نارسایی های بخش های مختلف ایلام از زبان مسئولان

به گزارش ایرنا، نشست شورای اداری استان ایلام در روز پنج شنبه اخیربا موضوع دیدار مسئولان استان ایلام با رئیس ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) مصداق فرصتی برای یافتن چشمی که می بیند وگوشی نیوشا بود .
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای استاندارایلام در این نشست از توانمندی های خدادادی استان و کمبود و نارسایی های موجود سخن گفت.
حشمت اله عسگری اظهار داشت: در کنار ظرفیت ها و توانمندی های استان ایلام، محرومیت ها و نارسایی هایی خودنمایی می کند که روز به روز جایگاه و شاخص توسعه ایلام را درکشور نامناسبتر می کند.
وی افزود: جمعیت 570 هزار نفری ایلام در گستره 20 هزار کیلومتری مربع با 340 هزار هکتار زمین کشاورزی و 3.8 میلیارد متر مکعب آب با بیشترین ذخایر نفت و گاز که رتبه استان را در جایگاه سوم و ششم جهانی و کشوری قرار داده بسر می برند.
وی جاذبه های تاریخی و ظرفیت های ویژه گردشگری و برخورداری از مرز بین المللی مهران و قرار گرفتن در مسیر زائران عتبات عالیات را از دیگر قابلیت های استان ایلام برشمرد که در کنار این همه موهبت اکنون مردمان مرزدار و صبورش در سطح نا مناسب از رفاه و معیشت و اشتغال بسر می برند.
وی توضیح داد: بدون شک رفع مشکلات این جمعیت با توجه به قابلیت ها و توانمندیهای موجود کار ندان مشکلی نیست اما در کنار بخش نحیف خصوصی و وضعیت اقتصادی امکان بهره برداری از این توانمندیها وجود ندارد.
وی کمبود منابع مالی دولتی را از مهمترین مشکلات برای رفع ایننارسایی ها اعلام کرد و افزود: بانکهای استان دو هزار میلیارد تومان منابع مالی دارند که سه برابر آن منابع را واگذار کرده و در انتظار باز پرداخت نشسته اند اما واحدهای تولیدی رکود آن جوابگوی باز پرداخت تسهیلات و گره گشای جوانان جویای کار نیست.
وی وجود 14 هزار دانش آموخته دانشگاهی بیکار در استان ایلام را یک قابلیت ارزنده از نظر سرمایه انسانی آماده بکار برشمرد و افزود: کارهای معیشتی شکل گرفته اما با مشکل در امر توزیع منابع آب و برق قرار گرفته ایم.
وی ادامه داد: طرح های زیادی برای اجرا شناسایی و احصا شده و مشوق های اقتصادی نیز اعلام شده و به رغم دراز کردن دست بسوی تمامی هلدینگ ها و سرمایه گذارهای داخلی و خارجی تاکنون گره از مشکلات کوچک و بزرگ استان گشوده نشده است.
عسگری گفت: در بسیاری از حوزه های استان نواقصی در زنجیره تولید داریم که با پوشش آن می تواند شاهد شکوفایی بود به عنوان مثال با وجود بیش از 370 واحد مرغداری که بیش از سه برابر ظرفیت مصرف استان تولید مرغ دارند هنوز مجتمع مرغ مادر و کارخانه جوجه کشی در استان وجود ندارد.
وی نبود گاوداری های شیری برای تامین لبنیات مورد نیاز کارخانجات لبنی را از دیگر مشکلات استان برشمرد.
عسگری نداشتن کارخانه بسته بندی، واحد سردخانه ای در منطقه مرزی مهران را یک مشکل عمده برای صادرات صیفی جات به صورت خام به کشور عراق اعلام کرد و گفت: اگر تنگناها در کنار قابلیت ها قرار گیرد، با توجه به نگاه علاقمند و مثبت مسئولان برای رفع نارسایی های موجود می توان با تامین مالی و همتی جدی بر همه مشکلات غلبه کرد.
وی توانمندی در بخش واحد گلخانه ای ، کشت و صنعت، زراعت و باغداری، امکان بهره برداری از کانی های غیر فلزی گرانبها ، امکان تولید و پرورش ماهی در قفساز ظرفیت آب پشت سدهای دویرج، سیمره و کنگیر ، توسعه اراضی آبی و افزایش تولیدات کشاورزی را گام های اساسی در راستای بهبود وضعیت اقتصاد و اشتغال ذکر کرد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای استاندارایلام بحث سفر میلیونی زائران در ایام اربعین را یک قابلیت بسیار ارزنده در بخش گردشگری استان اعلام کرد و گفت: احداث هتل، زائر سرا ، پارکینگ، توسعه مجتمع های فرهنگی و هنری ، ورزشی و تجهیز کتابخانه های استان را از دیگر نیازمندیهای مردم استان برشمرد.
دیگر مدیران و مسوولان نیز مشکلات بخش مرتبط خودرا با طرح کاستی ها بیان کردند:
مدیر کل صدا و سیمای مرکز ایلام از مشکل نارسایی در امر پوشش دیجیتالی بسیاری از مردم روستاهای مختلف استان نام برد وافزود: در صورت حمایت و تامین اعتبار آماده ایجاد 50 ایستگاه از حالت آنا لوگ به دیجیتال هستیم تا کودکان در مناطق روستایی بتوانند از برنامه های کودک برخوردار شوند.
مدیر کل جهاد کشاورزی عدم تکمیل زنجیره تولید مرغ از جوجه یک روزه تا واحد کشتار و بسته بندی نام برد و خواستار تکمیل اجرای ایستگاه های پمپاژ آب در مناطق مرزی برای توسعه کشاورزی و ایجاد اشتغال مردم این مناطق شد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام از کمبود اعتبار برای تکمیل و تجهیز دی کلنیک ملکشاهی که ساختمان اهدایی فرمانداری به دستور استاندار برای ارائه خدمات درمانی به مردم ملکشاهی بوده نام برد.
دکتر دل پیشه کمبود اعتبار برای تکمیل پروژه 371 تختخوابی بیمارستان ایلام و عدم تکمیل به موقع این طرح را از دیگر مشکلات مردم استان در بخش درمان برنیاز به 600میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل این طرح است که با اختصاص 300میلیارد ریالی وزارت بهداشت این طرح تکمیل نمی شود و اجرای آن به تاخیر می انجامد.
مدیر کل نوسازی مدارس ایلام از کیفیت پایی آموزشی در برخی مناطق به دلیل وجود کانکس و فضاهای فرسوده انتقاد کرد و خواستار احداث مدرسه در این مناطق و برخورداری دانش آموزان از امانات آموزشی مناسب و ایمنی بیشتر شد.
فرهاد قیصربیگی مدیرکل بهزیستی ایلام با اشاره بهتاکید ویژه مقام معظم رهبری بر رفع آسیب های اجتماعی و بالا بودن آمار خودکشی از نبود مرکز سلامت در استان گله کرد.
همچنین نبود مسکن برای 60 خانواده های چند معلولی، 400 زن بی سرپرست و نبود اعتبار مناسب برای حمایت از آنان از دیگر مشکلات حوزه خود برشمرد.
منوچهر تیموری مدیرعامل آب روستایی ایلام از وجود 580 روستا در استان که دارای مشکل آب هستند انتقاد کرد و گفت شاخص بهره مندی مردم کشور از آب آشامیدنی سالم 80 درصد است در حالی که این آمار در ایلام اکنون 68 درصد می باشد.
مدیرکل کمیته امداد ایلام از وجود 800 خانوار شهری فاقد مسکن مددجو که بیشتر آنان زنان سرپرست خانوار هستند انتقاد کرد.
وی افزود: 140 خانوار مددجویان در روستاها فاقد خانه مناسب هستند.
وی عدم حمایت مالی به منظور بیمه بافندگان فرش تحت پوشش و نبود تسهیلات اشتغالزایی را از دیگر مشکلات موجود در حوزه خود برشمرد.
مدیر کل بنیاد شهید ایلام نیمه کاره بودن مجتمع های فرهنگی ورزشی در چند شهرستان استان را از جمله مشکلات حوزه خود اعلام کرد.
یدالله نصیری رئیس سازمان صنعت و معدن استان ایلام نیز رکود واحدهای تولیدی و صنعتی، نبود اعتبار مناسب برای ارائه تسهیلات ارزان قیمت به منظور شتاب حرکت صنعتو اجرایی شدن طرح ها را از مشکلات حوزه خود اعلام کرد که می تواند نقش مهمی در بهبود اقتصاد و اشتغال جوانان داشته باشد.
مدیر کل کار و رفاه اجتماعی ایلام نابسامانی در وضعیت بیکاری جوانان و مهاجرت آنان به خارج از استان را یک معضل و مساله جدی اعلام کرد و گفت: با تامین اعتبار می توان 27 هزار خانوار روستایی را از نعمت بیمه اجتماعی برخوردار کرد.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایلام نبود زائر سرا و هتل را از مشکلات حوزه خود اعلام کرد.
- فرهنگ و ارشاد اسلامی
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام نیز نبود سینما و مجتمع های فرهنگی و هنری را از دیگر مشکلات این حوزه نام برد.
تربیت بدنی و آموزش و پرورش نبود مدرسه مناسب در برخی روستاها و فضاهای ورزشی را از نارسایی های حال حاضر حوزه خود اعلام کردند و خواستار رفع آنها شدند.
همچنین نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی گفت: استان ایلام به سرمایه گذاری بنیاد برکت در این استان به شدت نیاز دارد.
سلام امینی در جلسه مدیران استان ایلام با رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، عنوان کرد: استان ایلام جزو استان های محروم کشور است که مردم آن از نظر معیشت مشکل دارند.
وی افزود: بیکاری در این استان دو رقمی است و بسیاری از مردم زیر خط فقر زندگی می کنند.
امینی مهمترین مشکل استان را بیکاری دانست و گفت: زمانی که معیشت مردم ضعیف است نمی توان انتظار سرمایه گذاری بخش خصوصی در ایلام را داشت.
نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی ایجاد مراکز درمانی و خدماتی را یکی از مهمترین نیازهای استان ایلام عنوان کرد.
امینی افزود: ایلام برای پیشرفت به شدت به ایجاد صنایع در بخش های مختلف استان نیاز دارد.
وی به بالارفتن سن ازدواج در استان ایلام به دلیل بیکاری اشاره کرد و گفت: جمعیت استان در حال کاهش است.
به گزارش ایرنا با قول های مساعد رئیس ستاد اجرایی فرمان امام برخی از مشکلات و مسایل بیان شده در این طرح با دستور مساعد برای رسیدگی و تامین اعتبار وارد فاز بررسی و اجرا شد.
رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) برنامه های بنیاد برکت برای محرومیت زدایی از استان ایلام را اعلام و دستور اجرای چندین پروژه در این استان را صادر کرد.
محمد مخبر نیز ضمن تسلیت سالروز رحلت بنیانگذار کبیر انقلاب اظهار داشت: با انتخاب مقام معظم رهبری خوشبختانه خلا حضور امام(ره) در کشور پر شده است.
وی با تجلیل از رشادت های مردم ایلام در دوران دفاع مقدس گفت: مردمی که در ایلام زندگی می کنند هشت سال در مقابل هجمه های دشمن بعثی ایستادگی کردند.
رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در ادامه با اشاره به برنامه های بنیاد برکت برای محرومیت زدایی از استان ایلام افزود: در مسائلی همچون بخش مرغ و گوشت، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) می تواند اقداماتی را در ایلام انجام دهد.
وی با بیان اینکه ستاد یک میلیارد تومان برای پرداخت تسهیلات به مشاغل خانگی پرداخت خواهد کرد، گفت: در صورت به نتیجه رسیدن بررسی ها، بنیاد برکت در ایجاد گاوداری 3 هزار راسی در ایلام مشارکت خواهد کرد.
رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) همچنین از ساخت ١٠ کتابخانه در ١٠ بخش استان ایلام توسط بنیاد برکت خبر داد.
وی گفت: تکمیل کلینیک شهرستان ملکشاهی 40میلیارد ریال بودجه نیاز دارد که اگر استانداری 20 میلیارد را تقبل کند 20 میلیارد مابقی را بنیاد برکت پرداخت می کند.
مخبر همچنین اعلام کرد که ستاد برای ٦٠ خانواده دارای معلول بالای 2 نفر و٤٠٠ زن بی سرپرست در ایلام خانه می سازد.
وی افزود: ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) ٣٠٠ وام پنج میلیون تومانی قرض الحسنه برای بخش صنایع دستی ایلام اعطا خواهد کرد.
رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) تاکید کرد که این ستاد تا سقف صد میلیارد تومان برای فعال کردن واحد های صنعتی تعطیل در ایلام سرمایه گذاری می کند.
وی همچنین اعلام کرد که مجتمع فرهنگی ایلام نیز توسط بنیاد برکت تکمیل خواهد شد.
رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) اظهارداشت: مدارسی که در کانکس هستند و بیشتر از یک کلاس دارند نیز تا 2 سال آینده توسط بنیاد برکت ساخته خواهند شد.
مخبر همچنین اعلام کرد که در مناطق محروم استان مساجدی توسط بنیاد برکت ساخته می شود.
گزارش: ناهید ابراهیمی
7177/6034

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نارسایی های بخش های مختلف ایلام از زبان مسئولان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات