کلاسهای پیام نور تلویزیونی می شود

به گزارش جهان به نقل از تسنیم،‌ رسانه تعاملی فناوری مبتنی بر ساختار IP است که خدمات مختلفی از جمله پخش فیلم و سریال، موسیقی، پخش زنده، بازی، آموزش، سلامت، خدمات دولت الکترونیک (پیشخوان) و سایر خدمات را برای ارائه به عموم مردم فراهم می‌کند.

خبرگزاری تسنیم در راستای برگزاری نشست‌هایی پیرامون این رسانه جدید، سراغ یکی دیگر از بازیگران اصلی رسانه تعاملی و IP-TV رفت که مجوزهای لازم را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان صداوسیما دارد.

شرکت به‌سیما یکی از بازیگران این صنعت و تولیدکنندگان تجهیزات دیجیتال نظیر ستاپ‌باکس است که تاکنون از تعهدات هشت ساله‌اش به سازمان صداوسیما، زمینه ارائه خدمات به یک میلیون و صد هزار مشترک را فراهم آورده است.

برای آشنایی هر چه بیشتر با فعالیت‌های این برند تجاری و برنامه‌های عملیاتی و طرح‌ریزی شده آن، میهمان محمد لهراسبی نژاد –مدیر عامل و عضو هیات مدیره به‌سیما- در ساختمان این شرکت بودیم.

مشروح این گفت‌وگوی تفصیلی به قرار زیر است:

• لطفا جهت آشنایی بیشتر مخاطبان تسنیم، روند فعالیت‌هایتان تا رسیدن به برند به‌سیما را به شکل اجمالی شرح دهید.

لهراسبی نژاد: فعالیت خود را 25 سال پیش، در حوزه سیستم‌های نوین نرم‌افزار بانکی آغاز کردیم و با اتکا به این تجربه وارد عرصه ساخت تجهیزات الکترونیکی بانکی شدیم.

در ادامه نیز شروع به ساخت تجهیزات الکترونیکی رسانه و مدیا و در نهایت موفق شدیم پروانه ارائه خدمات رسانه تعاملی یاIP-TV  را دریافت کنیم.

این کل مسیر حرکت از شرکتی نرم‌افزاری به سمت کارخانه صنایع الکترونیک و در نهایت تاسیس شرکتی به عنوان به‌سیما جهت اپراتوری IP-TV بود که منجر به شکل‌گیری گروه شرکت‌ها شد.

• چه لزومی داشت شرکتی با سابقه فعالیت در حوزه تجهیزات بانکی وارد عرصه تلویزیون اینترنتی و رسانه تعاملی شود؟

لهراسبی نژاد: همانطور که مدیر عامل اپل می‌گوید The future of TV is apps یعنی اپلیکیشن‌ها آینده یا جایگزین تلویزیون هستند. همین جمله رابطه نرم‌افزار و آینده رسانه را نشان می‌دهد.

با نگاهی به وضعیت جامعه متوجه می‌شویم اغلب افراد جوان دارای گوشی هوشمند یا گجت‌های دیجیتال هستند و اغلب همه کارهای خود نظیر مرور آخرین اخبار، تماشای کانال‌های تلویزیونی، انجام عملیات بانکی، پرداخت قبوض دوره‌ای و... را از این طریق انجام می‌دهند.

این دیدگاه موجب می‌شود تا رسالت تلویزیون‌های هوشمند که همان گوشی‌های هوشمند بزرگ شده است را بهتر درک کنیم و مهر تأییدی بر آینده تلویزیون که قرار است اپلیکیشن باشد، بزنیم.

• برای ملموس‌تر شدن خدمات رسانه تعاملی و اینکه چطور می‌شود یک تلویزیون را اپلیکیشن فرض کنیم، کمی بیشتر توضیح دهید.

لهراسبی نژاد: به عنوان مثال، فرض کنید خبرگزاری شما علاوه بر انتشار اخبار در فضای وب، امکان نشر آنها را از تلویزیون هم داشته باشد.

در این حالت مخاطبان زمانیکه مشغول تماشای فیلم یا سریال مورد علاقه‌شان هستند در جریان اخبار به شکل زیرنویس یا در قالب‌های دیگر قرار می‌گیرند و منجر به افزایش ضریب نفوذ رسانه شما می‌شود. آیا شما بدنبال این قابلیت نخواهید رفت؟ مسلما خواهید رفت.

از طریق امکانات قدیمی در سازمان صداوسیما نمی‌توانستید چنین کاری را انجام دهید ولی چون این نیاز شماست، تلاش می‌کردید به نحوی خواسته خود را محقق کنید. بحمدالله این درایت در سازمان صداوسیما نیز بود و این موضوع به واقعیت تبدیل شد.

• با توجه به ماهیت کار خبرگزاری‌ها و دسترسی آزاد به اخبار آنها، امکان انتشار محتوای روزنامه که برای خرید آن باید پول پرداخت کرد، از طریق تلویزیون اینترنتی به چه شکل می‌شود؟

لهراسبی نژاد: فرض کنید به‌سیما یک میلیون مشترک (ستاپ‌باکس به ازای هر خانوار) داشته باشد در این صورت به طور میانگین چهار میلیون نفر آن را تماشا می‌کنند؛ اگر یک روزنامه با قیمت 1000 تومان از طریق کیوسک‌های مطبوعاتی به فروش رود عملا مبلغ کمی بعنوان  سود برای روزنامه باقی خواهد ماند و باقی صرف هزینه‌های چاپ و توزیع می‌شود.

در حالیکه ما پکیجی برای این موضوع تعبیه کرده‌ایم تا مخاطبان با پرداخت همان مبلغ کم ولی در تعداد زیاد قادر به مطالعه همان روزنامه در یک ماه و از طریق تلویزیون باشند. برای این کار کافی است تا روزنامه زمانی که آمده چاپ می‌شود ، یک نسخه از آن را هم روی سرورهای رسانه تعاملی بارگذاری نماید تا مخاطبان  بتوانند اول صبح آن را روی تلویزیون مطالعه کنند.

چنین پروسه‌ای علاوه بر کاهش رفت‌وآمدها تا کیوسک مطبوعاتی و لحاظ کردن تخفیفی ویژه برای مخاطبان دیجیتال روزنامه، سود بیشتری را عاید روزنامه می‌کند.

تیراژ بزرگترین روزنامه کشور در حال حاضر روزانه 400 هزار نسخه است در صورتیکه رسانه تعاملی مخاطبان میلیونی دارد و افراد بیشتری روزنامه را در طول روز مطالعه می‌کنند.

حذف محدودیت تیراژ یکی از قابلیت‌های برجسته اضافه شده به این رسانه است.

• با این وجود در ارائه برخی خدمات امکان ایجاد فضای انحصاری و ساختارشکنانه هست؟

لهراسبی نژاد: به هیچ وجه. رسانه تعاملی به عنوان یک زیرساخت باز، فضا را برای کسب‌وکارهای مختلف ایجاد می‌کند و به هیچ عنوان صاحب کسب‌وکارها نخواهد بود.

اتفاقا به عنوان یک رسانه سعی می‌کنیم محیط باز و وسیعی داشته باشیم تا بتوانیم خدمات کسب‌وکارها، استارت‌آپ‌ها و ایده‌های نو را از طریق تلویزیون به میلیون‌ها مخاطب برسانیم؛ علاوه بر اینکه چنین رسالتی موجب اشتغال‌زایی و ایجاد فضایی برای اشتغال و شکل‌گیری کسب‌وکارهای جدید و نوآورانه نیز می‌شود.

باز هم تأکید می‌کنم که ما به عنوان اگریگیتور خدمات، فقط زیرساختی جهت برقراری ارتباط بین سرویس‌های قدیم و جدید ایجاد می‌کنیم.

معتقدیم اگر محتوای مورد نیاز مخاطبان را فراهم کنیم، مخاطب جذب می‌شود زیرا ماهیت این رسانه، تعاملی است. لذا همانطور که گوشی‌های هوشمند جذابیت ایجاد کردند، تلویزیون‌ها هم می‌توانند موجب جذابیت شوند.

• دقیقا چه خدماتی قرار است روی تلویزیون‌های بر بستر IP ارائه شود که موجب جذابیت است؟

لهراسبی نژاد: در حال حاضر 16 خدمت روی این رسانه نوین اعم از دسترسی به اینترنت، بازی و سرگرمی، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های درخواستی، پخش زنده برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی، خرید تلویزیونی، بانکداری تلویزیونی، پرداخت الکترونیکی، تبلیغات هدفمند، آموزش تلویزیونی، بهداشت و سلامت، حمل و نقل، خدمات عمومی سازمان ها و... را تعریف کرده‌ایم.

• در کدام یکی از این حوزه‌ها فعال‌تر بوده‌اید؟

لهراسبی نژاد: در حال حاضر به‌سیما مجری آموزش نیمه حضوری و غیر حضوری دانشگاه پیام نور شده و قرار است از مهر ماه سال جاری ارائه محتوای دروس دانشگاهی را به 700 هزار دانشجو داشته باشد.

در این فرآیند، کلاس‌هایی که هر دانشجو ثبت‌نام می‌کند از طریق تلویزیون تشکیل می‌شود و موجب برقراری عدالت آموزشی و ارائه دروس با کیفیتی یکسان می‌شود.

ظرفیت استفاده از تلویزیون در امر آموزش بسیار بالا است و دانشجویان می‌توانند با کمترین هزینه به محتوای ارزشمند و با کیفیت دسترسی داشته باشند.

از طرف دیگر دانشجویان برای دریافت محتوای آموزشی با پرداخت آبونمانی جزیی، تنها نیازمند یک دستگاه تلویزیون و ستاپ‌باکس هستند که باکس را هم به صورت رایگان به آنها می‌دهیم. روش پیاده‌سازی شده ما مبتنی بر ضریب نفوذ بالای تلویزیون است.

ارسال محتوای با کیفیت و استاندارد آموزشی را به هیچ روش دیگری جز این روش، نمی‌توان در کشور به صورت فراگیر، آسان و ارزان داشت.

• ستاپ‌باکس شما که بدون لینک اینترنت کار می‌کند، از چه طریقی محتوای دیجیتال را دریافت و ارائه می‌کند؟

لهراسبی نژاد: اول از همه اینکه تمام آن چیزی که هر کس برای دسترسی به این شیوه آموزشی نیاز دارد، مهیا است و دوم، برقراری ارتباط با ستاپ‌باکس از طریق سیم‌کارت خواهد بود.

ستاپ‌باکس ما به گونه‌ای طراحی شده که با یک ریموت کنترل ساده شبیه ریموت کنترل تلویزیون بتوان از آن استفاده کرد. همه اقشار جامعه بدون نیاز به آموزش خاص و به راحتی می‌توانند از آن استفاده کنند.

• معمولا ستاپ‌باکس‌ها با اتصال لینک تأمین کننده پهنای باند، هزینه‌هایی ترکیبی را اعم از پهنای باند، دوره اشتراک و خود ستاپ‌باکس به مشترکان تحمیل می‌کنند. در این شرایط مشترک نهایی برای استفاده از سیستم شما چه میزان پرداختی ثابت باید داشته باشد؟

لهراسبی نژاد: برای نقل و انتقال محتوای رسانه تعاملی از بستر اینترانت و پهنای باند داخلی استفاده می‌کنیم مگر اینکه مخاطب از امکان مرورگر ستاپ‌باکس استفاده کند و وارد فضای اینترنت شود؛ تمرکز ما به استفاده از پهنای باند اینترانت به جای ای&

[ منبع این خبر سایت جهان نیوز اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کلاسهای پیام نور تلویزیونی می شود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات