واقعی شدن نرخ انرژی افزایش سه برابری درآمد فعالان نیروگاهی را به دنبال دارد

«حسنعلی تقی زاده لنده» شامگاه یکشنبه در نشست خبری بررسی وضع شرکت مدیریت انرژی امید تابان هور در محل فرابورس افزود: هم اینک قیمت سوخت تحویلی به نیروگاه های کشور 800 ریال به ازای هر مترمکعب است که اگر به قیمت واقعی آن (50 سنت معادل 17 هزار و 500 ریال) برسد، درآمد نیروگاه ها سه برابر می شود.
وی در پاسخ به ایرنا درباره چگونگی این افزایش درآمد گفت: یک نیروگاه سیکل ترکیبی در توربین های کلاس E از هر مترمکعب گاز تحویلی 4.5 کیلو وات ساعت برق تحویل می دهد و این میزان برای توربین های کلاس F 5.8 کیلو وات ساعت است.
تقی زاده ادامه داد: سقف فروش انرژی برای نیروگاه های خصوصی 650 ریال برای هر کیلو وات ساعت برق تولیدی است که با فرض استفاده از توربین کلاس E دو هزار و 210 ریال (65 ریال ضربدر 4.5 منهای 800 ریال ) درآمد خواهد داشت.
وی اضافه کرد: وزارت نفت به نیروگاه های بخش خصوی اعلام کرده که اگر سوخت را معادل قیمت جهانی (50 سنت معادل 17 هزار و 500 ریال) تهیه کنیم، اجازه صادرات برق خواهیم یافت و با فرض صادرات برق به قیمت 15 سنت (پنج هزار و 250 ریال) در هر کیلو وات ساعت (معادل قیمت فروش برق به ترکیه) 6 هزار و 120 ریال (4.5 ضربدر 5250 منهای 17500) درآمد و به اندازه سه برابر درآمد در حالت قبل خواهد بود.
مدیرعامل شرکت مدیریت انرژی امید (تابان هور) با اشاره به این که خطوط انتقال برق کشور در اختیار و مالکیت وزارت نیرو است و بخش خصوصی هیچ مالکیتی ندارد، مدعی شد: هم اینک وزارت نیرو مانع اصلی بر سر راه صادرات برق توسط بخص خصوصی است.
این فعال نیروگاهی بخش خصوصی، در پاسخ به پرسش دیگر ایرنا درباره قراردادهای فروش انرژی بخش خصوصی به وزارت نیرو افزود: این وزارتخانه سه نوع قرارداد برای خرید انرژی از بخش خصوصی تعریف کرده که تاکنون به همه آنها پایبند و متعهد بوده است.
به گفته وی، نوع نخست قرارداد فروش انرژی است که سالیانه بوده و هیچ یک از نیروگاه های بخش خصوصی تاکنون مشکلی از بابت این قرارداد نداشته اند.
تقی زاده بیان داشت: نوع دوم قراردادها با عنوان ECA (تبدیل انرژی) شناخته می شود که برای نیروگاه های جدید منعقد شده و در آن نیروگاه خصوصی سوخت را از توانیر تحویل می گیرد و پس از تبدیل، برق تولیدی را به توانیر تحویل و هزینه تبدیل انرژی را دریافت می کند.
وی ادامه داد: قرارداد ECA نیروگاه هایی که نیاز به تبدیل نیروگاه گازی به سیکل ترکیبی دارند، نوع سوم قراردادها است که شرکت مدیریت انرژی امید تابان هور نیز برای نیروگاه های سمنان و ارومیه خود از این قرادادها منعقد کرده است.
مدیرعامل شرکت مدیریت انرژی امید (تابان هور) تصریح کرد: در نوع سوم قراردادها ،وزارت نیرو تعهد می کند که سوخت صرفه جویی شده حاصل از تبدیل نیروگاه گازی به سیکل ترکیبی و افزایش بازدهی نیروگاه را به نرخ فوب به بخش خصوصی برگرداند.
قیمت فوب (FOB) به زبان ساده، یک اصطلاح در بازرگانی و به معنی قیمت کالا تا لحظه تحویل روی کشتی است. بنابر قوانین بین‌المللی در شرایط فوب فروشنده وظیفه دارد تمام هزینه‌های کالا را تا محل حمل اصلی (با کشتی یا هواپیما یا راه‌آهن) متقبل شود و تمامی هزینه‌های بعد از این مرحله اعم از کرایه حمل، بیمه، تعرفه‌های وارداتی و … را خریدار متقبل می‌شود. قیمت فوب پایین‌ترین قیمت یک کالا به شمار می‌رود و تنها در خلیج‌فارس هم مطرح نیست، بلکه در اکثر خلیج‌های بین الملی دنیا که محل تجارت هستند، وجود دارد.
وی اضافه کرد: ظرفیت نصب شده نیروگاهی کشور هم اینک بیش از 74 هزار مگاوات است که این شرکت هلدینگ یک درصد این ظرفیت معادل 750 مگاوات را در دست دارد.
تقی زاده خاطرنشان کرد: این شرکت با اجرای دو پروژه مولد انرژی «کاسپین» و مولد انرژی «هریس»، در آینده نزدیک 1.5 درصد ظرفیت نیروگاهی کنونی کشور معادل هزار و 150 مگاوات را در اختیار خواهد داشت و با اجرای طرح توسعه نیروگاه های بخار سمنان، ارومیه، خرید 51 درصد سهم نیروگاه چادرملو و خرید 26 درصد سهم نیروگاه سمنان به 3.5 درصد ظرفیت نصب شده نیروگاهی کشور در سه سال آینده دست خواهد یافت.
وی بیان داشت: هم اینک سرمایه این هلدینگ دو تریلیون و 300 میلیارد ریال است که مطابق برنامه ریزی انجام شده در سال مالی آینده به چهار تریلیون ریال افزایش خواهد یافت.
این فعال بخش نیروگاهی در پایان، کمبود نقدینگی و وصول مطالبات را مهم ترین چالش های صنعت نیروگاهی کشور برشمرد.
شرکت انرژی امید (تابان هور) یک شرکت هلدینگ نیروگاهی است که در زمینه ساخت نیروگاه در ایران سرمایه گذاری کرده است.
به گزارش ایرنا، مدیرعامل فرابورس امروز (یکشنبه) از آماده شدن 10 درصد سهام نیروگاه های زیر نظر شرکت «مدیریت انرژی امید تابان هور» به عنوان سومین واحد نیروگاهی کشور برای عرضه در فرابورس در چهارشنبه آینده (نوزدهم خردادماه) خبر داده بود.
شبک **اقتصام ** 3065 ** 1917

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «واقعی شدن نرخ انرژی افزایش سه برابری درآمد فعالان نیروگاهی را به دنبال دارد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات