بهره‌‌وری در سازمان‌های نظارتی

بهره‌‌وری در سازمان‌های نظارتی وبلاگ > صیافی، مهدی - سازمان‌های نظارتی می‌توانند کارکرهای متفاوتی داشته باشند. نظارت اگر شاخص محور و توسعه نگر باشد به بهبود عملکرد منجر می‌شود و از هدرروی منابع عمومی اعم از منابع مالی و منابع انسانی دولتی و خصوصی جلوگیری می‌کند.

همچنان که اگر به این روندها بی‌توجهی شود، نقش ترمز برای توسعه متوازن را ایفا خواهد کرد. برای درک چگونگی نظارت و رابطه آن با رشد، بهتر است مناسبات موثر بر بهره‌وری فرایندهای نظارتی را مطالعه کرد.

یکی از مهمترین اضلاع عملیاتی کردن سیاست‌های اقتصادی، نظارت است و مهترین قسمت نظارت بر  تحقق سیاست‌های کلی در حوزه اقتصاد،  تعیین شاخص‌هایی است که بتوان میزان دوری یا نزدیکی در هر دوره را با اهداف مورد نظر سنجش و محاسبه نمود.

برای پایبندی به متن سیاست‌ها، می‌توان شاخص‌های قابل سنجشی که عمدتا از جنس شاخص‌های نتیجه محور هستند ارائه کرد. اهمیت تحولات حوزه اقتصاد بویژه شرایط جدید را که در چند سال اخیر بر اثر تحریم‌ها پدیدار شد، اهمیت اجرای یک الگوی مناسب و منسجم اقتصادی،  متناسب با ظرفیت‌های درونی کشور را بیش از پیش نمایان می‌سازد.

یکی از مهمترین کارکردهای نظارت، رصد شاخص‌ها، سنجش میزان و جهت حرکت نهادهای مختلف و ارائه نوعی توصیف از اقدامات انجام شده است. از سوی دیگر پایش مستمر شاخص‌ها موجب ایفای نقش فعال و تاثیرگذار در حرکت دستگاه‌ها و بخش‌های مختلف نیز می‌شود و همین امر، لزوم توجه به مقوله شاخص‌سازی را بیش از پیش نمایان می‌سازد.

برای تدوین شاخص‌ها با توجه به اسناد بالادستی و با استفاده از کار کارشناسی، ابتدا ضروری است تفسیری دقیق از بندهای سیاست‌ها ارائه کرد و سپس مبتنی بر این تفسیر، شاخص‌هایی برای رصد و پایش تحقق سیاست‌ها تولید شود.

به منظور جلوگیری از هر گونه برداشت شخصی و همچنین ایجاد محدودیت‌های نابجا برای دستگاه‌های اجرایی در مسیر تحقق سیاست‌ها، ضروری است شاخص‌ها را بر اساس نتایج و پیامدهای سیاست‌ها تدوین کرد و از شاخص‌های فرایندی که مسیر رسیدن به هدف را محدود کند، اجتناب شود.

شاخص‌ها را به صورت عمومی می‌توان حاوی اطلاعاتی دانست که ویژگی اساسی و اصلی یک پدیده را نمایان سازد و غالبا از شاخص‌ها به منظور بررسی تحولات حوزه‌های مختلف از قبیل اقتصاد استفاده می‌کنند. در واقع شاخص‌ها اعدادی هستند که به اندازه گیری تغییرات یک متغییر یا مجموعه‌ای از تغییرها استفاده می‌شوند، این تغییرات ممکن است نسبت به زمان، موقعیت جغرافیایی وضعیت ایدآل مواردی مشابه آن، اندازه‌گیری شود.

شاخص‌ها به منزله معیارهایی هستند که به وسیله آن می‌توان کمیت و کیفیت موضوع را اندازه‌گیری کرد. از آنجا که بررسی و تجزیه و تحلیل موضوعات نیازمند اطلاعات مناسب است، شاخص‌ها اولیه مجموعه اطلاعات در مورد یک موضوع را بدست می‌آورند. تاثیر شاخص‌ها در شناخت موضوعات و به تبع آن در ارزیابی و برنامه ریزی فعالیت های مختلف، ضرورت اهتمام و دقت کافی در تعیین شاخص‌ها را روشن می‌سازد.

پدیده‌های مختلف را می‌توان از پنج منظر مورد توجه قرار داد، این پنج منظر عبارتنداز ورودی ها، فرایندها، خروجی‌ها، نتایج، پیامدهای مربوطه، شاخص های مرتبط با هر پدیده‌ای ممکن است هریک از این پنج مورد را مورد سنجش و اندازه گیری قرار دهند و دو مورد آخر به ارزیابی نتایج حاصل از آن پدیده ها می‌پردازند.

[ منبع این خبر سایت خبرآنلاین-وبلاگ می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بهره‌‌وری در سازمان‌های نظارتی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات