گرامیداشت سالگرد رحلت امام خمینی (ره) در نیویورک

امام خمینی همزمان با بیست و هفتمین سالگرد عروج ملکوتی امام خمینی (ره) جمعی از ایرانیان مقیم نیویورک شنبه شب یاد و خاطره بنیانگذار جمهوری اسلامی را در مرکز اسلامی امام علی(ع) این شهر گرامی داشتند.

به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان ملل متحد سخنران این مراسم بود و طی سخنانی ضمن تشریح ریشه های قیام تاریخی ملت ایران به رهبری بنیانگذار جمهوری اسلامی، به ویژگیهای ممتاز حرکت تاریخی امام و بویژه ابعاد سیاسی و اجتماعی آن حرکت اشاره کرد و افزود:  در بیداری اسلامی مورد نظر امام رحمه ا... علیه نه اسلام متحجر عزلت گزین و نه سکولاریسم بی ریشه و وابسته هیچکدام جایی نداشتند، اسلام مطلوب امام دارای نقش سیاسی و اجتماعی و ضامن  سعادت دنیوی و اخروی بود.  خوشرو گفت: دین عزت مدار بیدار و مستقل از قدرتهای بزرگ، در عین حالی که خواستار تعامل بر اساس حکمت و عزت و مصلحت است، با نمادهای وابستگی سیاسی و فرهنگی بشدت مقابله می کند.

نهضت امام از خانه ای  کوچک در شهر قم در مقابله با رژیمی  سرکوبگر ومتکی به قدرتهای جهانی آغاز شد. در یک فرایند پانزده ساله از خرداد 1342 تا پیروزی اتقلاب، قلوب و آرا مردم به تدریج به  آرمانهای امام گروید. شخصیتی را که مخفیانه از کشور تبعید کرده بودند تا صدای او را خاموش کنند و ارتباط او را با مردم قطع نمایند پس از سالها  دوری بر روی دستان مشتاق ملیونها ایرانی به وطن بازگشت. به موازاتی که وابستگی رژیم به امریکا بیشتر میشد پایه های مشروعیت آن کاهش می یافت و پیوند مردم و رهبری مستحکمتر می گردید. اگر امروز ایران در منطقه ای نا امن و بی ثبات از ثبات و امنیت برخوردار است به برکت همان پیوند محکم بین مردم و رهبری است که به دست معمار بزرگ انقلاب طراحی شده است.

بر همین اساس از روزهای آغازین انقلاب توجه به مشارکت مردم در تعیین سرنوشت خویش سرلوحه سیاست های نظام قرار گرفت و جمهوری اسلامی با اتکا به آراء مردم شکل گرفت. امام مردم سالاری دینی را به مثابه الگویی در برابر فرقه گرایی و افراطی گری از یکسو و وابستگی و سرکوبگری از سوی دیگر به جهان اسلام عرضه کرد. این که در ایران امروز ملیون ها نفر پای صندوقهای رای حاضر میشوند و در انتخابات مشارکت میکنند، در این آموزه امام  ریشه دارد که مردم همزمان خشونت داخلی  و وابستگی خارجی را نفی کنند و با صلح طلبی و تعامل گرایی و با اتکا به خود  به تثبیت مردم سالاری دینی مدد رسانند.

خوشرو در پایان گفت: امام (ره) ضمن اعتقاد به وحدت میان مسلمین جهان، ایجاد جمهوری اسلامی را متکی بر آراء مردم می دانست و هیچگاه آن را مساوی با خلافت خود خوانده متکی بر زور و خشونت گرایی ارزیابی نکرد. در ابتدای این مراسم اشعاری در رثای رهبر فقید و فرزانه انقلاب و همچنین نماهنگ انقلابی با محوریت نام و یاد امام خمینی(ره) پخش گردید.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «گرامیداشت سالگرد رحلت امام خمینی (ره) در نیویورک» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات