وضعیت محیط زیست در کشور مانند شرایط یک بیمار سرطانی است

به گزارش خبرنگار مهر محمد رستگاری در برنامه‌ای در رادیو گفتگو با تأکید بر اینکه ما در ایران نسبت به نرم جهانی وضعیت مناسب‌تری در ارتباط با محیط زیست نداریم و در برخی از پارادایم‌ها وضعیت بدتری داریم به مشکل آلودگی هوا، کاهش میزان آب در کشور و آلودگی آن در برخی از مناطق کشور اشاره کرد و افزود: در استان تهران سالانه دو متر افت آب های زیرزمینی داریم و ایران جزو کشورهایی است که در آن بالاترین فرسایش خاک صورت می‌گیرد.

وی با تأکید بر اینکه برای تغییر شرایط فعلی همه باید احساس وظیفه کنند در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه سال گذشته سیاست‌های کلی نظام در مورد محیط زیست از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد، تصریح کرد: اگر همه دستگاه‌های مربوطه در راستای اجرای این سیاست‌ها گام بردارند و به آن پایبند باشند بخشی از مشکلات کشور در این زمینه حل می‌شود.

این مسئول در سازمان محیط زیست که به مناسبت فرارسیدن هفته محیط زیست با این شبکه گفتگو می‌کرد، به ضرورت بروزرسانی قوانین در این حوزه اشاره کرد و گفت: علاوه بر موضوع تأمین اعتبارات، مشکلات محیط زیستی زمانی حل می‌شود که فرهنگ توجه به آن در بین مردم ایجاد شود و مردم این تصور را داشته باشند که حفظ محیط زیست مثل نفس کشیدن امری مهم و ضروری است.

رستگاری با بیان اینکه دستگاه‌هایی که در زمینه فرهنگ‌سازی نقش دارند به امر محیط زیست بی‌توجه بوده‌اند، تأکید کرد: نباید مسئولیت حفاظت از محیط زیست را صرفاً بر عهده سازمان محیط زیست و یا سازمان مراتع و جنگل‌ها دید.

در ادامه این برنامه محمد علیزاده، کارشناس ارشد محیط زیست با بیان اینکه وضعیت محیط زیست در کشور به مانند وضعیت یک بیمار سرطانی است که عوارض بیماری در کل خون او نفوذ کرده و کل بدنش تحت تأثیر قرار گرفته است، تصریح کرد: در حوزه زیرساخت های مربوط به محیط زیست از جمله موضوع قوانین وضعیت خوبی نداریم.

علیزاده همچنین به اهمیت فرهنگ‌سازی در امر حفاظت از محیط زیست اشاره کرد و گفت: منابع جاری در کشور در این راستا هزینه نشده است.

وی دربخش پایانی صحبت‌های خود بیان کرد: آنچه که در برنامه ششم توسعه در مورد محیط زیست مطرح شده است امیدوار کننده است.

[ منبع این خبر سایت مهر-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «وضعیت محیط زیست در کشور مانند شرایط یک بیمار سرطانی است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات