ظریف: آمادگی هرگونه تلاش برای برقراری امنیت را داریم

وزیر خارجه ایران در دیدار با همتای ارمنستانی خود گفت که ما در بحران اخیر قره باغ، طرفین را به خویشتنداری توصیه می‌کنیم و آمادگی داریم در جهت برقراری صلح و امنیت در منطقه هرگونه تلاش را بعمل آوریم. به گزارش نامه نیوز، دکتر محمد جواد ظریف و ادوارد نعلبندیان وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان راه‌های گسترش مناسبات دوجانبه و مسائل منطقه‌ای و بین المللی را مورد تبادل نظر قرار دادند.

دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به سوابق مناسبات دو کشور اظهار داشت: روابط تهران و ایروان همواره دوستانه و متین بوده است و مراودات و سفر هیئت‌های مختلف دو کشور در جریان بوده است و ما امیدواریم رایزنی‌های مستمر در جهت توسعه مناسبات دو کشور و صلح و توسعه و رفاه منطقه کمک کند.

وزیر امور خارجه کشورمان با ارزیابی مراودات دو کشور در زمینه مجامع بین‌الملل خاطرنشان ساخت: همکاری‌های دو کشور در بخش مجامع بین‌الملل می‌تواند گسترش یابد و ما در بحران اخیر قره باغ، طرفین را به خویشتنداری توصیه می‌کنیم و آمادگی داریم در جهت برقراری صلح و امنیت در منطقه هرگونه تلاش را بعمل آوریم.

دکتر محمد جواد ظریف با ارزیابی چشم انداز مناسبات دوجانبه گفت: اگر چه مناسبات اقتصادی تحرک داشته و لیکن هنوز به سطح مناسب نرسیده و می بایست آن را به سطح مطلوب خویش ارتقا بخشیم و دو کشور در زمینه‌های گاز، برق، راه آهن می‌تواند پروژه های چند جانبه با تمامی کشورهای منطقه را تسهیل و گسترش دهند.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به آثار همکاری‌های چند جانبه دو کشور در سازمان‌های اقتصادی منطقه‌ای همچون اورآسیا ابراز امیدواری کرد که از طریق گسترش همکاری‌های اقتصادی بتوان زمینه توسعه اقتصادی برای کل منطقه را در خدمت منافع و رفاه برای تمامی منطقه ارتقا بخشید.

دکتر محمد جواد ظریف درخصوص فرآیند موافقنامه تبادل استرداد محکومین بین دو کشور و همکاری‌های محیط زیست ابراز امیدواری کردند: زمینه‌های پیشرفت امور اجرایی آن فراهم گردیده و آثار امضای تفاهمنامه لغو روادید بین اتباع دو کشور موجبات افزایش مراودات اتباع دو کشور در عرصه توریست و تجارت را تسهیل نماید.

دکتر محمد جواد ظریف در خصوص آخرین تعاملات بانکی در پرتو نتائج برجام اظهار داشت: از دیدگاه ما گام اول بـرای تعاملات بـانکی بـرداشته است و لیکن حضور آمریکائی‌هـا می‌بایست مرحله واقعی، گام‌های عینی را با اراده و قدم‌های جدی بردارند و ما کلیه آثار و پیامدهای این روند را بدقت تحت بررسی داریم.

ادوارد نعلبندیان وزیرامور خارجه ارمنستان اظهار داشت: ما روابط دو کشور را مبتنی بر دوستی و صمیمیت مستمر می‌دانیم و روابط دوجانبه روند پویایی را طی می نماید و در طی سه دهه گذشته دارای مجموعه‌ای از همکاری‌های متنوع بوده‌ایم و در زمینه همکاری‌های انرژی و اقتصادی می‌توانیم فرصت‌های جدیدی را برای گسترش و تعمیق مناسبات سرعت بخشیم.

وزیر امور خارجه ارمنستان بـا اشاره بـه نقش سازنده جمهوری اسلامی ایران در بحران قره باغ اظهار داشت: ما از نقش جمهوری اسلامی ایران در ارائه توصیه به طرفین به راه حل مسالمت آمیز قدردانی می‌کنیم و جمهوری اسلامی ایران بعنوان یک کشور بزرگ که نقش بازیگری مهم در مسائل منطقه را دارد، نمی‌تواند بی اطلاع از تحولات جاری باشد و امیدواریم در مسیر فرآیند مذاکرات با گروه مینسک همواره از نقش دیگر کشورها از جمله جمهوری اسلامی ایران در برقراری صلح بهره مند گردیم.

نعلبندیان با توصیف توافق برجام بین جمهوری اسلامی ایران و 1+5 آن را بزرگترین رخداد تاریخی سال 2015، گفت: ما توافق جمهوری اسلامی ایران و قدرت‌های بین‌المللی را بزرگترین رخداد سیاسی سال 2015 ارزیابی می‌کنیم و توافق برجام برای حل بسیاری از مناقشات می‌تواند سرمشقی باشد و ما نیز رفع تحریم‌ها را در ایروان اجرایی نموده‌ایم و آماده برقراری مراودات بانکی فعال بین دو کشور می‌باشیم.

وزیر امور خارجه ارمنستان گفت که از گسترش مراودات سه جانبه و چند جانبه با کشورهای منطقه در زمینه گاز، برق و مواصلات استقبال می‌کنیم.

نعلبندیان بـا اشاره بـه آمادگی ایـروان بـرای فعالسازی مراودات تجاری و تشویق سرمایه گذاران ارمنی برای تقویت مراودات بین دو کشور آمادگی خویش را برای تعیین فهرست کالایی با تعرفه‌های مناسب جهت تقویت همکاری‌های تجاری دو کشور را اعلام داشت.

وزیر امور خارجه ارمنستان افزود: فراهم شدن مقدمات امضای تفاهمنامه لغو روادید بین اتباع دو کشور بزودی، زمینه‌های افزایش مراودات دوجانبه را در تمامی عرصه‌ها ارتقا خواهد بخشید.


[ منبع این خبر سایت نامه نیوز-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ظریف: آمادگی هرگونه تلاش برای برقراری امنیت را داریم» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات