ابراز نگرانی فائو درباره وضعیت دهها میلیون ساکن قاره سیاه

به گزارش پایگاه اینترنتی آفریقای امروز (Afrique aujourdhui)؛ سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل متحد(فائو) اعلام کرد دهها میلیون نفر در قاره ی سیاه با خطر گرسنگی مواجه هستند. فائو علت این موضوع را کاهش تولید محصولات کشاورزی در این قاره اعلام کرد.
بر اساس این گزارش،بیش از 30 میلیون نفر در سراسر قاره آفریقا هم اکنون نیازمند غذا هستند و 20 میلیون نفر دیگر هم سال آینده میلادی ذخایر غذایی خود را به پایان خواهند برد.
بر اساس آخرین آمار ارائه شده توسط سازمان ملل متحد، 10 میلیون نفر در اتیوپی،شش میلیون نفر در سودان جنوبی و پنج میلیون نفر در یمن به علت طغیان آب و خشکسالی، سال آینده گرفتار گرسنگی خواهند شد.
این سازمان هشدار داد با توجه به کاهش بارندگی در بسیاری مناطق و فراهم نبودن زمینه کشت غلات در بسیاری از کشورها چشم انداز تاریکی پیش بینی می شود و شمار افراد محروم از مواد غذایی در ماه های آینده افزایشی چشمگیر خواهد داشت.
بر اساس این گزارش، کاهش بارندگی در نامیبیا ، کشاورزی را در بسیاری از مناطق این کشور تحت شعاع قرار و تولید مواد غذایی را در این کشور کاهش داده است به طوری که بیش از 42 درصد ساکنان این کشور از کمبود مواد غذایی رنج می برند.
در این گزارش آمده است: واردات مواد غذایی به نامیبیا موجب بالا رفتن بهای این مواد و افزایش فشار بر اقشار آسیب پذیر شده است.
بنا بر گزارش ها، منطقه ساحل در آفریقا از خشکسالی و کاهش شدید محصولات کشاورزی رنج می برد و ساکنان آن با خطر گرسنگی رو به رو هستند. کمبود آب برای کشاورزی و نامنظم بودن فصل بارش باران موجب شده است محصولات کشاورزی به شدت کاهش پیدا کند. اکثر قربانیان این اوضاع نیز زنان و کودکان هستند.
سازمان های فعال در امور بشردوستانه اعلام کرده اند یک پنجم کودکان در چاد به علت کمبود غذایی جان خود را از دست می دهند.
خشکسالی در مناطق غربی چاد همچنین موجب مرگ بسیاری از حیواناتی شده است که زندگی ساکنان منطقه به وجود آنها بستگی دارد.
اوضاع در شرق آفریقا نیز چندان بهتر نیست. سال گذشته اعلام بروز مجدد خشکسالی در سومالی، نگرانی های زیادی ایجاد کرد . سومالی سال 2011 نیز دچار خشکسالی شد و بیش از 10 میلیون نفر از مردم کشور با مشکل کمبود مواد غذایی مواجه شدند.
بر اساس آمارهای منتشر شده، شمار قربانیان ناشی از قحطی و گرسنگی سال 2011، که در 60 سال گذشته بی سابقه بود، به بیش از ده ها هزار تن رسید.
در مورد علل وقوع خشکسالی های پی در پی در منطقه، نظریات مختلفی وجود دارد. اثرات گازهای گلخانه‌ای و آلودگی هوا، در تغییرات جوی نقش بسزایی دارند.
طی دهه ی گذشته دانشمندان به تأثیر ذرات معلق آلوده‌ کننده هوا بر تغییرات جوی پی برده‌اند. عده ی زیادی با متهم کردن دولت های غربی، سیاست های استعماری را موجب ایجاد تغییرات آب و هوایی و وقوع خشکسالی بی سابقه در آفریقا می دانند.
خاورم**9041**1579

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ابراز نگرانی فائو درباره وضعیت دهها میلیون ساکن قاره سیاه» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات