نخستین آزمایشگاه مرجع تست تجهیزات خورشیدی حرارتی افتتاح شد

با حضورسیروس وطن خواه مقدم دبیرستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدید پذیر معاونت علمی و حمیدرضا کاتوزیان رییس پژوهشگاه صنعت نفت

به گزارش گروه علمی ایرنا از روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این آزمایشگاه با حمایت ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدید پذیر معاونت علمی در پژوهشگاه صنعت نفت و با توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی با توان متخصصان داخلی بومی­سازی شده است و کشور را از صادرات نمونه خارجی این نمونه بی نیاز کرد.
دبیر ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدید پذیر معاونت علمی در مراسم رونمایی این آزمایشگاه پرتابل گفت: خوشحال هستم که با این اقدام گامی دیگر درزمینه توسعه انرژی‌های تجدید پذیر برداشته شد، خوشبختانه کشور ما با توجه به موقعیت جغرافیایی خود در بحث انرژی خورشیدی مزیت‌های بسیاری دارد البته توسعه این بخش نیازمند توسعه زیرساخت‌های لازم است.
سیروس وطن خواه مقدم بیان کرد: امروز با حمایت ستاد آزمایشگاه مرجع، تست کلکتور و آبگرمکن خورشیدی ساخت داخل یا وارداتی برای نخستین بار در کشور راه اندازی شد که این پروژه حاصل تلاش همکاران در ستاد از گذشته تا به امروز است که نتیجه آن بی نیازی کشور از واردات این محصول است.
حمیدرضا کاتوزیان رییس پژوهشگاه صنعت نفت نیز در این مراسم آبگرمکن خورشیدی را جزء پیشرفته‌ترین تجهیزات در زمینه اقدام برای استفاده از انرژی تجدیدپذیر خورشیدی دانست و بیان کرد: علی رغم این که به طور میانگین در کشور شاهد 280 روز آفتابی هستیم اما در کشور ما فعالیت وسیعی در این زمینه وجود نداشته است، افتتاح این آزمایشگاه گام بزرگی در این حوزه است که اگر بخش خصوصی نیز در این زمینه فعال شود در زمینه تست کیفی و عملکردی این تجهیزات موفق‌ترعمل خواهیم کرد.
این آزمایشگاه مجهز به آزمون عملکرد کلکتور و آبگرمکن خورشیدی است که هدف از ان انجام تست‌‎ها طبق استاندارد ISO است در واقع با این آزمایشگاه، این مرکز اولین مرکزی است که عملکرد این تجهیزات را طبق سه استاندارد با 14 آزمون انجام می‌دهد.
علاوه بر این، قیمت تمام شده این تجهیزات که به صورت دانش بومی ساخته شده است چندین برابر کمتر از نمونه خارجی آن است. تا پیش از این کشورهای آلمان، ایتالیا، آمریکا و فرانسه دانش ساخت این دستگاه را داشتند، البته در اکثر تجهیزات دیگر دو دستگاه متفاوت برای کلکتور و آبگرمکن وجود دارد اما در این مدل هر دو بخش در یک دستگاه هستند.
علمی (1)** 9340**2017

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نخستین آزمایشگاه مرجع تست تجهیزات خورشیدی حرارتی افتتاح شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات