تحقق اهداف توسعه پایدار، تحقق عدالت است

به گزارش خبرگزاری مهر، معصومه ابتکار امروز یکشنبه در نشست کمیته راهبردی توسعه پایدار و رونمایی از شبکه ملی توسعه پایدار که در محل سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد با بیان اینکه عدالت تنها به معنای توزیع ثروت نیست، گفت: مفهوم واقعی عدالت در تحقق اهداف توسعه پایدار نهفته است.

ابتکار با اشاره به سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه محیط زیست، اظهار کرد: سیاست های کلان محیط زیست نظام، نقشه راه کشور در مسیر تبیین اهداف توسعه پایدار است زیرا در آن بر نوع رفتار ما با طبیعت و تحقق توسعه پایدار تاکید شده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن یادآوری نقش سند ملی توسعه پایدار در ترسیم روند حرکتی در این مسیر، خاطرنشان کرد: در کنار نقشه راه جهانی، ایران برخوردار از چشم انداز و نقشه راه و هدف گذاری ملی است که در جهت گیری و برنامه ریزی و سیاست گذاری وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی و حتی در بعد فراقوه ای در سیاست گذاری ها و برنامه ریزی های قوه مقننه و قضائیه آثار آن دیده می شود.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه مهم ترین موضوع برای تحقق اهداف توسعه پایدار، هم راستایی نقشه راه و نقشه ذهن و به دنبال آن همکاری و همراهی برای تحقق اهداف تعیین شده است، گفت: به منظور تحقق اهداف توسعه پایدار و دستیابی به توسعه ای جامع نگر، ضروری است تمامی برنامه برخوردار از نگاه محیط زیستی باشند.

عدالت بین نسلی و فرانسلی یکی از مهم ترین محورهای توسعه پایدار

وی ضمن تاکید بر اینکه عدالت بین نسلی و فرانسلی یکی از مهم ترین محورها در چرخه توسعه پایدار است، تصریح کرد: عدالت، عنصری نهفته در توسعه پایدار است.

ابتکار با بیان اینکه فرهنگ و ارزش های ایرانی_ اسلامی سازگاری بسیار زیادی با موضوع توسعه پایدار و اهداف و بندهای آن دارد تا جایی که در ابلاغ سیاست های کلان محیط زیست نظام و جهت گیری های قانون اساسی نیز این موضوعات لحاظ شده است، گفت: خوشبختانه به لحاظ نظری مشکلی در این زمینه وجود ندارد ولی متاسفانه در بعد فرهنگی و رفتاری، فاصله بسیار زیادی تا دستیابی به این مفاهیم وجود دارد.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: زندگی و معیشت شرافتمندانه برای آحاد مردم، آموزش عمومی و همگانی، رفع تبعیض های موجود از جمله موارد قید شده در این اهداف است که در نهایت منجر به ایجاد عدالت در آحاد جامعه از هر قومیت و مذهبی خواهد شد و البته در کنار آن باید در حفظ منابع برای نسل های آینده نیز بکوشیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: اما یک عنصر عدالت فرانسلی هم در توسعه پایدار وجود دارد که موضوعاتی همچون الگوی مصرف، تولید، تغییر اقلیم و محیط زیست را مد نظر قرار می دهد بدین معنا است که باید تلاش کنیم منابع را برای نسل های آینده حفظ کنیم و برای این نسل نیز برنامه ریزی مدونی برای استفاده از منابع موجود داشته باشیم.

ابتکار ادامه داد: عنصر فرانسلی اهمیت زیادی دارد چون گاهی فراموش می کنیم که حق نداریم تمام منابع را مصرف کنیم بلکه باید اجازه دهیم منابع حفظ شوند که در اهداف توسعه پایدار عمیقا به آن توجه شده و در اجرای اهداف نیز باید به این موضوع دقت ویژه ای شود.

وی با بیان اینکه مسئول فراهم کردن معیشت و زندگی سالم برای آحاد جامعه هستیم، اظهار کرد: این به معنای نادیده گرفتن حقوق نسل های آینده برای برخورداری از منابع نیست.

ایجاد هماهنگی و همگرایی بین دستگاهی برای تحقق اهداف توسعه پایدار مهم ترین وظیفه کمیته ملی توسعه پایدار

معاون رئیس جمهور تاکید کرد: یکی از مهم ترین وظایف کمیته ملی توسعه پایدار، ایجاد هماهنگی و همگرایی بین دستگاهی برای تحقق اهداف توسعه پایدار است و در همین راستا تقسیم کار وزارتخانه ها نیز مشخص و از سوی معاون اول رئیس جمهور به نهادها ابلاغ شده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: فراگیر کردن اهداف توسعه پایدار و انجام برنامه های بخشی در بحث توسعه پایدار می تواند ما را به سمت توسعه سازگار با محیط زیست سوق دهد از این جهت همگرایی تمام دستگاه ها بسیار ضروری است.

وی گفت: هنوز تا تاسیس دفاتر توسعه پایدار در تمام دستگاه ها راهی تقریبا طولانی در پیش داریم اما تا کنون نیز اقدامات خوبی انجام شده است.

ابتکار افزود: براین اساس سال گذشته کارنامه زیست محیطی دستگاه های مختلف دولت که نشان دهنده عملکرد زیست محیطی آن ها بود را منتشر کردیم و من گزارشی از آن در اجلاس وزاری محیط زیست جهان در نایروبی ارائه دادم که مورد توجه و استقبال سایر کشورها قرار گرفت.

معاون رئیس جمهور ضمن یادآوری نقش مهم ایران در تدوین اهداف جهانی توسعه پایدار و پیش رو بودن ایران در امر توسعه پایدار، گفت: ایران دو دهه قبل کمیته ملی توسعه پایدار را تاسیس و حتی در قانون اساسی خود به صراحت به موضوع محیط زیست توجه نشان داده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اعلام آمادگی ایران برای عضویت در شبکه های جهانی توسعه پایدار و تلاش برای تحقق اهداف توسعه پایدار در سطح بین المللی، گفت: دولت یازدهم تلاش می کند از طریق رویکرد بین بخشی و فرا ملی، در تحقق اهداف توسعه پایدار جهانی در سطح ملی موفق باشد.

وی با اشاره به برگزاری اجلاس بین المللی دین، فرهنگ و محیط زیست به میزبانی ایران طی سالجاری، اظهار کرد: می توان ابعاد دینی موضوع توسعه پایدار را بررسی و چارچوب نظری برای تنظیم نقشه راه توسعه پایدار ایجاد کرد.

[ منبع این خبر سایت مهر-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تحقق اهداف توسعه پایدار، تحقق عدالت است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات