رآه اهن اردبیل و امیدهای تازه - عیسی پاشاپور*

سخنان آیت الله سید حسن عاملی در باره دیدار با روحانی و مهندس جهانگیری و بحث و تبادل نظر در باره پروژه راه آهن اردبیل امیدواری ها برای رهایی این پروژه از وضعیت فعلی را بیشتر و بارقه های امید را در دل اهالی استان روشنتر کرده است.
پیشتر مجید خدابخش استاندار اردبیل نیز خبر داده بود که دولت در پی یافتن سرمایه گذار خارجی برای تداوم اجرای این پروژه بزرگ استان از طریق فایناس می باشد.
تکمیل طرح نیمه تمام راه آهن اردبیل از مطالبه های جدی مردم این استان است و اتصال اردبیل به خط ریلی کشور و حتی جمهوری آذربایجان، به عنوان یک طرح ملی اهمیت دارد اما شنیده شدن سوت قطار در دامنه های سبلان نیازمند سرمایه گذاری کلان است.
مطابق بررسی های به عمل آمده برای اجرای طرح راه آهن اردبیل باید در مسیر اجرای آن 28 کیلومتر پل و تونل احداث شود که 60 درصد اعتبار طرح به آن هزینه خواهد شد و از سال 91 تاکنون اختصاص سالانه 400 الی 600 میلیارد ریال اعتبار به این طرح نتوانسته است امکان بهره برداری از آن را در زمانی کوتاه فراهم کند؛ از اینرو تکمیل و بهره برداری از راه آهن اردبیل نیازمند تامین 200 میلیون یورو است.
توجه به اهمیت تسریع در اجرای این طرح ملی از چند نظر ضرورت دارد:
1- به لحاظ موقعیت و قابلیت اردبیل در ترانزیت کالا به همسایه های شمالی نظیر جمهوری آذربایجان، کشورهای حوزه قفقاز و روسیه، اجرای راه آهن اردبیل با دورنمای صادرات، توجیه اقتصادی دارد و فاصله شهرستان های مغان در شمال این استان تا خط آهن جلیل آباد جمهوری آذربایجان، بسیار کوتاه تر از خط ریلی رشت - آستارا - آستارای جمهوری آذربایجان است که احداث از سوی مقامات ایران و آذربایجان پیگیری می شود.
2- دولت با تامین یک میلیون دلار اعتبار از صندوق توسعه ملی برای مهار آب های مرزی، با احداث هفت سد و اجرای طرح های بزرگ آب و خاک نظیر آبیاری پایاب خدافرین در سطح 62 هزار هکتار در اردبیل، توسعه تولید و صدور محصولات کشاورزی این استان را هدفگذاری کرده است و احداث خط آهن میانه - اردبیل و حتی اتصال آن به جمهوری آذربایجان به منظور تحقق آن هدف متعالی ضرورت دارد.
3- به اذعان مسوولان اردبیل، همه طرح های کشاورزی در دشت مغان و شمال این استان با هدف تقویت تولید و صدور محصول اجرا می شود و تصویب لایحه ایجاد منطقه آزادتجاری صنعتی اردبیل در دولت و امیدواری به تصویب آن در مجلس دهم ایجاب می کند تا تامین سرمایه گذار برای تکمیل خط ریلی اردبیل از ناحیه دولت جدی گرفته شود تا در آینده با فعالیت منطقه آزاد تجاری صنعتی اردبیل، زمینه ترانزیت کالا به داخل و خارج از کشور فراهم شود.
4- راه آهن اردبیل می تواند صنعت گردشگری این استان را نیز رونق بخشد و در آینده با اتصال خط ریلی اردبیل به جمهوری آذربایجان، پای طبیعت گردان و گردشگران داخلی و خارجی را بیش از پیش به این استان باز کند و با ایجاد ارزش افزوده حاصل از گردشگری خارجی، رونق اقتصادی قابل توجهی را در جای جای استان سبب شود.
5- باتوجه به اینکه استفاده از ظرفیت های مرزی کشور برای صادرات محصول و تقویت توان تولید داخلی از بندهای مورد تاکید سیاست اقتصادمقاومتی است اجرا و تکمیل خط آهن اردبیل به عنوان زیرساخت انتقال ایمن و سریع کالا و صدور محصول به داخل و خارج از کشور حائز اهمیت است.
در حالی که پسابرجام فرصت مشارکت اقتصادی سرمایه گذاران داخلی و خارجی را در ایران فراهم آورده است مردم استان اردبیل انتظار دارند با تدبیر دولت، سرمایه گذار داخلی یا خارجی برای تکمیل طرح ملی راه آهن اردبیل - میانه تامین و سوت قطار در گوش سبلان طنین انداز شود.
*خبرنگار ایرنا در اردبیل
7124/6016

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رآه اهن اردبیل و امیدهای تازه - عیسی پاشاپور*» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات