دلایل شکست طرح خرید کالای ایرانیبه گزارش جهان به نقل از تسنیم، سرانجام پس از تعلل‌های بسیار طرح کارت اعتباری خرید کالای ایرانی اوایل اردیبهشت ماه امسال اجرایی شد.
 
از همان روزهای نخست اجرایی شدن این طرح بسیاری از تولیدکنندگان با گلایه از اینکه مردم خریدی با این کارت‌ها انجام نمی‌دهند، معتقد بودند فروش تولیدکنندگان در قالب این طرح بسیار اندک است و مردم بیشتر ترجیح می‌دهند به نمایندگی‌ها مراجعه و کارت‌ها را نقد کنند.
 
یکی از تولیدکنندگان در همین ارتباط به خبرنگار تسنیم می‌گوید: علی رغم تمام تبلیغات، این طرح تاکنون نتوانسته است تحریک تقاضا را در سطح بازار ایجاد کند. بسیاری از واحدهای تولیدی حتی امکان فروش محصولات خود را در قالب این طرح ندارند.
 
وی با اعلام اینکه به نظر می‌رسد دولت باید سیاست مناسبی را برای تحریک تقاضا در سطح بازار به کار گیرد، گفت: با گذشت یک ماه از اجرایی شدن این طرح در سطح بازار هیچ تقاضایی به وجود نیامده و رکود همچنان حکم فرما است.
 
اظهارات تولیدکنندگان در ناموفق بودن طرح کارت اعتباری خرید کالای ایرانی درحالی بیان می‌شود که قرار بود سه گروه بازنشستگان، فرهنگیان و مشمولین تأمین اجتماعی هر کدام 350 هزار عدد کارت خریداری نمایند تا اجرای این کارت به رقم یک میلیون و 400 هزار نفر برسد. بدین ترتیب بانک مرکزی نیز بودجه 4 هزار و200 میلیارد تومانی را برای تحقق این طرح پیش بینی کرده بود اما گزارشات میدانی از سطح بازار نشان می‌دهد اکثر تولیدکنندگان لوازم خانگی نتوانستند حتی یک محصول خود را نیز در قالب این طرح بفروش برسانند. تعدادی از تولیدکنندگان نبود نمایندگی در سطح شهر را یکی از دلایل عدم فروش محصولات خود اعلام می‌کنند اما دلیل اصلی ناموفق بودن کارت اعتباری را باید عدم تمایل مردم به خرید انواع کالاها دانست.
 
در حال حاضر کارت‌ها در دست مردم است اما خریدی در سطح بازار انجام نمی‌شود به نوعی طرح کارت اعتباری خرید کالای ایرانی که قرار بود رونق را به بازار برگرداند ناموفق بوده و هنوز نتوانسته رکود را به صورت موقت از بازار رفع کند.
 
ناموفق بودن طرح کارت اعتباری خرید کالای ایرانی باعث شده تا  فردا جلسه‌ای در سازمان مدیریت و برنامه ریزی با حضور مسئولین مربوطه برگزار و دلایل آن مورد ارزیابی قرار گیرد. به نظر می‌رسد دولت خود نیز بر ناموفق بودن این طرح تأکید داشته و معتقد است باید تدبیر مناسب‌تری را برای تحریک تقاضا در سطح بازار به کار گیرد.
 
حال باید منتظر بود و دید در جلسه فردا مسئولین در سازمان مدیریت و برنامه ریزی چه نسخه جدیدی را برای تحریک تقاضا در سطح بازار در نظر می‌گیرند.

[ منبع این خبر سایت جهان نیوز-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دلایل شکست طرح خرید کالای ایرانی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات