چاههای بستر رودخانه های سیستان تهدیدی برای شناگران

به گزارش ایرنا، گرم شدن هوا آن هم تا حد 49 درجه سانتیگراد در برخی روزها، بسیاری از جوانان و نوجوانان را به سمت رودخانه ها و انهار کشانده تا برای فرار از این گرما لحظاتی را به شنا کردن بپردازند اما غافل از اینکه در بستر بیشتر رودخانه ها و انهار منطقه در چند سال گذشته چاههای متعددی حفر شده است.
برخی افراد نیز بدون آشنایی به فن شنا وارد رودخانه ها می شوند که پس از گرفتار شدن در گل و لای کف رودخانه درخواست کمک می کنند که بعضا افراد همراه یا اعضای خانواده بدون آشنایی به فنون شنا و غریق نجات برای نجات غرق شدگان خود نیز گرفتار و غرق می شوند.
یکی از شهروندان سیستانی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مردم منطقه در تابستان برای تفریح و گذراندن اوقات تعطیلی پایان هفته معمولا به حاشیه رودخانه های شمال استان می روند.
محمد پیری افزود: متاسفانه مشاهده می شود بیشتر افراد بدون توجه به هشدارهای داده شده در زمینه احتمال غرق شدن در روخانه، بی توجه به هشدارها به آب می زنند و در چشم بر هم زدنی جان خود را از دست می دهند.
یکی از شهروندان زهک به خبرنگار ایرنا گفت: هوای گرم جوانان منطقه را به سوی شنا کردن در آبهای رودخانه می کشاند درصورتی افراد باید از انجام این کار جدا اجتناب کنند.
محمود رضا میر افزود: کشاورزان منطقه در سالهای متعدد خشکسالی اقدام به حفر چاه کرده اند که با جاری شدن آب در رودخانه ها و انهار بسیاری از مردم بی اطلاع از وجود این چاهها برای شنا کردن وارد آب می شوند.
وی افزود: معمولا چاه های حفر شده دارای عمق دو تا سه یا چهار متر است و مهمتر این که کف رودخانه ها و انهار مملو از گل و لای آن هم گل رس (مَلٍّ) است که حرکت را بشدت دشوار می کند.
میر تصریح کرد: بیشتر افرادی که دچار حادثه غرق شدن در این رودخانه ها می شوند جوانانی هستند که بدون فراگیری فنون شنا وارد آب شده و در همان دقایق اولیه غرق می شوند.
معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: متاسفانه حوالی ظهر دیروز /شنبه/ سه جوان در روخانه نهراب سیستان غرق شدند که جسد یکی از آنان بلافاصله از آب کشیده شد اما جسد 2 نفر دیگر به دلیل فرو رفتن در چاههای کف رودخانه با تلاش چند ساعته غواصان این جمعیت بدست آمد.
حسن مصفا افزود: شنا در رودخانه های منطقه به دلیل وجود چاههای حفر شده در گذشته بسیار خطرناک است اما با وجود هشدارهای داده شده متاسفانه افراد بدون توجه به این هشدارها وارد رودخانه ها شده و جان خود را از دست می دهند.
وی تصریح کرد: متاسفانه از ابتدای سال تاکنون بر اساس برخی منابع معتبر هفت نفر در سیستان بر اثر غرق شدگی در رودخانه ها جان خود را از دست داده اند.
سیستان با پنج شهرستان زابل، زهک، هامون، هیرمند و نیمروز در شمال سیستان و بلوچستان واقع شده است.
جاری شدن آب در رودخانه هیرمند ناشی از بارندگی در آنسوی مرز پس از سالها خشکسالی سبب شادمانی مردم سیستان شده است.
7316 / 6081 /1596

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-حوادث می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «چاههای بستر رودخانه های سیستان تهدیدی برای شناگران» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات