رهبر طالبان یک هفته قبل از کشته شدن در ایران بود/ جزئیات توافقات با مسئولان ایرانیگروه بین الملل جهان نیوزـ این روزها اخبار ضد و نقیض زیادی مبنی بر کشته شدن ملامحمد اختر منصور رهبر طالبان به گوش می رسد و منابع خبری، اطلاعات متفاوتی را در این باره مخابره می کنند اما پیگیری‌های خبرنگار جهان نیوز حاکی از آن است که کشته شدن وی قطعی بوده و این رهبر طالبان توسط هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی بعد ارسال اطلاعات دقیق او کشته شده است.

اما نکته حائز اهمیت درباره این واقعه آنجاست که وی تقریبا یک هفته قبل از کشته شدن، به مدت دو ماه در ایران حضور داشته و مذاکرات متنوعی با نهادها و دستگاه‌های مختلف انجام داده است.

از جمله توافقاتی که در ایران انجام شده این بوده که از پیوستن بدنه طالبان به داعش جلوگیری کند و تلاش نماید که طالبان همان هویت خودش را حفظ نماید.

وی توافق کرده بود که جلوی گسترش داعش به ویژه در مرزهای شمالی افغانستان و مرز افغانستان-تاجیکستان را بگیرد و مذاکرات مفیدی نیز در این باره با مسئولان ایرانی صورت پذیرفته بود.

قاچاق مواد مخدر یکی دیگر از حوزه های مورد توافق رهبر طالبان با ایران بوده که در این باره نیز به نتایج خوبی رسیده بودند اما روزی که وی کشته می شود، حدودا بیش از یک هفته بوده که از ایران به افغانستان بازگشته بود.

ملامحمد اختر منصور یک چهره ضدآمریکایی بود و هیچگاه اجازه مذاکره طالبان با آمریکا، متحدین آمریکا و ناتو را در افغانستان نداده بود؛ برخی محافل بین المللی، این اتفاق را مهمترین ویژگی شخصی رهبر طالبان عنوان می کنند.

رهبر طالبان چگونه کشته شد؟!

درباره اینکه رهبر طالبان چگونه کشته شده و هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی چگونه توانسته او را مورد هدف قرار دهد، اطلاعات دقیقی در دست نیست اما قطعا این اقدام هیچ ارتباطی با جمهوری اسلامی ایران ندارد چراکه وی یک هفته پس از بازگشت از ایران کشته شده و ادعای برخی رسانه های غربی مبنی دخیل بودن ایران در کشته شدن ملامحمد اختر منصور بی اساس است.

اما بر اساس برخی شواهد و قرائن و از آنجا که وی رابطه خوبی با پاکستان نداشت و چهره نیمه مستقلی در افغانستان بود، می توان پیش بینی کرد که جریان وابسته‌ای در پاکستان در آی اس آی (سازمان اطلاعات نظامی پاکستان) گِرایِ او را به آمریکایی‌ها داده و از این طریق هواپیمای بدون سرنشین آمریکا نیز توانست رهبر طالبان را مورد هدف قرار دهد.

عملکرد پهپادهای بدون سرنشین بدون داشتن اطلاعات دقیق، ضعیف است و صرفا بر شناسایی دقیق سوژه و رصد آن می توانند آن را مورد هدف قرار دهند. آمریکایی‌ها نمونه های زیادی از این ترورها را طی سالیان گذشته در کشورهای مختلف جهان انجام داده اند و مخالفین خود را با همین روش از سر راه برداشته اند. یک نمونه از این ترورها مربوط به خودوری یکی از مخالفان آمریکا در یک کشور آفریقایی بود که با قرار دادن نشانه ای بر روی سقف ماشین سوژه، اقدام به هدف قرار دادن آنها نمودند.

[ منبع این خبر سایت جهان نیوز-پربیننده ها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رهبر طالبان یک هفته قبل از کشته شدن در ایران بود/ جزئیات توافقات با مسئولان ایرانی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات