گفت و گوهای سودان و سودان جنوبی از سر گرفته شد

به گزارش خبرگزاری فرانسه از خارطوم، برای نخستین بار از تاسیس دولت وحدت ملی در سودان جنوبی، امروز وزرای خارجه، کشور، دفاع و نفت این کشور به خارطوم سفر کردند تا با از سرگیری گفت و گوها، زمینه های حل و فصل اختلافات میان دو کشور را فراهم کنند.
وزرای خارجه سودان و سودان جنوبی امروز با برگزاری نشستی خبری به وجود مشکلاتی در روابط دیپلماتیک دو کشور اذعان کردند.
'دینگ آلور' وزیرخارجه سودان جنوبی گفت: در این سفر من حامل پیام سالوا کر به عمر البشیر رئیس جمهوری سودان بودم که در آن بر حل فوری اختلاف ها میان دو کشور تاکید شده است.
خارطوم و جوبا اختلاف زیادی دارند که از آن جمله می توان به منطقه ابیی و حق ترانزیتی که جوبا باید برای استفاده از خط لوله انتقال نفت بپردازد، اشاره کرد.
این خط لوله انتقال نفت از سودان عبور می کند و سودان جنوبی برای صادرات نفت خود نیازمند آن است.
سودان جنوبی در سال 2011 استقلال خود را از سودان به دست آورد. اما پس از مدتی کوتاهی این کشور تازه تاسیس به سرعت در جنگی داخلی و ویرانگر فرو رفت. در این جنگ ریک ماچار رهبر شورشیان سودان جنوبی و سالوا کر رئیس جمهور این کشور در مقابل هم قرار گرفتند.
ریک ماچار که در دسامبر 2013 و همزمان با آغاز جنگ داخلی سودان جنوبی پایتخت را ترک کرد، برای تشکیل دولت وحدت چندی پیش به جوبا بازگشت.
طی دو سال گذشته دهها هزار نفر در جنگ داخلی سودان جنوبی میان حامیان ماچار و کی یر کشته شده و بیش از دو میلیون نفر آواره شده اند. این درگیری ها شعله ور شدن دوباره تنش های قومی و نقض حقوق بشر را در سودان جنوبی به همراه داشت.
ریک ماچار در ماه آوریل معاون رئیس جمهور شد و به همراه سالوا کر دولت وحدت ملی را تشکیل داد.
خارطوم امیدوار است با بازگشت ماچار به جوبا و تشکیل دولت وحدت ملی، این کشور نوپا روی خوش امنیت و ثبات را به خود ببیند و روابط دو جانبه دو کشور همسایه جنوبی و شمالی بهتر شود.
همه‌پرسی استقلال جنوب سودان از شمال آن کشور بخشی از توافق‌نامه جامع صلح بود که در تاریخ 9 ژانویه 2005 میلادی بین جنبش آزادی‌بخش خلق سودان و حکومت مرکزی سودان به امضا رسید و به دومین جنگ داخلی سودان خاتمه داد. در این همه‌پرسی سودان جنوبی از کشور سودان جدا شد.
همه‌پرسی استقلال جنوب سودان از 9 ژانویه تا 16 ژانویه 2011 میلادی به مدت یک هفته، در منطقه خودمختار جنوب سودان برگزار شد. در تاریخ 30 ژانویه 2011 میلادی، اولین نتیجه کامل همه‌پرسی استقلال جنوب سودان حاکی از آن بود که 99.57 درصد از مردم سودان جنوبی به جدایی از شمال رای داده‌اند.
نتایج تعیین مالکیت منطقه مرزی نفت‌خیز آبیه از حساس‌ترین موضوعات همه‌پرسی استقلال جنوب سودان از شمال بود.
در نهایت با رای بیش از 98 درصدی، سودان پاره شد و کشور نوپای سودان جنوبی تشکیل گشت.
سودان جنوبی یکی از فقیرترین کشورهای جهان است.
خاورم**9041**1144

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «گفت و گوهای سودان و سودان جنوبی از سر گرفته شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات