هزاران فلسطینی نماز جمعه را در مسجد الاقصی اقامه کردند

فلسطین با وجود تدابیر شدید امنیتی نیروهای اشغالگر، هزاران شهروند فلسطینی ساکن قدس و اراضی اشغالی سال ۱۹۴۸ و تعدادی از ساکنان نوار غزه، نماز جمعه را در مسجد الاقصی به جا آوردند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رسانه های خبری فلسطین، فلسطینیان ساکن قدس، اراضی اشغالی سال 1948 و حدود 300 نفر از ساکنان نوار غزه از ساعات اولیه صبح امروز جمعه در مسجد الاقصی حضور یافته و نماز جمعه را در این مسجد مقدس به جا آوردند.

بر اساس این گزارش، نیروهای اشغالگر اسرائیل نیز موانع آهنی در ورودی مسجد الاقصی قرار داده و کارت های شناسایی جوانان را به دقت بازرسی کرده و ده ها نفر را در ورودی دروازه های اصلی توقیف کردند.

نیروهای اشغالگر همچنین ده ها جوان را در خیابان های قدس قدیمی به خصوص خیابان صلاح الدین و دروازه های العامود و الساهره توقیف کرده و با استفاده از سگ های پلیسی آنها را مورد بازرسی قرار دادند.

تداوم بازداشت فلسطینیان در کرانه باختری

نظامیان رژیم صهیونیستی شب گذشته نیز در ادامه بازداشت فلسطینیان، 4 فلسطینی را در دو منطقه رام الله و بیت لحم در کرانه باختری بازداشت کردند.

رادیو رژیم صهیونیستی گزارش داد که 4 فلسطینی شب گذشته به اتهام دست داشتن در عملیات های ضد صهیونیستی بازداشت شده و به دستگاه های امنیتی جهت بازجویی ارجاع داده شدند.

رژیم صهیونیستی تقریبا هر روز فلسطینیان را به بهانه تحت تعقیب بودن به اتهام انجام عملیات های ضد صهیونیستی، بازداشت می کند.

صدور 729 مورد حکم بازداشت موقت علیه فلسطینیان از آغاز سال جاری تاکنون

سخنگوی اطلاع رسانی مرکز مطالعات اسرای فلسطین گفت که رژیم صهیونیستی از آغاز سال جاری تاکنون به صدور حکم بازداشت موقت علیه اسرای جدید فلسطینی در زندان های اسرائیل و تمدید مدت بازداشت آنان شدت بخشیده است.

ریاض اشقر امروز جمعه با صدور بیانیه ای تاکید کرد که اسرائیل از آغاز سال جاری تاکنون 729 مورد حکم بازداشت موقت علیه اسرای جدید فلسطینی صادر کرده است.

در این بیانیه آمده است که میزان صدور حکم بازداشت موقت علیه اسرای فلسطینی از آغاز سال جاری تاکنون نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته 35 درصد افزایش پیدا کرده است.

اشقر خاطرنشان ساخت که دستگاه قضایی رژیم صهیونیستی در سال گذشته 493 مورد حکم بازداشت موقت علیه اسرای فلسطینی صادر کرد.

ریاض اشقر از نهادهای بین المللی خواست تا برای پایان بخشیدن به بازداشت موقت وارد عمل شوند.

این چهره حقوقی فلسطین از مقامات تشکیلات خودگردان فلسطین خواست تا برای خاتمه دادن به سوء استفاده اسرائیل از این نوع بازداشت ظالمانه به دادگاه های بین المللی مراجعه کنند.

وی تاکید کرد که هدف اسرائیل از شدت بخشیدن به این بازداشت ها سرکوب انتفاضه قدس است. 

محمود عباس وارد قاهره شد

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین شب گذشته در رأس یک هیئت فلسطینی وارد قاهره شد و قرار است در این سفر چند روزه با مسئولان مصری دیدار و درباره آخرین تحولات قضیه فلسطین گفت و گو نماید.

برخی منابع گفتند که عباس در این سفر با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر و تعدادی از مسئولان ارشد این کشور و نیز دبیر کل اتحادیه عرب دیدار و آخرین تحولات مربوط به قضیه فلسطین را در سایه دعوت فرانسه برای برگزاری کنفرانس بین المللی صلح را بررسی خواهد کرد.

قرار است عباس در نشست وزرای خارجه عرب شرکت کرده و گزارشی از تحولات فلسطین را ارائه و طی آن طرح فرانسه برای برگزاری کنفرانس بین المللی صلح مورد بررسی قرار گیرد.

لوران فابیوس وزیر خارجه سابق فرانسه اخیرا از طرح ابتکاری برای برگزاری کنفرانس بین المللی احیای روند سازش بین تشکیلات خودگردان و رژیم صهیونیستی خبر داد و اعلام کرد که در صورت شکست این مذاکرات، پاریس احتمالا دولت فلسطین را به رسمیت خواهد شناخت.

در همین رابطه جنبش حماس در بیانیه ای که در سایت این جنبش قرار گرفت، تاکید کرد که طرح سازش فرانسه برای ملت فلسطین و منافع ملی آن زیان آور است و در واقع تلاشی برای احیای مذاکرات شکست خورده با رژیم اشغالگر و دور زدن انتفاضه قهرمانانه در کرانه باختری و قدس اشغالی است.

این جنبش دلیل مخالفت خود را خطرات این طرح به خصوص حذف حق فلسطینیان در قدس و بازگشت آوارگان فلسطینی برشمرد.

مذاکرات سازش میان رژیم صهیونیستی و تشکیلات خودگردان فلسطینی در آوریل 2014 به علت اختلاف درباره ادامه فعالیت های شهرک سازی این رژیم در کرانه باختری اشغالی و بخش شرقی بیت المقدس اشغالی، شکست خورد.

مذاکرات سه جانبه صلح بین تشکیلات خودگردان فلسطین و رژیم صهیونیستی با محوریت آمریکا در چندین دور برگزار شد اما ادامه شهرک سازیهای غیر قانونی صهیونیست ها در سرزمین های اشغالی و همچنین خلف وعده مقام های این رژیم در آزاد کردن شماری از فلسطینیان در بند باعث شد که مذاکرات صلح بار دیگر با شکست روبرو شود.

آمریکا در حالی محوریت مذاکرات صلح بین فلسطینی ها و رژیم صهیونیستی را برعهده گرفت که تا کنون 43 قطعنامه شورای امنیت در محکومیت اقدامات این رژیم اشغالگر علیه مردم مظلوم فلسطین را وتو کرده و در بسیاری از نشست بین المللی دیگر با اعمال نفوذ مانع از احقاق حقوق فلسطینی ها شده است.

آغاز برنامه های هفته جهانی لغو محاصره غزه از دوشنبه آینده

پویش بین المللی لغو محاصره غزه مجموعه برنامه های بین المللی خود را که قرار است طی هفته جهانی لغو محاصره غزه (از 31 مه و همزمان با سالروز حمله به کشتی ماوی مرمره ترکیه) از اواخر ماه جاری میلادی در تعدادی از شهرها و پایتخت های اروپایی و عربی آغاز شود، اعلام کرد.

"منی سکیک" سخنگوی این پویش بین المللی خاطر نشان کرد که هفته جهانی لغو محاصره غزه سعی در معطوف کردن توجه افکار عمومی جهانیان به درد و رنج ساکنان غزه را دارد که از 10 سال پیش در معرض محاصره قرار گرفته اند.

وی افزود که هفته جهانی لغو محاصره غزه با پویش کامنت های لغو محاصره از طریق هاشتاگ "#آزادگان ـ لغو ـ محاصره، و به زبان انگلیسی #EndGazaSiege" آغاز خواهد شد.

سکیک از تمامی فلسطینیان در داخل و خارج خواست که در برنامه های هفته جهانی لغو محاصره که از 31 مه تا 5 ژوئن آینده ادامه خواهد داشت، مشارکت گسترده ای داشته باشند.

وی خواستار بسیج تمامی تلاش ها برای حمایت از مساله فلسطین در کنار اتخاذ تحرکات بیشتر برای معطوف کردن توجهات به درد و رنج ملت فلسطین؛ به ویژه در باریکه غزه شد.

رژیم صهیونیستی از سال 2006 باریکه غزه را تحت محاصره شدید قرار داده است که این مساله باعث بروز بحران ها و تبعات فاجعه باری برای ساکنان این منطقه شده است. گزارش های موسسات اروپایی نشان می دهد که 40 درصد از ساکنان غزه که جمعیت شان به یک میلیون و 950 هزار نفر رسیده است، زیر خط فقر زندگی می کنند و 80 درصد از آنها از طریق کمک های غذایی و غیره امرار معاش و زندگی می کنند.

صهیونیست‌ها تظاهرات فلسطینیان در کرانه باختری را سرکوب کردند

منابع فلسطینی گزارش دادند که ده ها شهروند فلسطینی بعد از ظهر امروز جمعه در جریان تظاهرات هفتگی در شهرها و روستاهای کرانه باختری، در نتیجه شلیک گاز اشک آور از سوی نظامیان صهیونیست مصدوم شدند.

نیروهای اشغالگر علاوه بر شلیک گاز اشک آور از گلوله جنگی نیز برای پراکنده کردن تظاهرات کنندگان استفاده کردند.
در راهپیمایی روستای نعلین ده ها شهروند فلسطینی در اثر شلیک گاز اشک آور مصدوم شدند.

در کفر قدوم واقع در شرق قلقیلیه و بلعین واقع در غرب استان رام الله و البیره نیز تظاهرات های مشابهی برگزار شد و طی آن نیروهای اشغالگر به سمت تظاهرات کنندگان گاز اشک آور شلیک کردند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «هزاران فلسطینی نماز جمعه را در مسجد الاقصی اقامه کردند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات