دوشنبه آغاز ماه مبارک رمضان در صربستان اعلام شد

به گزارش ایرنا، کفیل رئیس العلمای جامعه اسلامی صربستان در بلگراد روز یکشنبه در کنفرانس خبری که در مسجد بایراکلی بلگراد در جمع خبرنگاران برگزار شد با اعلام این خبر مسلمانان را در این کشور دعوت کرد که به دستورات الهی عمل کنند.
کفیل رئیس العلما گفت که رمضان ماه مبارزه با منویات نفسانی است و در این ماه نه تنها از خوردن غذا و آب و نوشیدنی بلکه از دیگر لذت های جسمانی نیز بایستی پرهیز و دوری کرد.
وی همچنین به مناسبت شروع ماه مبارک رمضان در جمع خبرنگاران صلح را برای مسلمانان صربستان و تمامی مسلمانان و تمامی مردم جهان آرزو کرد.
براساس آخرین سرشماری های غیررسمی بیش از 300 هزار مسلمان در صربستان زندگی می کنند که حدود 100 هزار نفر آنان در بلگراد و حومه این شهر سکونت دارند.
مسلمانان صربستان و اقوام مختلف اسلامی در منطقه بالکان توجه ویژه ای به همه مظاهر مختلف و حیات دینی اسلامی دارند. حضور نزدیک 500 و 600 ساله اسلام در منطقه بالکان، نشان از آن دارد که سنت و معنویت اسلامی در همه عرصه‌های اجتماعی و فردی زندگی مسلمانان منطقه بالکان به خوبی ریشه دارد.
در این ماه و تقریبا در همه شهرها بعد از نماز ظهر به صورت سنتی مرسوم است که قرآن‌خوانی یعنی یک جزء خواندن قرآن در مساجد برگزار شود، اسم این برنامه را «مقابله» می‌گذارند، به این معنا برخی از افرادی که به خوبی مسلط به روان‌خوانی و روخوانی قرآن هستند، بر قرائت دیگران نظارت می کنند.
در این نشست‌ها اهمیت و ابعاد مختلف روزه‌ داری در سنت اسلامی مورد بحث و بررسی قرار می گیرد، این نشست‌ها ممکن است در خود مساجد یا در خارج از مساجد، در مراکز فعال فرهنگی رسمی در شهرهای گوناگون برگزار می شود.
شب‌های قرآن کریم، نیز از مواردی است که بر زیبایی‌های نشاط معنوی در منطقه بسیار می ‌افزاید، در واقع ماه مبارک رمضان در شبه جزیره بالکان و در میان مسلمین به ماهی تبدیل می‌شود که صله رحم در آن معنای بسیار جدی پیدا می‌کند.
ماه مبارک رمضان و فضیلت معنوی خاص آن، مختص مسلمانان صربستان و منطقه بالکان نیست، عموما مسیحیانی که همسایگان مسلمانان در منطقه هستند به خوبی از آغاز و اتمام ماه مبارک رمضان آگاه می شوند، به این معنی که تفاوت‌های رفتاری و اجتماعی حاکم بر جمعیت مسلمانان منطقه را مشاهده می ‌کنند، لذا تلاش می‌کنند تا با جمعیت اسلامی همراهی کنند.
در روز اول ماه مبارک رمضان، اکثر خبرگزاری‌ها و شبکه‌های رسمی صربستان برنامه‌های مخصوصی پیش بینی می کنند تا فضای شروع ماه مبارک رمضان را به هموطنان مسلمان خودشان تبریک بگویند و در این فضای پربرکت سهیم شوند.
اروپام**436**1856

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دوشنبه آغاز ماه مبارک رمضان در صربستان اعلام شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات