وضع گرم شدن زمین بدتر از آن است که فکر می‌کردیم

کره زمین مشاور دبیر کل سازمان ملل متحد در امور توسعه پایدار گرم شدن وضعیت زمین را بدتر از تصورات مطرح شده عنوان کرد و افزود: این اوضاع بدتر از آن چیزی است که فکر می‌کردیم و سال ۲۰۱۵ نیز گرمترین سال زمین بوده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، «جفری ساکس» در مراسم رونمایی از کتاب «اهداف توسعه پایدار» به واقعیت تغییر اقلیم و گرم شدن زمین اشاره کرد و افزود: مردم جهان از بحران خشکسالی و زیست‌محیطی رنج می‌برند و سال 2015 نیز گرمترین سال بوده است و در سال 2016 نیز این گرم شدن زمین را شاهد هستیم که به نقطه فلج می‌رسیم.

وی اظهار داشت: ایران نیز کارهای زیادی برای جلوگیری از گرم شدن انجام داده است اما با چالش‌های گسترده‌ای مواجه بوده که سخت‌ترین آنها نیز تحریم‌ها بوده است اما حتی بدون برداشتن تحریم‌ها هم باید کارهایی انجام دهد تا بحران گرم شدن به پایان برسد.

مشاور دبیر کل سازمان ملل متحد در امور توسعه پایدار تصریح کرد: ایران در منطقه خشکی قرار دارد که متوسط بارندگی آن درحدود 250 میلی‌متر است که البته کشورهای همسایه آن نیز وضعیت بهتری ندارند که این گرم شدن و تغییر اقلیم بحران محسوب می‌شود.

ساکس با بیان اینکه برنامه‌های مختلفی در زمینه توسعه پایدار و تغییر اقلیم انجام گرفته است، گفت: 193 کشور جهان در پاریس در این موضوع توافق کردند و این توافقنامه چارچوب کلی توسعه پایدار و نحوه حرکت رو به جلو درباره تغییر اقلیم را مطرح می‌کرد و به عنوان صحبت حیاتی برای بشریت است.

وی خاطرنشان کرد: همه کشورها با یک بحران مشترک مواجهند و باید از این واقعیت که تغییر اقلیم و گرم شدن زمین است احساس ترس کرد.

مشاور دبیر کل سازمان ملل متحد در امور توسعه پایدار به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای اشاره کرد و افزود: باید کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای تا سال 2070 به صفر درصد برسد چرا که باعث تشدید بحران زیست‌محیطی خواهد شد.

ساکس درباره وضعیت زیست‌محیطی ایران و توجه به اقتصاد کربنی آن گفت: ایران با چالش تلخی در زمینه زیست‌محیطی مواجه است و باید اقتصاد کربنی بالا را به اقتصاد کربنی پایین برساند که البته قدم‌هایی را برداشته است که می‌توان به آنها توجه کرد.

وی تصریح کرد: کشور ایران گزینه‌هایی همچون انرژی‌های تجدیدپذیر، انرژی‌های خورشیدی و باد را نیز در اختیار دارد که باید در این زمینه فعالیت کند و آن را مورد توجه قرار دهد تا از هر طریق کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای را رقم بزند.

مشاور دبیر کل سازمان ملل متحد در امور توسعه پایدار درباره بحران زیست‌محیطی ایران و کشورهای همسایه آن نیز اظهار داشت: همسایگان ایران وضعیت بهتری از این کشور ندارند و چالش‌های آنان با ایران دارای تشابه است که به همین جهت همکاریهای فرامرزی نیاز است.

ساکس همچنین خاطرنشان کرد: لازم است زمینه‌های فناوری و بسترهای آن باز گذاشته شود چرا که راهکارها، وابسته به فناوری‌های پیشرفته هستند.

وی در پایان به کاهش بارندگی در منطقه اشاره کرد و افزود: بارندگی در ایران نسبت به سه دهه اخیر کاهش یافته است و این وضعیت برای سایر کشورهای منطقه نیز وجود دارد که نوعی تنش آبی محسوب می‌شود و باید همه کشورها با این بحران مقابله کنند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «وضع گرم شدن زمین بدتر از آن است که فکر می‌کردیم» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات