درد بازماندگان بمباران سردشت الهام‌بخش کتابم بود

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم رونمایی از کتاب «مبانی پژوهش ترکیبی: تلفیق رویکردهای کیفی و کمی» نوشته مشترک چارلز تدلی و عباس شکری با ترجمه مشترک عادل آذر عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس و رئیس مرکز آمار ایران و سعید جهانیان عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان، پیش از ظهر امروز یکشنبه ۱۶ خرداد با حضور جمعی از مسئولان جهاد دانشگاهی و سازمان انتشارات این مرکز در محل سالن جلسات معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی در تهران برگزار شد.

عادل آذر در ابتدای این برنامه در سخنانی در خصوص حوزه‌های پژوهشی مورد علاقه خود و اینکه دغدغه اش بیشتر تحقیقات میدانی بوده است، گفت: اتفاق عجیبی که در این زمینه در دنیا در حال وقوع است این است که مثلا در یک شاخه کاملا عملیاتی در حوزه ریاضی، عرصه‌های گشوده می‌شود با این هدف که شناخت را، کیفی کند البته مشابه این کارها در ایران هم و در جاهایی مانند موسسه تحقیقات علوم شناختی انجام می‌شود.

وی افزود: تقریباً همه محققان و پژوهشگران این حوزه‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که از کوانتتیک عبور کنند و به پس ذهن آدم‌ها بروند و در واقع منویات روحی، ذهنی و روانی آنها را فرموله کنند و متوجه شده اند که روش‌های کمی و نیوتونی دیگر جوابگوی پرسش‌های دنیایی که موجودات پیچیده ای به نام انسان‌ها آن را احاطه کرده‌اند، نیست.

رئیس مرکز آمار ایران در خصوص انگیزه‌های خود برای ورود به ترجمه چنین اثری گفت: همه ما می‌دانیم که تنها نقطه‌ای از ایران که مانند حلبچه به شدت مورد بمباران شیمیایی قرار گرفت سردشت بود. تیم پزشکی که از سال‌ها قبل و بر اساس «مطالعات کوهرد» کارهای بالینی بر روی آسیب دیدگان از این بمباران را آغاز کرده است، عمدتا آسیب‌های فیزیولوژیکی را مورد کنترل و بررسی قرار داده است.

وی اضافه کرد: تحقیقات جدید بر روی این افراد نشان می‌دهد که علایمی در آنها به چشم می‌خورد که با مطالعات آزمایشگاهی مشابه روی گروه کنترل آنها که در شهر مجاور سردشت یعنی «ربط» انجام می‌شود، نمی‌خواند و اصطلاحا تفسیر کمی این علایم امکان ناپذیر است و همین مساله موجب شده که تیم پزشکی مذکور وارد مصاحبه‌های عمیق با این افراد شوند.

این محقق نوع نگاه آسیب دیدگان از بمباران شیمیایی سردشت به بیماری شان، دردها و رنج‌های آنها و نحوه تعمیم یافتن این دردها به خانواده‌هایشان و... را از مسائل ذهنی، شناختی و اجتماعی عنوان کرد و گفت: هیچ یک از این مسائل تاکنون تحلیل پزشکی کمی نیافته است. این قبیل مسائل من را بر آن داشت که به اطلاعاتی که در حوزه آمار وجود دارد و گاه امکان تفسیر نمی‌یابند، تبصره ای بزنم و به دنبال تدوین کتابی در این زمینه بودم.

آذر گفت: در این مسیر به کتاب «مبانی پژوهش ترکیبی: تلفیق رویکردهای کیفی و کمی» برخوردم و به این نتیجه رسیدم که بهتر از این کتاب، نمی‌شود در این موضوع اثری نوشت. این کتاب در عین اینکه بسیار ارزشمند است بسیار هم ساده نوشته شده است.

در ادامه این نشست سعید جهانیان دیگر مترجم کتاب یاد شده هم نکاتی در مورد ساختار این اثر گفت: پژوهش ترکیبی از نظر روش شناسی، تکامل یافته تر از روش شناسی‌های کمی و کیفی به صورت جداگانه است و پژوهش‌هایی که مبنی بر روش‌های ترکیبی است قرابت و پیوند بیشتری با حقیقت دارند.

به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان، مفهوم سازی، طراحی (دیزاین) و استنتاج مراحل مهمی هستند که در تمام فصول کتاب برای هر یک از آنها الگوی خاصی طراحی شده و موضوعات مورد اشاره، به بحث و بررسی گذاشته شده اند. این کتاب جنبه کاملا عملی و کاربردی دارد و امیدوارم مورد استفاده پژوهشگران قرار بگیرد.

در این نشست همچنین علی منتظری رئیس پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی در سخنانی با بیان اینکه کتاب «مبانی پژوهش ترکیبی: تلفیق رویکردهای کیفی و کمی» قطعا اثر ارزشمندی است گفت:  امروزه پژوهش‌های ترکیبی در دانشگاه‌های ما باب شده است و لذا این کتاب می‌تواند به دانشجویان به خصوص دانشجویان تحصیلات تکمیلی کمک کند.

وی در عین حال الزام برخی دانشگاه‌های کشور را به دانشجویان برای گنجاندن بخشی به عنوان «پارادایم پژوهش» در رساله‌های دکتری خود، مورد انتقاد قرار داد و گفت: من گاه از دانشجویان می‌پرسم تو خود می‌دانی پارادایم پژوهش یعنی چه؟ و می‌گوید نه، می‌گویم اگر متنی را که نوشته ای بخوانی متوجه می‌شوی پارادایم همان جهان بینی است و بعضا به آنها می‌گویم که شما در صورت پذیرش برخی از این پارادایم‌ها، مجبور خواهی شد که چادرت را از سر برداری!

رئیس پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی در توضیح این مساله گفت: واقعیت این است که پارادایم‌های ماتریالیستی و یا پوزیتیویستی با جهان بینی توحیدی ما نمی‌خواند. پارادایم باید برای ما تعریف شود و باید پارادایمی که بر اساس جهان بینی توحیدی است، به دانشجویان ما تبیین شود.

در این نشست همچنین سعید پورعلی، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی در سخنانی گفت: اتفاق خوبی که با روش‌های پژوهشی ترکیبی در دانشگاه‌های ما می‌افتد این است که هویت دانشگاه‌های ما لایه‌های دیگری هم پیدا می‌کند. کتاب «مبانی پژوهش ترکیبی: تلفیق رویکردهای کیفی و کمی» در واقع در حال شکل دادن یک لایه ترکیبی به این هویت است.

وی همچنین لازمه شکل گیری پارادایم‌های مبتنی بر جهان بینی توحیدی را در پژوهش‌های آکادمیک در کشور، خارج شدن شبکه معرفت علمی در جهان از انحصار پارادایم‌ها و ورود پارادایم علم اسلامی به شبکه معرفتی جهان دانست که البته به گفته وی در برخی دانشگاه‌ها، یک مقاومت معرفتی در مقابل آن وجود دارد.

[ منبع این خبر سایت مهر-فرهنگ می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «درد بازماندگان بمباران سردشت الهام‌بخش کتابم بود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات