ظریف: آمریکایی ها قدم های عینی و جدی در مسیر برجام بردارند

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد جواد ظریف و ادوارد نعلبندیان وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان راه های گسترش مناسبات دوجانبه و مسائل منطقه ای و بین المللی را مورد تبادل نظر قرار دادند.

 وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به سوابق مناسبات دو کشور اظهار داشت: روابط تهران و ایروان همواره دوستانه و متین بوده است و مراودات و سفر هیأت های مختلف دو کشور در جریان بوده است و ما امیدواریم رایزنی های مستمر در جهت توسعه مناسبات دو کشور و صلح و توسعه و رفاه منطقه کمک کند.

وزیر امور خارجه کشورمان با ارزیابی مراودات دو کشور در زمینه مجامع بین الملل خاطرنشان ساخت: همکاری های دو کشور در بخش مجامع بین الملل می تواند گسترش یابد و ما در بحران اخیر قره باغ، طرفین را به خویشتنداری توصیه می کنیم و آمادگی داریم در جهت برقراری صلح و امنیت در منطقه هرگونه تلاش را به عمل آوریم.

ظریف با ارزیابی چشم انداز مناسبات دوجانبه گفت: اگر چه مناسبات اقتصادی تحرک داشته ولیکن هنوز به سطح مناسب نرسیده و می بایست آن را به سطح مطلوب خویش ارتقا بخشیم و دو کشور در زمینه های گاز ، برق ، راه آهن می توانند پروژه های چند جانبه با تمامی کشورهای منطقه را تسهیل و گسترش دهند .

وزیرامورخارجه کشورمان با اشاره به آثار همکاری های چند جانبه دو کشور در سازمان های اقتصادی منطقه ای همچون اورآسیا ابراز امیدواری کرد که از طریق گسترش همکاری های اقتصادی بتوان زمینه توسعه اقتصادی برای کل منطقه را در خدمت منافع و رفاه برای تمامی منطقه ارتقا بخشید .

ظریف درخصوص فرآیند موافقنامه تبادل استرداد محکومین بین دو کشور و همکاری های محیط زیست ابراز امیدواری کرد: زمینه های پیشرفت امور اجرایی آن فراهم گردیده و آثار امضای تفاهمنامه لغو روادید بین اتباع دو کشور موجبات افزایش مراودات اتباع دو کشور در عرصه توریست و تجارت را تسهیل نماید .

وزیر امور خارجه ایران درخصوص آخرین تعاملات بانکی در پرتو نتائج برجام اظهار داشت: از دیدگاه ما گام اول بـرای تعاملات بـانکی بـرداشته است و لیکن حضور آمریکایی هـا می بایست مرحله واقعی، گام های عینی را با اراده و قدم های جدی بردارند و ما کلیه آثار و پیامدهای این روند را به دقت تحت بررسی داریم .

ادوارد نعلبندیان وزیرامور خارجه ارمنستان اظهار داشت: ما روابط دو کشور را مبتنی بر دوستی و صمیمیت مستمر می دانیم و روابط دوجانبه روند پویایی را طی می نماید و در طی سه دهه گذشته دارای مجموعه ای از همکاری های متنوع بوده ایم و در زمینه همکاری های انرژی و اقتصادی می توانیم فرصت های جدیدی را برای گسترش و تعمیق مناسبات سرعت بخشیم .

وزیر امورخارجه ارمنستان بـا اشاره بـه نقش سازنده جمهوری اسلامی ایران در بحران قره باغ اظهار داشت: ما از نقش جمهوری اسلامی ایران در ارائه توصیه به طرفین به راه حل مسالمت آمیز قدردانی می کنیم و جمهوری اسلامی ایران بعنوان یک کشور بزرگ که نقش بازیگری مهم در مسائل منطقه را دارد، نمی تواند بی اطلاع از تحولات جاری باشد و امیدواریم در مسیر فرآیند مذاکرات با گروه مینسک همواره از نقش دیگر کشورها از جمله جمهوری اسلامی ایران در برقراری صلح بهره مند گردیم.

نعلبندیان با توصیف توافق برجام بین جمهوری اسلامی ایران و 1+5 آن را بزرگترین رخداد تاریخی سال 2015 ، گفت: ما توافق جمهوری اسلامی ایران و قدرت های بین المللی را بزرگترین رخداد سیاسی سال 2015 ارزیابی می کنیم و توافق برجام برای حل بسیاری از مناقشات می تواند سرمشقی باشد و ما نیز رفع تحریم ها را در ایروان اجرایی نموده ایم و آماده برقراری مراودات بانکی فعال بین دو کشور می باشیم.

وزیر امور خارجه ارمنستان از گسترش مراودات سه جانبه و چند جانبه با کشورهای منطقه در زمینه گاز ، برق و مواصلات استقبال می کنیم.

نعلبندیان بـا اشاره بـه آمادگی ایـروان بـرای فعال سازی مراودات تجاری و تشویق سرمایه گذاران ارمنی برای تقویت مراودات بین دو کشور آمادگی خود را برای تعیین فهرست کالایی با تعرفه های مناسب جهت تقویت همکاری های تجاری دو کشور را اعلام داشت .

وزیر امور خارجه ارمنستان افزود: فراهم شدن مقدمات امضای تفاهمنامه لغو روادید بین اتباع دو کشور به زودی ، زمینه های افزایش مراودات دوجانبه را در تمامی عرصه ها ارتقا خواهد بخشید .

 

 

[ منبع این خبر سایت مهر-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ظریف: آمریکایی ها قدم های عینی و جدی در مسیر برجام بردارند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات