5 ژوئن؛ یادآور آوارگی دیگر برای فلسطینیان

فلسطین امروز ۵ ژوئن مصادف با چهل و نهمین سالروز «یوم النکسه» یا فاجعه اشغال شرق قدس، کرانه باختری، نوار غزه، شبه جزیره سینا و جولان سوریه است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رسانه های خبری فلسطین، فلسطینیان و مردم سوریه امروز یکشنبه به مناسبت چهل و نهمین سالروز یوم النکسه و اشغال کرانه باختری، شرق قدس، نوار غزه، شبه جزیره سینا و جولان سوریه مراسمی را برگزار می کنند.

جنگ ژوئن سومین جنگ اعراب و رژیم صهیونیستی بود که در آن ارتش این رژیم آغازگر جنگ ویران کننده ای بود که به آوارگی جمعیتی از فلسطینی ها، سوریها و مصریها منجر شد.

در جنگ 6 روزه ژوئن ارتش اسرائیل کرانه باختری رود اردن ، نوار غزه، بیت المقدس شرقی، ارتفاعات جولان سوریه و صحرای سینای مصر را به اشغال درآورد و ساکنان این مناطق را آواره ساخت.

این در حالی است که اکنون 49 سال از اشغال بیت المقدس سپری شده است و این شهر تاریخی و مقدس همچنان آماج ساخت و سازها و عملات تخریبی ارتش اسرائیل و شهرک نشینان صهیونیست است.

احداث بیش از یکصد شهرک در قدس شرقی، اسکان صدها هزار صهیونیست در این شهرکها، عملیات تخریبی و ایذایی در صحن و اطراف مسجد تاریخی الاقصی، مصادره اراضی و منازل فلسطینی ها، ساخت دیوار حائل و قدس و ترغیب شهرک نشینان به منظور تعدی به اماکن مقدس قدس، تنها بخشی از اقدامات اسرائیل طی نزدیک به 5 دهه اخیر در قدس اشغالی بوده است.

روشن است که سیاست رژیم صهیونیستی، سیاست توسعه طلبی و یهودی سازی قدس شریف است .
سیاست نسل کشی، کوچاندن اجباری و تهی ساختن قدس از جمعیت فلسطینی آن طی حدود 5 دهه اخیر گام به گام دنبال شده است تا جمعیت قدس را صهیونیستی نماید.

اسرائیل، قدس را پایتخت خود می داند . درحالی که مصوبات و قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد، بیت المقدس را منطقه ای اشغالی می داند که اسرائیل ملزم و موظف به خروج بی قید و شرط از قدس شریف است.

رژیم صهیونیستی بر آن است تا با از میان بردن آثار ملی و مذهبی قدس، هویت این شهر را از میان ببرد .از این روست که به تازگی به موازات نابودی اماکن تاریخی و باستانی آن، جعل تاریخ قدس نیز آغاز شده است.

بر پایه این گزارش در جنگ ژوئن که از 5 تا 10 ژوئن ادامه داشت، حدود 300 هزار فلسطینی از کرانه باختری، نوار غزه و اردن آواره شده و نزدیک به 20 هزار عرب و 800 اسرائیلی کشته شدند و علاوه بر آنه 70 تا 80 درصد مهمات جنگی کشورهای عربی و 2 تا 5 درصد مهمات جنگی اسرائیل نابود شد.

به دنبال این جنگ و اشغال اراضی عربی توسط رژیم صهیونیستی، شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه 242 را در نوامبر سال 1967 صادر و طی آن اسرائیل را به عقب نشینی از اراضی اشغالی فراخواند.

از آن زمان تا کنون اراضی اشغالی سال 1967 در کرانه باختری و نوار غزه همچنان تحت اشغال رژیم صهیونیستی است در حالیکه فلسطینیان خواهان تشکیل دولت مستقل فلسطین به پایتختی قدس شرقی هستند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «5 ژوئن؛ یادآور آوارگی دیگر برای فلسطینیان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات