دانشنامه سکه‌های ایران تدوین می‌شود


گردآوری دانشنامه سکه‌های ایران به همت پژوهشکده زبان‌شناسی، متون و کتیبه‌ها همزمان در دو فاز سکه‌های ایران قبل از اسلام و سکه‌های دوران اسلامی در حال انجام است.
به گزارش ایسنا، مژگان اسماعیلی - رییس پژوهشکده زبان‌شناسی، متون و کتیبه‌ها - با بیان این مطلب گفت: گردآوری دانشنامه سکه‌های ایران که از سال 1387 جزو طرح‌های مهم پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری بود از سال گذشته به همت پژوهشکده زبان‌شناسی، متون و کتیبه‌ها بار دیگر در حال پیگیری است.
او افزود: اجرای این طرح همزمان در دو فاز سکه‌های ایران قبل از اسلام و سکه‌های دوران اسلامی در حال شکل‌گیری است.
اسماعیلی با بیان این‌که تاکنون حدود 200 نمونه‌ از سکه‌های ساسانی گنجینه‌ها و مراکز استانی که در راستای مطالعات سکه‌شناسی نقش کلیدی دارند، گردآوری شده‌اند ادامه داد: این طرح توسط پژوهشگران متخصص که با طرح همکاری می‌کنند، مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته‌ و داده‌های اطلاعاتی آنها گردآوری شده‌ است.
وی این مطالعات در دست اقدام را شامل تدوین و طراحی شناسنامه‌ سکه‌ها، گردآوری داده‌ها و اطلاعات مستند سکه‌ها، استنساخ و قرائت کتیبه‌های موجود بر رو و پشت سکه‌ها و تحلیل بررسی داده‌های مربوط به این سکه‌ها دانست.
اسماعیلی همچنین درباره اطلاعات گردآوری‌شده از این سکه‌ها توضیح داد: معرفی پادشاهی که اقدام به ضرب سکه کرده، مشخصات و تزئینات تاج و لباس شاه، ویژگی‌های ظاهری سکه که شامل نقش‌های روی سکه و پشت سکه است، جنس سکه، قطر سکه، محل ضرب سکه و القاب و عناوینی را که پادشاه صاحب سکه در وصف خود به کار برده است می‌توان از مطالعه و بررسی سکه‌ها به دست آورد.
به گفته وی، ویژگی‌های سکه‌ها به لحاظ کتیبه، جنس فلز، قطر، محل ضرب و جلوه‌های هنری مورد پژوهش قرار خواهد گرفت.
او با اشاره به اینکه مداخل سکه‌های دوران اسلامی نیز استخراج شده و براساس دوره‌های تاریخی به مؤلفان ارجاع شده است، بیان کرد: سکه‌های دوران اسلامی نیز از جوانب مختلف مورد بررسی و پژوهش قرار خواهد گرفت و نمونه‌های ضرب شده توسط پادشاهان و حاکمان در دوره‌های تاریخی ارائه خواهد شد.
به گفته اسماعیلی، در فاز اول سکه‌های 4 قرن اولیه اسلام مطالعه و بررسی خواهد شد.
آزاده حیدرپور، عضو هیأت علمی پژوهشکده زبان شناسی، متون و کتیبه‌ها و مدیر پروژه بررسی سکه‌های ساسانی نیز درباره پروژه «گردآوری دانشنامه سکه‌های ایران»گفت: بررسی سکه‌های ساسانی، زیرمجموعه‌ دانشنامه‌ سکه‌های ایران باستان که در واقع به نوعی تدوین بانک اطلاعاتی سکه‌های دوره‌ باستان است از سال 1394 درگروه کتیبه‌ها و متون کهن پژوهشکده‌ زبان‌شناسی، کتیبه‌ها و متون در دست اقدام است.
او یکی از اهداف بنیادی گروه کتیبه‌ها و متون باستانی را پژوهش و مطالعه‌ در حوزه آثار کتیبه‌دار دوره‌ی باستان و تدوین بانک اطلاعاتی کاملی در خصوص این آثار دانست و ادامه داد: آثار کتیبه‌دار دوره باستان شامل همه‌ آثار مکتوب منقول و غیرمنقول مانند سنگ‌نوشته‌های صخره‌ای و سکه‌هاو مهرها است.
این عضو هیأت علمی پژوهشکده زبان‌شناسی، متون و کتیبه‌ها افزود: از آنجا که سکه سند و مدرکی است که از آغاز پیدایشش دخل و تصرفی در آن صورت نگرفته است، بنابراین اطلاعات بسیار محکم و مطمئنی در زمینه رویدادهای تاریخی مانند تاج‌گذاری، پیروزی بر دشمنان، تصرف قلمروها و سرحدات جدید توسط پادشاهان قدیم در اختیار ما می‌گذارد.
انتهای پیام[ منبع این خبر سایت ایسنا-هنری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دانشنامه سکه‌های ایران تدوین می‌شود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات