دانشنامه سکه‌های ایران تدوین می‌شود

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری،  مژگان اسماعیلی رییس پژوهشکده زبان شناسی، متون و کتیبه ها با بیان این مطلب گفت: گردآوری دانشنامه سکه‌های ایران که  از سال ۱۳۸۷ جزء طرحهای مهم پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری بوده از سال گذشته به همت پژوهشکده زبان شناسی، متون و کتیبه ها مجددا در حال پیگیری است.

 او افزود: اجرای این طرح همزمان در دو فاز سکه های ایران قبل از اسلام و سکه های دوران اسلامی در حال شکل گیری است. تاکنون حدود دویست نمونه‌ از سکه‌های ساسانی گنجینه‌ها و مراکز استانی که در راستای مطالعات سکه‌شناسی نقش کلیدی دارند توسط پژوهشگران متخصص که باطرح همکاری می کنند مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته‌ و داده‌های اطلاعاتی آنها گردآوری شده‌ است.

وی این مطالعات در دست اقدام را شامل تدوین و طراحی شناسنامه‌ سکه‌ها، گردآوری داده‌ها و اطلاعات  مستند سکه‌ها، استنساخ و قرائت کتیبه‌های موجود بر رو و پشت سکه‌ها، تحلیل بررسی داده‌های مربوط به این سکه‌‌ها و... اعلام کرد.

اسماعیلی گفت: اطلاعات گردآوری شده همچنین شامل معرفی پادشاهی که اقدام به ضرب سکه کرده، مشخصات و تزئینات تاج و لباس شاه، ویژگی های ظاهری سکه که شامل نقش های روی سکه و پشت سکه است، جنس سکه، قطر سکه، محل ضرب سکه و القاب و عناوینی که پادشاه صاحب سکه در وصف خود بکار برده است از مواردی است که تمامی مورد مطالعه و بررسی قرار می گیرد.

به گفته وی ویژگی‌های سکه ها به لحاظ کتیبه، جنس فلز، قطر، محل ضرب و جلوه های هنری مورد پژوهش قرار خواهد گرفت.

او با اشاره به اینکه مداخل سکه‌های دوران اسلامی نیز استخراج شده و براساس دوره های تاریخی به مؤلفین ارجاع شده تصریح کرد: سکه های دوران اسلامی نیز از جوانب مختلف مورد بررسی و پژوهش قرار خواهد گرفت و نمونه های ضرب شده توسط پادشاهان و حاکمان در دوره های تاریخی ارائه خواهد شد.

به گفته اسماعیلی در فاز اول سکه های ۴ قرن اولیه اسلام مطالعه و بررسی خواهد شد.

سکه‌های ساسانی

آزاده حیدر پور عضو هیأت علمی پژوهشکده زبان شناسی، متون و کتیبه ها و مدیر پروژه بررسی سکه‌های ساسانی درباره این پروژه به خبرنگار سایت پژوهشگاه richt.ir)) گفت:  بررسی سکه‌های ساسانی، زیرمجموعه‌ دانشنامه‌ سکه‌های ایران باستان که در واقع به نوعی تدوین بانک اطلاعاتی سکه‌های دوره‌ باستان است از سال ۱۳۹۴ درگروه کتیبه‌ها و متون کهن پژوهشکده‌ زبان‌شناسی، کتیبه‌هاومتون در دست اقدام است.

او افزود: یکی از اهداف بنیادی گروه کتیبه‌ها و متون باستانی پژوهش و مطالعه‌ در حوزه   آثار کتیبه‌دار دوره  باستان و تدوین بانک اطلاعاتی کاملی در خصوص این آثار است.

 به گفته این زبان شناس، آثار کتیبه دار دوره باستان مشتمل بر تمامی آثار مکتوب منقول و غیرمنقول از قبیل سنگ‌نوشته‌های صخره‌ای، سکه‌هاو مهرها و... است.

حیدر پور افزود: پژوهش‌های میدانی و کتابخانه‌ای در باب علم سکه‌شناسی از اهمیت به سزایی در شناخت هویت ملی کشورمان برخوردار است چرا که علم سکه‌شناسی روشنگر مناسبت‌ها و رویدادهای مبهم تاریخی بسیاری در باب گذشتگان‌مان است.

عضو هیأت علمی پژوهشکده زبان شناسی، متون و کتیبه‌ها گفت: از آنجا که سکه سند و مدرکی است که ازآغازپیدایش اش دخل وتصرفی درآن صورت نگرفته بنابراین اطلاعات بسیار محکم و مطمئنی رادرباب رویدادهای تاریخی ازقبیل تاج‌گذاری، پیروزی بردشمنان، تصرف قلمروهاوسرحدات جدیدتوسط پاد شاهان قدیم دراختیار ما بگذارد.

[ منبع این خبر سایت مهر-فرهنگ می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دانشنامه سکه‌های ایران تدوین می‌شود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات