برنامه‌های آموزش و پرورش در حوزه ترويج فرهنگ نماز جماعت

به گزارش خبرگزاری مهر، حمیدرضا كفاش در نخستین جلسه فصلی ستاد اقامه نماز كه با حضور وزیر آموزش و پرورش، رئیس ستاد اقامه نماز كشور، شورای معاونین و كارشناسان حوزه نماز برگزار شد، اظهار كرد: با جمع بندی و ارزیابی برنامه های اجرا شده آموزش و پرورش در سال تحصیلی ۹۵-۹۴، برنامه های آموزش و پرورش در سال تحصیلی جدید در ۵ محور تمهیدی، تبلیغی، تعلیمی، تعمیقی و ابتكاری پیشنهاد شده است تا پس از بازنگری و امضای وزیرآموزش و پرورش و رئیس ستاد اقامه نماز كشوری قابلیت اجرا پیدا كند.

وی از قرار دادن زنگ نماز در مدارس كشور خبر داد و گفت: اجرای طرح مبین با كیفیت بالاتر، بهسازی و تجهیز نمازخانه های مدارس، اجرای جشن شكوفایی ویژه دختران سال سوم ابتدایی و پسران سال نهم متوسطه و اجرای طرح پیوند برنامه های آموزش و پرورش در حوزه تمهیدی در نظر گرفته شده است.

كفاش با اشاره به ارزیابی و تحلیل كار ائمه جماعات مدارس در برنامه آموزش و پرورش سال تحصیلی ۹۶-۹۵، خاطرنشان كرد: برگزاری مسابقات اذان، احكام و انشای نماز، اعزام فرهنگیان فعال درحوزه اقامه نماز جماعت به مشهد مقدس و مسابقه احكام فرهنگیان از دیگر برنامه های پیشنهادی آموزش و پرورش در بخش تبلیغی به شمار می رود.

معاون پرورشی و فرهنگی  وزیرآموزش و پرورش ادامه داد: آموزش عملی نماز ویژه دانش آموزان دوره ابتدایی، آموزش احكام تقلید و مرجعیت و همچنین برگزاری دوره آموزشی ائمه جماعات مدارس از فعالیت های پیش بینی شده آموزش و پرورش در بخش تعلیمی و تشكیل جلسات پرسش و پاسخ گفتمان خانواده مطهر در مدارس كشور حوزه تعمیقی است.

رئیس ستاد اقامه نماز وزارت آموزش و پرورش از برگزاری دو طرح ملی «هادی» و «مبشرین» ویژه دانش آموزان منتخب دوره اول متوسطه خبر داد و گفت: برپایی برنامه های جذاب اردویی برای دانش آموزان منتخب مدارس متوسطه دوره اول، برگزاری فراخوان «ایده» با عنوان راهكارهای موثر جذب نوجوانان به نماز و همچنین دوره آموزشی تامین مدرسان طرح مبین از برنامه های پیشنهادی آموزش و پرورش در بخش ابتكاری در نظر گرفته شده است.

وزارت آموزش و پرورش به سبب جایگاه رفیع خود و تعامل سازنده با بیش از نیمی از جمعیت كشور (معلمان ، دانش آموزان و اولیا) از موقعیت ویژه و تاثیر گذاری خاصی برخوردار است زیرا بخش عمده ای از مهمترین دوران شكل گیری شخصیت و جامعه پذیری دانش آموزان ، درمدرسه صورت می پذیرد و این نهاد مقدس زمینه رشد و شكوفایی استعدادهای آنان را به عنوان تنها متولی امر تعلیم و تربیت رسمی فراهم می آورد .

وی تصریح كرد: آموزش و پرورش دردولت یازدهم (دولت امید و تدبیر) علاوه بر فعالیت های مستمر روزانه ، ده ها طرح تحولی را اجرا كرده است كه اغلب آنها برای اولین بار در تاریخ آموزش و پرورش ایران، اجرایی شده است كه ستاد اقامه نماز وزارت آموزش و پرورش هم از این طرح ها مستثنی نبوده است و می توان به طرح جامع تقویت و تعمیق فرهنگ اقامه نماز در مراكز آموزشی و تربیتی ، آموزش ائمه جماعت روحانی با همكاری ستاد مركزی اقامه نماز و طرح مبین و پرداخت ایاب و ذهاب روحانی مدارس به صورت ماهانه (با عنایت به مشكلات اعتباری )و... اشاره كرد.

كفاش ادامه داد :این برنامه ها شامل، تلاش در اجرایی نمودن بندهایی از طرح جامع تقویت و تعمیق فرهنگ اقامه نماز در مراكز آموزشی وتربیتی، آموزش عملی نماز در دوره ابتدایی، جشن شكوفایی، طرح مرجعیت و تقلید ،‌طرح پیوند مدرسه ، مسجد و منزل ونمازهای جمعه، برگزاری مسابقات و جشنواره های اذان، احكام و انشای نماز، برگزاری دوره های آموزشی طرح مبین و ائمه جماعت مدارس در راستای كیفیت بخشی اقامه نماز ، برگزاری جلسات گفتمان دینی نماز در مقاطع تحصیلی مختلف است.

معاون پرورشی  و فرهنگی وزیرآموزش و پرورش ازاجرای طرح ساماندهی ۱۸ هزار و ۸۰۰ امام جماعت روحانی و ۳۶ هزار همكار فرهنگی و اقامه ۶۲ هزار و ۸۷۰ نماز جماعت در مدارس كشور خبرداد و افزود: ۵۰ هزار و ۷۰۰ نماز جماعت اول وقت، ۴۳۰۰ نماز غیراول وقت، ۸۳۰ مورد نماز در ادارات و مراكز وابسته به آموزش و پرورش ، ۶ هزار و ۹۰ مورد نماز مغرب و عشاء و ۹۵۰ مورد نماز صبح در مدارس شبانه روزی، تربیت معلم و اردوگاه ها از اقدامات آموزش و پرورش در بخش اجرای نماز است.

رئیس ستاد اقامه نماز وزارت آموزش و پرورش از آموزش تخصصی ۷۰۰ امام جماعت روحانی و آموزش ۵ هزار امام جماعت روحانی و فرهنگی در مراكز استان ها با همكاری حوزه های علمیه و ستاد اقامه نماز استان های كشور خبرداد و گفت: با اجرای ۱۰ دوره كشوری و ۸ دوره استانی طرح مبین درمجموع ۸ هزار مدیر، معاون، مربی پرورش و كارشناس اقامه نماز آموزش های لازم درخصوص ارتقای فعالیت های نماز خوانی و ترویج فرهنگ گسترش اقامه نماز را دیده اند.

وی خاطر نشان كرد: آموزش عملی نماز دردوره ابتدایی با پوشش ۴۵۰ هزار دانش آموز، جشن شكوفایی با پوشش ۶۰۰ هزار دانش آموز، اجرای مسابقات اذان، احكام و انشای نماز با مشاركت ۵ میلیون دانش آموز ، طرح آموزش تقلید و مرجعیت با پوشش ۸۰۰ هزار دانش آموز، اجرای ۲۵ هزار تومان تشكیل جلسات گفتمان دینی و پرسش و پاسخ در مدارس، اجرای طرح پیوند مدرسه، مسجد و نمازهای جمعه با میانگین حضور هفته ای ۳۰۰ هزار دانش آموز و مربی، تهیه و توزیع ۲۳۱ هزار متر مربع فرش سجاده ای و تقدیراز ۳۶ هزار امام جماعت بخشی از عملكرد آموزش و پرورش درحوزه اقامه نماز است.

كفاش با بیان این كه ۷۷۱ میلیارد ریال در راستای توسعه فرهنگ توسعه اقامه نماز هزینه شده است، ادامه داد: ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبارات كیفیت بخشی سازمان نوسازی مدارس ، ۳۰ میلیارد ریال از ستاد مركزی اقامه نماز و ۴۴۱ میلیارد ریال از انجمن اولیا و خانه مدارس و نهادهای محلی به امر اقامه نماز درسال تحصیلی ۹۵-۹۴ اختصاص داده اند.

[ منبع این خبر سایت مهر-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «برنامه‌های آموزش و پرورش در حوزه ترويج فرهنگ نماز جماعت» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات