفریقا نیز عمل می کند.
او با تاکید بر اینکه دو عنصر اعتماد و ثبات برای توسعه و تعمیق همکاریهای ترکیه با آفریقا تعیین کننده، گفت: اگر این دو عنصر تامین شود، کارآفرینان و سرمایه گذاران ترکیه می توانند همکاریهای خوبی را با مخاطبین آفریقایی خود شروع کنند.
رئیس جمهوری ترکیه با تشریح فرایند خروج ترکیه از یوغ نسخه های تلخ صندوق بین المللی پول با انجام اصلاحاتی در بعداز بحران 2011 میلادی گفت: ترکیه به عنوان دوست کنیا و کشورهای آفریقایی می خواهد به توسعه و رشد این کشورها کمک کند و در این راستا هیچگاه همانند صندوق بین المللی پول عمل نخواهد کرد.
خاورم**9377**1579

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اردوغان: توسعه مناسبات با سومالی در دستور کارترکیه است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات