شیوه آشنا کردن و رواج سبک زندگی اهل بیت(ع) بین کودکان و نوجوانان -آکا

سایت دینی ، دین و اندیشه آکااخلاق و عرفان اسلامی آکاایران   ,[categoriy]

شیوه آشنا کردن و رواج سبک زندگی اهل بیت بین کودکان و نوجوانان

شیوه آشنا کردن و رواج سبک زندگی اهل بیت(ع) بین کودکان و نوجوانان -آکا شیوه آشنا کردن و رواج سبک زندگی اهل بیت(ع) بین کودکان و نوجوانان -آکا

آکاایران: شیوه آشنا کردن و رواج سبک زندگی اهل بیت(ع) بین کودکان و نوجوانان

آکا ایران به نقل از خبرگزاری اهل بیت(علیهم السلام) ابنا / سرویس صفحات فرهنگی:

بهمن ماه سال ۱۳۹۳ همایش علمی پژوهشی سبک زندگی اهل بیت(علیهم السلام) با همکاری مجمع جهانی اهل بیت(علیهم السلام) و پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در سالن همایش های دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد و در آئین اختتامیه از منشورات این همایش رونمایی شد.

پیش از برگزاری همایش علمی پژوهشی سبک زندگی اهل بیت(علیهم السلام)، نشست ها و گفتگوهایی با صاحب نظران و اندیشمندان انجام شد و مجموع این نشست ها و گفتگوها در غالب 5 ویژه نامه چاپ شد. خبرگزاری ابنا هر هفته، متن یکی از گفتگوها یا نشست های این ویژه نامه را از ویژه نامه همایش سبک زندگی اهل بیت(علیهم السلام) منتشر خواهد کرد.

گفتگوی ذیل با حجت الاسلام و المسلمین «غلامرضا حیدری ابهری» در مورد تعلیم و تربیت اسلامی کودکان و نوجوانان بر اساس سبک زندگی اهل بیت(علیهم السلام) است.

آشنا کردن کودکان و نوجوانان با مفاهیم دینی و سیره پیامبر اکرم(صلی الله و علیه وآله) و اهل بیت(علیهم السلام) در قالب داستان، از دغدغه های اصلی حجت الاسلام و المسلمین «غلامرضا حیدری ابهری» است. وی در این گفتگو پیرامون شیوه آشناکردن و رواج سبک زندگی اهل بیت(علیهم السلام) بین کودکان و نوجوانان و مشکلات آن صحبت کرده است. وی تا به حال بیش از 50 عنوان کتاب در مورد این موضوعات نوشته  و مورد استقبال اقشار مختلف قرار گرفته است.

با توجه به غور شما در ابعاد مختلف روایات اهل بیت (علیهم السلام) به نظر شما سبک زندگی اسلامی به چه معناست؟

حیدری ابهری: همان گونه که اندیشه ها گوناگون است، احساسات و رفتارها نیز گوناگون هستند؛ یعنی می توانیم در سه حوزه وجودی خود که شامل اندیشه، احساس و رفتار است روش ها و سبک های مختلفی داشته باشیم. همانطور که ما به عنوان مسلمان، متفاوت می اندیشیم و احساسات متفاوتی از دیگران داریم، زندگی ما هم به طور طبیعی سبک و روش دیگری خواهد داشت. این تصورکه من مؤمنانه بیندیشم ولی ملحدانه زندگی کنم، کاملاً اشتباه است. لذا سبک و جهت گیری زندگی ما به عنوان مسلمان از بقیه متفاوت خواهد بود؛ چون رفتار، یک موجود بی جان نیست و جهت و قبله دارد.

بنابراین، سبک زندگی به معنای زندگی جهت دار است. مثلاً تواضع نمودی از تفکرتوحیدی و به معنای نفی الوهیت اشخاص است و به معنای توصیه به خوار شدن نیست. همچنین، اسراف نمودی از قدردانی از نعمت های خداوند است؛ یعنی چون معتقدیم که خداوند این نعمت ها را آفریده است، لذا در استفاده از نعمت ها این جهت را رعایت می کنیم.

در رابطه با تکریم نان که نوعی از سبک زندگی مسلمانان است و در روایات آمده است: «اکرم الخبز»، پیامبر یک پشتوانه قوی را برای آن مطرح کرده و می فرماید:از عرش تا فرش درگیر درست کردن نان هستند؛ بدین صورت که تدبیر نان از عرش شروع می شود و سپس باران می بارد و دانه گندم رشد می کند و در نهایت به نان تبدیل می شود، لذا باید به نان احترام بگذارید؛ بنابراین، نوعی جهان بینی پشت سر آن قرار دارد.

ازاین رو، جهان بینی ما سبک و روش و جهت و رنگ و ماهیت خاص خود را در زندگی به وجود می آورد. لذا لازم است تا به عنوان یک مسلمان، سبک زندگی خود را تعریف کنیم.

به نظر شما مشکل ما در استخراج سبک و سیره اهل بیت چیست در روش برداشت از سبک زندگی اهل بیت (علیهم السلام) است یا در اصل مراجعه نکردن به آنها ؟

حیدری ابهری: ما مشکلی در روش برداشت نداریم، بلکه مشکل ما در مراجعه نکردن به سیره اهل بیت (علیهم السلام) است. مثلاً راجع به ضمیر جمعی که در گفتگوهای خود به کار می بریم و از لفظ «شما» استفاده می کنیم، در چندین مسئله روایت وجود دارد. یکی از آنها در سلام کردن است که فرموده اند جواب سلام را به صورت جمع به کار ببرید و «علیکم السلام» بگویید؛ زیرا همراه مؤمن فرشتگانی نیز حضور دارند. البته شاید در بعضی مسائل به فقاهت و موشکافی و تدقیق علمی نیاز داشته باشیم، ولی نباید خیلی وارد این فضاها بشویم؛ چون مسئله اصلی ما این است که چرا به این روایات توجه نداریم و به آنها مراجعه نمی کنیم. از طرفی بسیاری از آیات و روایات نیز ظهورو دلالت و سندهای خیلی خوبی دارند که ما را از بررسی علمی بی نیاز می کند.

در مجموع باید گفت که از قول و فعل معصوم می توان سبک زندگی آنها را استخراج کرد و حتی چه بسا فعل معصوم شرح قول ایشان است؛ زیرا خود آنها آیینه تمام نمای اقوالشان بوده اند. مثلاً هنگامی که می فرمایند به حیوانات مهربانی کنید، باید مصادیق مهربانی را در رفتار آن جست. یا هنگامی که می فرمایند به همسایه نیکی کنید، مصادیق این اندیشه نیکی به همسایه را می توان در رفتار آنها جستجو کرد.

بنابراین، گاهی احادیث مربوط به تواضع را ذکر می کنیم ولی دنبال رفتارهای متواضعانه اهل بیت نگشته ایم؛ زیرا نگاه ما عملیاتی نبوده است و لذا به قول معصوم بیشتر از فعل ایشان توجه کرده ایم. از این رو در کنار تألیف میزان الحکمه نیازمند تألیف مرآت الحکمه نیز هستیم. به عنوان مثال باید در کنار احادیث مربوط به تواضع میزان الحکمه، رفتار متواضعانه امام رضا(علیه السلام) در حمام را که پشت آن فرد را کیسه کشیدند نیز بیاوریم، هرچند هیچ کلیدواژه ای از تواضع در آن موجود نباشد.

با ضمیمه کردن رفتار به گفتار اهل بیت می توانیم سبک زندگی آنها را بهتر استخراج کرد.

شیوه اجرایی کردن سبک زندگی اهل بیت (علیهم السلام) به خصوص در حوزه رفتارهای تربیتی ایشان در جامعه چگونه است؟

حیدری ابهری: حوزه علمیه، نسبت به مسائل تعلیم و تربیت غافل است و برای مباحث تربیتی کودک و نوجوان رسمیتی قائل نیستند. لذا در این زمینه سرمایه گذاری نکرده است و در نتیجه شاهد نشر کتاب های ترجمه شده از متون غربی و غیر اسلامی در این حوزه هستیم. به صورتی که حدود شصت درصد کتاب های نمایشگاه بین المللی تهران را به خود اختصاص داده اند.

بنابراین، به نظر من سؤال شما هنگامی مطرح می شود که کسی ارزش و اهمیت این مسئله را بداند و بخواهد در این حوزه کار کند، ولی اگر معتقد بود که من وظیفه ای نسبت به این قشر جامعه ندارم، دنبال شیوه اجرایی کردن نیز نخواهد رفت. مشکل ما در حال حاضر، کمبود نیرو و بودجه نیست، بلکه مشکل این است که برای حوزه تعلیم و تربیت کودک و نوجوان اولویتی قائل نیستیم. این مسئله خود را در تخصیص بودجه یا اعزام مبلغ حتی به مدارس نشان می دهد. بدین معنا که متناسب با حجم کار، فعالیت زیادی صورت نمی گیرد نه اینکه اصلاً فعالیتی انجام نشود. مثلاً یک مرکز کلامی باید یک دهم حجم کار خود را به تولید مسائل کلامی به زبان کودک و نوجوان اختصاص دهد. همچنین دارالحدیث که خود را متولی نشر احادیث اهل بیت می داند، باید قسمتی از حجم کار خود را به تولید کارهای متناسب با کودک و نوجوان اختصاص دهد. ولی متأسفانه می بینیم که این مراکز اصلاً به این مسائل نمی پردازند یا آن را به صورت یک کار دست دوم نگاه می کنند.

بنابراین اگر در انتقال مفاهیم دینی یا سبک زندگی اهل بیت به کودک و نوجوان مشکل داریم، به این سبب است که برای این مخاطبان اولویتی قائل نیستیم و به آنها اهمیت نمی دهیم.

سبک تبلیغ ما میان کودکان نیز مطابق با سیره اهل بیت نیست. ما همانند پیامبر اکرم (صلی الله و علیه وآله) به بچه ها اهمیت نمی دهیم و لذا برکاتی که در برخورد پیامبر (صلی الله و علیه وآله) با بچه ها به دست می آمد برای ما به دست نمی آید.

برای ترویج سبک زندگی اهل بیت (علیهم السلام) میان کودکان و نوجوانان باید اولویت سنی را نیز در نظر بگیریم؟ کدام سن آمادگی بیشتری دارد؟

حیدری ابهری: رفتارهای جامعه بر اساس داده های ذهنی افراد شکل می گیرد. بنابراین، محصولات فکری که ما در اختیار جامعه قرار می دهیم باعث می شود تا ذهن جامعه بر اساس آنها ساخته شود و شکل بگیرد. مثلاً ما چند کتاب نوشته ایم که بتواند سبک زندگی اهل بیت را برای کودکان بیان کند؟ چه مقدار از کتاب هایی که نوشته شده، هنرمندانه بوده است؟ چه مقدار از این تألیفات هنرمندانه در جامعه توزیع شده است؟ چه مقدار از کتاب هایی که خوب توزیع شده، بازخورد گرفته است؟ چه مقدار از نواقص کتاب هایی که بازخورد گرفته اند، برطرف شده است و چقدر نیاز بعدی را ادامه داده است؟

مثلاً بنده کتاب «خداشناسی قرآن کودک» را نوشتم و متوجه شدم که این کار تصویرگری ندارد و از قصه در آن استفاده نکرده ایم، بنابراین کتاب «خدا و قصه هایش» را نوشتم. همچنین کتابی را برای اولیا و مربیان نوشتم و بعداً احساس شد که باید کتابی برای خود کودکان نوشت، لذا کتاب «به من بگو خدا کیست» را نوشتم. سپس دیدیم که باید از ظرفیت شعر نیز در این کتاب استفاده کرد، لذا با همکاری خانم رودابه حمزه ای کتاب «خدا چیه، کیه، کو» را نوشتم. سپس احساس شد که باید مقداری کتاب را روان تر و لطیف تر و نزدیک تر به ذهن کودک نوشت، لذا کتاب «چرا خدا چنین کرد» را نوشتیم.

بنابراین، این یک کار مستمر است و اگر امروز شروع کنیم، می توانیم در پنج یا ده سال آینده به نتیجه مطلوب برسیم. غربی ها در این زمینه کار کرده اند و نمونه ها و شکل های مختلف دارند و می توان از شیوه های آنها استفاده کرد.

نتیجه اینکه به نظر بنده محصولاتی که در حوزه دین در اختیار مردم قرار می دهیم، بسیار ضعیف است و فهم حوزه دین در فضای کودک و نوجوان بسیار کم است. مواردی که وجود دارد نیز خیلی موفق نیست و اکثر کارها نیز تکراری است. مثلاً بیشتر ناشران، کتابی در زمینه تاریخ زندگی اهل بیت منتشر کرده اند و حتی تفاوت چندانی نیز بین زندگی امام سجاد با امام کاظم در آنها به چشم نمی خورد. لذا سهم کودکان و نوجوان در کتاب های دینی جامعه کم است و سهم سبک زندگی اهل بیت نیز در این زمینه بسیار کمتر است و یک سری کارهای تکراری برای بچه ها انجام می شود. بنابراین، ما نیازمند این هستیم که کارهایی انجام شود و در رفت و برگشت ها چکش کاری شود و یک کار خوب تولید شود.
 
برای اینکه بتوانیم در حوزه کودک و نوجوان کار خوبی در زمینه سبک زندگی اهل بیت ارائه دهیم باید از کجا شروع کنند؟

حیدری ابهری: ابتدا هر فرد باید زمانی را صرف کند و در زندگی اهل بیت مطالعاتی انجام دهد تا بفهمد سبک زندگی اهل بیت چگونه بوده است. نویسندگان ما در کار پژوهشی جدی نیستند و زمان کمی را صرف این کار می کنند و بیشتر دنبال کارهای پژوهشی آماده شده هستند. مثلاً کتاب «پیامبر و قصه هایش» از هفتاد قصه تشکیل شده است که ما سعی کردیم در ضمن آنها تصویری کلی از پیامبر و سبک زندگی ایشان را به کودک ارائه دهیم و در کنار این قصه ها قانونی کلی از زندگی ایشان را استخراج کردیم و در کتاب آوردیم. قوانینی مانند اینکه پیامبر با حیوانات مهربان بودند. این هفتاد داستان متنوع است و در چهار حوزه رفتار شخصی پیامبر، رفتار با خداوند، رفتار با مردم و رفتار با خلقت داستان هایی ارائه شده است.

نکته دوم این است که در مدارس ما جنبه آموزشی بر تربیتی غلبه پیدا کرده است و لذا با مشکلاتی مواجه شده ایم؛ یعنی تا زمانی که تربیت را مزاحم آموزش و وقت گیر تلقی کنیم، در جامعه با مشکل مواجه خواهیم شد. مثلاً فیزیک و شیمی را به دانش آموز خوب یاد داده ایم ولی سبک زندگی سالم و منطقی را به او آموزش ندادیمتا در جامعه موفق باشد و در جنبه تربیتی ضعیف عمل کرده ایم، لذا آن فرد در زمینه رفتاری با مشکل مواجه می شود و از نظر درسی و آموزشی نیز لطمه می بیند. یا بعد از ازدواج دچار مشکل خانوادگی می شود و بازده لازم برای جامعه را ندارد. بنابراین، آموزش و پرورش باید برای اجتماعی کردن دانش آموزان و شیوه تحمل کردن همدیگر و اهل گذشت و مشورت کردن آنها برنامه داشته باشد. در غیر این صورت، فردا که این فرد مدیر می شود، در عین حال که علم به لزوم مشورت را دارد ولی از این روحیه برخوردار نیست؛ چون به این کار عادت نکرده است. در زمینه کار جمعی نیز با بچه ها کاری انجام نمی شود و حتی آنها را به سمت فردگرایی سوق می دهیم. مانند اینکه خودت درس بخوان و وقت خودت را با بازی با دیگران تلف نکن. در نتیجه این آدم های خودخواه مدیران جامعه می شوند و توانایی کار جمعی را ندارند.

بنابراین، داده های ما در زمینه سبک زندگی، داده های درستی نیست و در مراکز تعلیم و تربیت نیز نسبت به سبک زندگی دینی بی تفاوت هستیم.

نکته سومی که باید به آن توجه کرد خانواده است؛ زیرا بچه ها با چشم خود یاد می گیرند و دقت می کنند که والدین آنها چگونه زندگی می کنند و از آنها تأثیر می پذیرند. لذا خانواده باید الگوی استانداردی باشد تا بتواند فرزند خود را تربیت کند. حتی اولویت اول به خانواده اختصاص دارد. مثلاً اینکه زمان خواب افراد به چه صورت باشد و یا نوع غذا خوردن و حتی با هم غذا خوردن، همگی تحت تأثیر خانواده است.

نکته چهارم نیز تمرکز مبلغان دینی به شکل خاص روی این مسائل است؛ زیرا تبیین السیره بسیار مهم تر از بیان السیره است. بدین معنا که ما بسیار به مردم گفته ایم که پیامبر به کودکان سلام می کردند، ولی نگفته ایم چرا این کار را انجام می دادند. اگر چرایی این کار را بیشتر جا بیندازیم، با ذوق و شوق بیشتری به ایشان اقتدا خواهند کرد.

لورابرگ در کتاب روانشناسی رشد نوشته است: «درصد اعتیاد در نوجوانانی که در خانواده به صورت جمعی غذا می خورند از نوجوانانی که به صورت انفرادی غذا می خورند، بسیار کمتر است». یعنی اینکه در روایت آمده است: «کلوا جمیعاً و لاتفرقوا» با اعتیاد جوانان ارتباط دارد. بنابراین، با کمک گرفتن از پژوهش هایی که در عصر حاضر صورت گرفته به خوبی می توان بسیاری از دستورات دینی را در عرصه عمل و سبک زندگی برای جامعه تبیین کرد و ابعاد و آثار و برکات آن را مطرح کرد. البته نباید این پژوهش ها را به عنوان مستند و اخلاق و عرفان اسلامی - ی برای دین مطرح کرد، ولی برای تبیین روایات می توان از آنها استفاده کرد. مثلاً در روایات ما به سلام کردن سفارش شده است و هنگامی که به روانشناسی امروزی مراجعه می کنیم، درمی یابیم سلام کردن باعث تقویت اعتماد به نفس بچه ها می شود و فردی که اعتماد به نفس بیشتری دارد در یادگیری نیز از افرادی که اعتماد به نفس کمتری دارند، جلوتر است. از طرف دیگر، تشویق به سلام کردن نوعی آموزش احترام گذاشتن به دیگران است.

بنابراین، یکی از کارهای خیلی لازم این است که از تجربیات نویسندگان غربی در زمینه های مختلف استفاده کنیم و با قالب و تکنیک کار آنها آشنا شویم. مثلاً ببینیم ژاپنی ها در زمینه ترویج سبک زندگی خود چگونه عمل کرده اند. یا اینکه غربی ها برای معرفی حضرت عیسی (علیه السلام) به کودکان و حتی مردم خود چه کارهایی انجام داده اند و ما نیز از همان قالب برای معرفی پیامبر خودمان استفاده کنیم.

به عنوان مثال، بنده کتابی را از غربی ها با نام «من عیسی را دوست دارم» از نمایشگاه بلونیا در ایتالیا که بزرگترین نمایشگاه کودک و نوجوان دنیاست خریدم و طی سه روز آن را بررسی کردم و به راز جذابیت آن کتاب پی بردم و با استفاده از همان شیوه یک دوره کتاب راجع به اهل بیت نوشتم. آنها در این کتاب حضرت عیسی را به صورت کامل معرفی کرده بودند، در حالی که ما برای معرفی اهل بیت تنها به ذکر تاریخ ولادت و شهادت آنها بسنده می کنیم. بنابراین، بنده در این دوره کتاب راجع به اهل بیت، سخن و سیره و مختصری از تاریخ زندگی معصومان را نقل کرده ام. لذا کودک ما در یک جلد متوجه می شود که امام صادق (علیه السلام) چه انسانی بوده اند.

مثال هایی در مورد تبیین سیره مطرح بفرمایید.

حیدری ابهری: ما باید توحید جاری داشته باشیم، نه توحید راکد؛ بدین معنا که اعتقاد به توحید باید در زندگی مانمود پیدا کند. توحید راکد در مرحله ذهنی باقی می ماند و فقط به درد پاسخگویی در قبر انسان می خورد. مثلاً بنده در یکی از کتاب های خود به نام «خدا و قصه هایش» یک سوم کار را به اثبات خداوند، یک سوم را به صفات خدا و یک سوم دیگر را به زندگی توحیدی اختصاص داده ام؛ زیرا فقط اثبات خداوند کافی نیست و باید صفات او نیز بیان شود و در کنار آن، باید گفت تو که معتقد به آن خدا با این صفات هستی، باید اینگونه با مردم معاشرت کنی و با پدر و مادر خود اینگونه رفتار کنی و ... .
بنابراین تا زمانی که اعتقاد ما به ثمر ننشسته و سبک زندگی ما با اعتقاداتمان تناسب پیدا نکند، اسلام ما کامل نشده است. مثلاً اینکه ابتدای غذا «بسم الله» و در انتهای آن «الحمدلله» بگوییم، نمودی از اعتقاد ما به خداوند و باور به توحید است.

دلیل اینکه داستان های زیادی در قرآن کریم ذکر شده، این است که می خواهد رفتارهای ابراهیم، یوسف و نوح موحد را به ما نشان دهد. همچنین نتیجه عملی کفر ذهنی را نیز نشان دهد که نتیجه زراندوزی، قارون می شود؛ نتیجه شهوت رانی زیلخا می شود و نتیجه طغیان، فرعون می شود. یعنی جنبه های عملی کفر و ایمان را به شما نشان می دهد ولی اگر می خواست به ما بگوید فقط معتقد به خدا باشیمنیازی به ذکر داستان نبود. حتی جنبه های اعتقادی نیز به حوزه عمل ما کمک می کند. مثلاً می فرماید دلیل کفر کافران، فراموش کردن روز قیامت است.

برای پیامبر نیز بسیار مهم بود که یارانشان از نظر عملی، مؤدب به آداب الهی باشند. ائمه نیز همین گونه بودند. مثلاً امام کاظم (علیه السلام) با غلامان سیاه نیز مشورت می کردند و هنگامی که به ایشان اعتراض شد، فرمودند شما به غلام سیاه بودن او نگاه نکنید؛ چراکه شاید خداوند متعال از زبان او خیری را به من برساند. بنابراین، مشورت به معنای دست یافتن به فیض الهی از مجاری گوناگون است.
امام باقر(علیه السلام) نیز به خانواده خود فرمودند: وقتی به گدا چیزی می دهید بگویید خدا به تو برکت بدهد ای بنده خدا. یعنی بااین کار، هم گدا را تکریم کرده اید و هم متوجه هستید که او نیز همانند شما بنده خداست و به خود سائل نیز یاد می دهد که درست است که پول ندارد ولی هنوز از شرایط انسانیت خارج نشده است.

در کتاب الصحیح من سیره النبی تألیف آقای جعفر مرتضی عاملی، حدود صدو سی توصیه راجع به برخورد با حیوانات از زبان پیامبر اکرم(صلی الله و علیه وآله) ذکر شده است.

راجع به تمامی این موارد باید کار شود و اگر با این نگاه در سیره ائمه نیز جستجو کنیم موارد زیادی را خواهیم یافت.

چه مشکلاتی در مسیر ترویج سبک زندگی اهل بیت وجود دارد؟

حیدری ابهری: گاهی اوقات ما آنقدر اهل بیت را به معراج می بریم که قابل دسترسی برای ما نیستند. بنده در جواب فردی که گفته بود قرآن آنقدر متعالی است که دست ما به آن نمی رسد، گفتم این همان حرف ابوجهل است که به ادبیات دیگری مطرح شده است؛ زیرا مهم از نظر ابوجهل این است که مردم از قرآن پیروی نکنند و تفاوتی ندارد که بگوییم قرآن اساطیر الاولین است یا اینکه بگوییم آنقدر آسمانی است که ما انسان های زمینی به آن دسترسی نخواهیم داشت و نمی توانیم از آن پیروی کنیم.

بیان جنبه های قدسی اهل بیت به منظور اطمینان قلبی ما در تبعیت از آنهاست ولی شیوه بیان نباید به گونه ای باشد که آنها را از دسترس مردم خارج کند. بنابراین بهتر است ابتدا رفتار و سبک زندگی آنها را بیان کنیم و برای جلب اطمینان مردم، جنبه های قدسی آنان را بیان کنیم تا خیال مردم راحت شود.

نکته آخر اینکه ما باید از غفلت خارج شویم و تصمیم بگیریم تا سبک زندگی خود را عوض و طبق سبک زندگی اسلامی حرکت کنیم. امام سجاد (ع) در یکی از ادعیه خود می فرمایند خدایا من را از جهالت و غفلت حفظ کن. به اعتقاد بنده بیشتر لغزش های جامعه ما به دلیل غفلت است نه جهالت. مثلاً اکثر تصادفات به دلیل غفلت از قوانین است نه جهل به آنها.

خبرگزاری اهل بیت (علیهم السلام) - ابنا - اخبار شیعیان و تشیع

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید آکا ایران نیست . ,[categoriy]

شیوه آشنا کردن و رواج سبک زندگی اهل بیت بین کودکان و نوجوانان

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره آکا ایران مراجعه نمایید .

[ منبع این خبر سایت آکاایران-دینی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «شیوه آشنا کردن و رواج سبک زندگی اهل بیت(ع) بین کودکان و نوجوانان -آکا» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات