وضعیت وخیم صنعت خودروهای سنگین کشور و راهِ درمانی به نام تمرکزگرایی

تولید کامیون تولید و مونتاژ مدل های بسیار زیاد خودروهای سنگین توسط شرکت های متعدد در ایران باعث شده است صنعت تولید این خودروها در کشور قوام و دوام پیدا نکند و وزارت صنعت برای حل این مشکل باید سیاست تمرکزگرایی در تولید خودروهای سنگین در کشور را در پیش بگیرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،‌ نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی مواد ارجاعی از لایحه دائمی شدن برخی احکام برنامه‌های توسعه کشور، امکان ورود کامیون‌های با سه سال کارکرد برای نوسازی ناوگان باری و کامیونی کشور را تصویب کردند. براین اساس به دولت اجازه داده شد با تایید و تشخیص سازمان راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای، کامیون‌های مورد نیاز که استانداردهای روز را دارا بوده و عمر کمتر از سه سال داشته باشند مشروط به وجود خدمات پس از فروش موضوع قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو به کشور وارد شوند.

با توجه به آمار تولید در سال های اخیر، حال و روز تولید خودروهای سنگین در کشور بسیار وخیم است. آمار فوق نشان می دهد که در سال های اخیر تولید این خودروها بسیار کم و نوسانی بوده است. تیراژ تولید خودروهای سنگین حدود ده تا بیست هزار دستگاه در سال بوده است. این در حالی است که هم اکنون 180 هزار خودرو سنگین با عمر بیش از 25 سال در کشور تردد می کند. این میزان در سال 90 برابر 50 هزار دستگاه بود.


با آمار تولید فعلی حداقل 10 سال زمان می برد تا همین 180 هزار خودرو سنگین فرسوده نوسازی شود. علاوه بر این نیز طی همین ده سال بیش از 100 هزار خودرو سنگین دیگر نیز به فرسودگی که می رسد که در مجموع حدود 15 سال نوسازی ناوگان زمان می برد. بنابراین و باتوجه به هزینه بالای خودرو سنگین صفر، تصمیم واردات خودرو سنگین دست دوم گرفته شد.

یکی از مواردی که موجب عدم توسعه تولید خودرو سنگین پس از تجربه طولانی مدت در تولید این خودروها شده است، تولید مدل های بسیار زیاد با تیراژ بسیار کم در دهه اخیر است. با توجه به آمار منتشره توسط دفتر صنایع خودرو و نیرو محرکه در سال های اخیر14 شرکت داخلی 33 مدل کامیون، کامیونت و کشنده با تیراژ بسیار پایین در داخل کشور تولید کرده اند به صورتی که فقط 6 مدل دارای تیراژ سالانه 500 دستگاه است.

تولید مدل های فراوان با تیراژ پایین موجب عدم شکل گیری توان قطعه سازی در کشور به علت تیراژ پایین قطعات مورد نیاز و عدم توان تولید خودرو سنگین در کشور شده است. علاوه بر این مونتاژ کاری در تیراژ پایین موجب عدم شکل گیری توانایی طراحی خودرو سنگین در کشور شده است. عدم شکل گیری قطعه سازی و فقدان توانایی طراحی موجب وابستگی شدید کشور به شرکت های خارجی به منظور مونتاژ این خودروها شده است.

بنابراین برای درمان این مشکل برای سال های آینده وزارت صنعت باید با به کارگیری سیاست تمرکز در تولیدات خودرو سنگین علاوه بر برطرف کردن نیاز کشور، از نابودی این صنعت سابقه دار در کشور جلوگیری نماید.

انتهای پیام//

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «وضعیت وخیم صنعت خودروهای سنگین کشور و راهِ درمانی به نام تمرکزگرایی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات