اجرای طرح پایلوت حذف بیولوژیکی نیترات از منابع آب آشامیدنی

به گزارش روز یکشنبه گروه علمی ایرنا ازروابط عمومی معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، سیروس ابراهیمی افزود: به دلیل عدم حذف نیترات از فاضلاب های شهری و همچنین نفوذ زهاب‌های کشاورزی به منابع آب آشامیدنی، پیش بینی می‌شود بیشتر شهرهای ایران در آینده نزدیک با مقادیر بالای غلظت نیترات مواجه باشند.
وی بیان کرد: با توجه به اثرات سوء نیترات برسلامتی انسان، حذف نیترات از منابع آب آشامیدنی بسیارحائز اهمیت است و درخارج از کشور بدلیل حذف نیترات از فاضلاب های شهری و کنترل دقیق استفاده از کودهای کشاورزی، نسبت به ایران کمتر با مشکل نیترات در منابع آب شرب مواجه هستند.
به گفته ابراهیمی، بیشتر کشورها مقادیر استاندارد را حتی پایین تر هم آورده‌اند و با این وجود، حذف بیولوژیکی نیترات برای مقادیرغلظت‌های کم هم در کشور های مختلف بطور گسترده استفاده می‌شود و متداول ترین و اقتصادی‌ترین روش نیز در این زمینه روش بیولوژیکی گزارش شده است.
وی اظهارکرد: متاسفانه در ایران احداث واحد حذف نیترات در مقیاس صنعتی گزارش نشده است و با توجه به نیاز گسترده احداث واحدهای حذف بیولوژیکی نیترات در کشور، لزوم ایجاد دانش فنی مقرون به صرفه ترین تصفیه بیولوژیکی، از اهمیت خاصی برخوردار است.
ابراهیمی بیان کرد: حمایت از طرح پایلوت حذف بیولوژیکی نیترات از منابع آب شرب کشور یکی از اولویت های این کمیته است.
وی با ابراز امیدواری از موفقیت آمیز بودن نتایج طرح، گفت: بدیهی است با احداث موفقیت آمیز اولین واحد در یکی از چاه‌های تامین آب شرب و بومی سازی این فناوری، امکان احداث واحدهای صنعتی در مناطق مختلف منابع آب آشامیدنی فراهم می‌شود.
علمی (1)** 9340**1440

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اجرای طرح پایلوت حذف بیولوژیکی نیترات از منابع آب آشامیدنی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات