نوای نابغه قرآنی با صلوات خاصه امام رضا(ع)

به گزارش مشرق، مراسم نکوداشت استاد «شهریار پرهیزکار» حافظ و داور بین‌المللی قرآن و حائز رتبه اول مسابقات بین‌المللی قرآن ایران و عربستان با حضور جمعی از مدیران و فعالان قرآنی کشور در سالن‌ همایش‌های خبرگزاری فارس برگزار شد.

در ابتدای این مراسم «احمد ابوالقامس» قاری بین‌المللی کشورمان به تلاوت آیاتی از قرآن پرداخت و در ادامه سیدنظام الدین موسوی مدیرعامل خبرگزاری فارس اظهار داشت: در آستانه حلول ماه مبارک رمضان و ضیافت الهی این ایام پیش رو را تبریک عرض می‌کنم و از خواهران و برادرانی که امروز این دعوت را لبیک گفتند و تشکر می‌کنم.

وی ادامه داد: این محفل محل برگزاری پاسداشت از مردی است که به واسطه تنفس در فضای کلام‌الله و تلاشی که در مسیر نشر و گسترش معارف و کلام الهی داشته به نوعی بر همه مردم ایران و مسلمانان حق دارد.

مدیرعامل خبرگزاری فارس بیان داشت: قبل از آغاز رسمی این مراسم دقایقی با استاد پرهیزکار گفت‌وگویی داشتیم که وی تأکید می‌کرد اگر تقدیری است به واسطه قرآن مجید و تمسکی است که به کلام الهی داشتیم. این نکته درستی است هر چه ما و امثال استاد شهریار و دیگر اساتید داریم از دولت قرآن است. اما این عرصه، عرصه هر کسی نیست حقیقتاً تلاش و مجاهدت شایانی می‌خواهد فردی از مواهب و لذایذ و خوش‌گذرانی‌های دنیا بگذرد و زندگی خودش را وقف قرآن کند.

موسوی تصریح کرد:‌ امروز اگر ما در مجموعه خبرگزاری فارس، میزبان این جمع هستیم غرض تنها خدا قوت به واسطه تلاش‌های بزرگ این استاد عزیز و التماس دعا از وی است برای اینکه در مسیر طولانی ما را هم شریک کند و محل شفاعت برای ما باشد.

وی با بیان اینکه امروز کمتر ایرانی است که در حوزه‌های مختلف قرآن ورود داشته باشد و با چهره استاد پرهیزکار آشنا نباشد، گفت: گوش‌های ما مملو از صوت‌های ایشان است. در روزهایی که جماعتی ما را متهم می‌کردند که توجه به سنت رسول‌الله (ص) و قرآن ندارند، استاد پرهیزکار با حفظ قرآن و حضور در عرصه بین‌المللی مانند ستاره‌ای درخشید و اسم ایران را متعالی کرد.

مدیرعامل خبرگزاری فارس گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی بارها در محافلی از تلاوت‌های زیبای استاد شهریار پرهیزکار تقدیر کردند که ما هم در حوزه رسانه وظیفه خود دانستیم که گام کوچک را برداریم.

وی بیان داشت: برگزاری این بزرگداشت قدم نخست ما در شروع حرکت قرآنی است و بی هیچ تعارفی افتخارمان شهریاران ملک در عرصه ترتیل و حفظ صوت قرآنی هستند؛ لذا این کار را به عنوان کارهای اصلی خود قلمداد می‌کنیم و امیدواریم در گام‌های بعدی از بزرگان این عرصه که در پیشگاه خداوند نیز صاحب نام هستند، تقدیر شود.

موسوی گفت: مسیر امثال استاد پرهیزکار مسیر عشق و تعالی است و امیدواریم خداوند به ایشان و همه کسانی که در این مسیر طی طریق کردند توفیق بیشتری عطا بفرماید.

در ادامه این مراسم گروه تواشیح قدر به اجرای برنامه پرداخت و سپس «ادیب‌زاده» نخستین استاد شهریار پرهیزکار پس از حدود 30 سال با وی دیدار کرد. در این لحظه پرهیزکار که از دیدن استادش پس از 30 سال بسیار خوشحال شده بود اشک در چشمانش حلقه زد و دست او را بوسید.

پس از آن ادیب‌زاده در جایگاه قرار گرفت و به مرور خاطراتش از 40 سال گذشته پرداخت. وی با بیان اینکه که باید در هر حالتی به قرآن احترام گذاشت و این احترام در میان شیعیان باید بیش از سایر مسلمان‌ها باشد،‌گفت: باید به قرآن احترام گذاشت امروز مشاهده می‌شود که سنی‌ها دقت بیشتری در این احترام دارند آنها هرگز قرآن را در زمین قرار نمی‌دهند در صورتی که ما شیعیان باید احترام ویژه‌ای قائل باشیم.

ادیب‌زاده به برگزاری امتحان در مسجد،آموزش تجوید، حفظ  حدیث و ... در مسجد اشاره کرد و توضیح داد: در تمام این حوزه‌ها آقای شهریار پرهیزگار نفر اول بود. حتی زمانی یک ساعت مچی به او هدیه دادند. اما این ساعت ظاهرا کار نمی‌کرد و این اتفاقی بود که باعث شد با اخذ این هدیه تا مدت‌ها خوشحال باشد.

وی ضمن اشاره به اینکه هر کجا که صحبت بود پرهیزگار اعلام می‌کرد که کار را از  مسجد آغاز کرده ضمن سپاسگزاری از پدر این قاری گفت: پدر شهریار او را با عشق و علاقه وافر به مسجد می‌آورد تا آموزش ببیند.

ادیب‌زاده در ادامه ضمن بیان اینکه بنده سال 58، وارد سپاه شدم و تا هم اکنون مشغول فعالیت هستم، اما چند باری در دانشگاه شهید بهشتی در سال‌های 60 استاد شهریار را می‌دیدم گفت:‌در این میان وقفه 30 ساله افتاد و من ایشان را مدت‌ها ندیده بودم ولی از طریق تلویزیون به عنوان داور بین‌المللی حافظ قرآن مرتب سعادت داشتم ایشان را زیارت کنم. من پدر ایشان را امروز پس از 40 سال ملاقات کردم و برایم جای سعادت است که الفبا را ما در اختیار آقای شهریار پرهیزگار قرار دادیم.

در ادامه این مراسم «حبیب صداقت» به اجرای ابتهال پرداخت و پس از آن حجت‌الاسلام شهیدی‌پور داور بین‌المللی قرآن به اشاره به رشد فعالیت‌های قرآنی پس از پیروزی انقلاب اسلامی و ویژگی های استاد پرهیزکار اشاره کرده گفت: ایشان بهترین ترتیل را در کشور تلاوت کردند که تاثیرات بسیاری در ارتقای حفظ کلام وحی داشت.

حجت‌الاسلام شهیدی‌پور با بیان اینکه استاد پرهیزکار به جز ارائه ترتیل و تحقیقی فاخر، به مسائل آموزشی نیز توجه دارند، گفت: ایشان در تدریس، بیان قواعد بسیار خوب ظاهر شدند.شهریار ملک ترتیل فقط در ترتیل ظاهر نشد بلکه در اخلاق، شجاعت در گفتار نیز استاد است و متناسب با آیات الهی عمل می‌کند.

این داور بین‌المللی قرآن کریم با اشاره به اینکه استاد پرهیزکار مورد عنایت ویژه رهبری هستند، خاطر نشان کرد: زمانی که آقای پرهیزکار در مراسم حضور نداشتند مقام معظم رهبری سراغ استاد پرهیزکار را می‌گرفتند که این نشانگر توجه ویژه حضرت آقا به استاد است.

در ادامه این مراسم نیز پرهیزکار در جایگاه قرار گرفت و به زحمات نخستین استاد قرآنش اشاره کرد و گفت: استاد ادیب‌زاده مرا با قواعد تجوید مقدماتی آشنا کردند ما در مسجد توحید در نزدیکی میدان بهارستان قرآن را آموختیم. در مسجدی که شاید 20 نفر نیز به سختی بتواند در آن نماز بگزارند.

این استاد پیشکسوت قرآن کریم با اشاره به نخستین سوره‌ای که حفظ کرده بود، اظهار داشت: در آن زمان استاد ادیب‌زاده به ما گفتند که از سوره مومنون حفظ کنید من یک ساعته آیات اول تا یازدهم این سوره مبارکه را حفظ کردم و به ایشان تحویل دادم. استاد نیز به من ساعتی هدیه داد که برایم بسیار ارزشمند و دلچسب بود.

پرهیزکار با اشاره به عدم حضور مسئولان فرهنگی در این همایش، خاطرنشان کرد: حضور اساتید و شما بزرگواران در این مراسم برایم بسیار ارزشمندتر از حضور مسئولان است. وقتی به مقایسه بنشینیم و کارنامه مسئولان فرهنگی را بررسی کنیم متوجه می‌شویم که مشکلات بسیاری در زمینه‌های فرهنگی داریم.

وی با بیان اینکه اگر حمایت‌های مقام معظم رهبری وجود نداشت خبری از بسیاری از برنامه‌ها و فعالیت‌های قرآنی نبود، گفت: مسابقات بین‌ المللی قرآن کریم در برهه‌ای از زمان قرار بود تعطیل شود. رادیو قرآن نیز در حال تعطیلی بود اما مقام معظم رهبری با تدابیر و عنایتی که داشتند اجازه ندادند که برنامه‌های قرآنی به تعطیلی کشیده شود.

در ادامه نیز «حنانه خلفی» حافظ خردسال قرآن کریم در جایگاه قرار گرفت و به سؤالات استاد شهید‌ی‌پور و پرهیزکار پاسخ داد و با ارائه محفوظات خود سالن برپایی این مراسم را متحیر ساخت.

پس از آن جمعی از اساتید و فعالان قرآنی بر روی جایگاه قرار گرفتند و مدیرعامل خبرگزاری فارس از فعالیت‌های «خنانه خلفی» تقدیر کرد.

در پایان این مراسم نیز از تمبر یادبود استاد شهریار پرهیزکار رونمایی شد و از خدمات شایسته این استاد قرآن کریم تقدیر به عمل آمد.

حضور نوجوانان قرآنی در این مراسم بسیار پررنگ بود به طوری که آن‌ها پس از پایان مراسم در جایگاه قرار گرفتند و عکس یادگاری انداختند.

[ منبع این خبر سایت مشرق نیوز-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نوای نابغه قرآنی با صلوات خاصه امام رضا(ع)» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات