علما با اطلاع رسانی از خدمات دولت، با هجمه های تبلیغاتی دشمنان مقابله کنند

به گزارش روابط عمومی استانداری گیلان به ایرنا، محمدعلی نجفی روز یکشنبه در گردهمایی بزرگ علماء، روحانیون و طلاب گیلان با تشریح دستاوردهای دولت در بخش های مختلف زیربنایی و اقتصاد مقاومتی، از علما و روحانیون خواست تا با انتقال این خدمات به مردم، با هجمه های تبلیغاتی دشمنان انقلاب مقابله کنند.
وی با اشاره به اظهار رضایت رهبر انقلاب از روند عملکرد دولت در اقتصاد مقاومتی در سخنرانی مراسم سالگرد ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: خوشبختانه دولت تدبیر و امید در برنامه ششم توسعه به بحث اقتصاد مقاومتی به طور کلان پرداخته و در راستای تاکیدات دولت در گیلان در این زمینه گام های خوبی برداشته شده است.
استاندار گیلان با اشاره به مزین شدن امسال به نام اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل اظهار داشت: حسب حکم رئیس جمهوری، معاون اول ایشان به عنوان فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی کشور منصوب و در پی آن استانداران نیز به عنوان فرمانده این ستاد در استان ها مشغول به فعالیت هستند.
وی بر لزوم بهره گیری از فرصت ها در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی تأکید کرد و افزود: بخشی از اقتصاد مقاومتی یعنی تشخیص حوزه‌های فشار و متعاقب آن تلاش برای کنترل و بی اثر کردن آن است.
وی با اشاره دشمنی کشورهای متخاصم جهت ضربه زدن به اقتصاد اظهار داشت: دکتر روحانی طی دستوری دولت را مکلف کرد تا اقتصاد ملی در مقابل چالش‌ها و تهدیدها مقاوم شود.
نجفی به پنج اصل اساسی در دستورالعمل اقتصاد مقاومتی اشاره و بر ضرورت مردمی کردن اقتصاد تأکید کرد و افزود: باید از فرصت و توانمندی‌ها در بخش‌های مختلف مالی، اقتصادی، انسانی و تمامی منابعی که در طی سالیان متمادی در استان فراهم شده، بهره گیریم.
استاندار گیلان با تاکید بر استفاده از فرصت‌های دانش‌بنیان در استان خاطرنشان کرد: ایجاد یک‌هزار شرکت دانش‌بنیان در گیلان پیش‌بینی شده و این امر با عملکرد مثبت استان امکان‌‌پذیر است.
وی ضرورت بهره‌گیری از تولیدات داخلی را از جمله دستورالعمل‌های اقتصاد مقاومتی برشمرد و افزود: باید شرایطی را فراهم کنیم تا از فرصت‌ها، امکانات و تولیدات داخل کشور و استان در بخش‌های مختلف به نحو مطلوب بهره و در رفع مشکلات آن کوشا باشیم.
استاندار گیلان حمایت همه جانبه و هدفمند از صادرات را از دیگر موارد تاکید شده در اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: برای نخستین بار در طول انقلاب در سال گذشته میزان صادرات نسبت به واردات افزایش یافته اما هنوز کافی نیست.
وی اقتصاد مقاومتی را اقتصادی درون زا و برون نگر عنوان کرد و بر ضرورت بهره گیری از فرصت‌های صادراتی تاکید کرد و افزود: گیلان از فرصت صادراتی مناسبی به کشورهای حاشیه دریای خزر و روسیه برخوردار است که باید بهره گیریم.
نجفی اظهار داشت: شهرستان آستارا بمنظور صادرات محصولات گیلان به روسیه فعال است و افراد زیادی در بخش صادرات کالا مشغول فعالیت هستند.
وی بر ضرورت فعال تر شدن بندرانزلی در این بخش تأکید کرد و افزود : بخشی از اشتغال استان از طریق صادرات کالا ایجاد شود.
نماینده عالی دولت در گیلان منطقه آزاد انزلی را فرصتی برای استان دانست و گفت: در دو ماه گذشته 400 میلیارد تومان در بخش عمرانی و سرمایه‌ای در این منطقه به منظور تقویت صادرات سرمایه گذاری شده است.
نجفی با بیان اینکه تولید مرغ در استان به میزان دو و نیم برابر نیاز گیلان می‌باشد، افزود: باید باقیمانده تولیدات مرغ را به دیگر استان‌های نیازمند در این بخش و سایر کشورها صادر کنیم.
استاندار گیلان تقویت فرهنگ جهادی را از دیگر موارد تأکید شده در اقتصاد مقاومتی برشمرد و افزود : رهبر معظم انقلاب نیز در بیانات اخیر شان بار دیگر به این اصل مهم اشاره فرمودند.
وی با اشاره به آسیب دیدن صنایع جانبی کشاورزی همانند پرورش ابریشم اظهار داشت : در گذشته کشاورزان ما در کنار تولید محصولات شالیکاری، باغی و زراعی محصولاتی نیز ابریشم را پرورش می‌دادند که نیازمند فرهنگ سازی در این بخش هستیم.
نجفی با اشاره به اینکه دولت، اقتصاد مقاومتی را در برنامه ششم توسعه و افق چشم‌انداز به طور کلان برنامه‌ریزی کرده ، خاطرنشان کرد: گیلان در تولید برنج و چای با کمبود زمین مواجه است، ضمن اینکه سال‌های گذشته به صنایع جانبی آسیب وارد شده است.
وی بر فرهنگ‌سازی استفاده بهینه از زمین و صنایع جانبی تأکید کرد و یادآور شد: تجهیز و نوسازی شالیزارها از جمله اقدام‌هایی است که در استان آغاز کردیم.
استاندار گیلان از تجهیز و نوسازی 10 هزار هکتار اراضی در سال جاری در استان خبر داد و اظهار کرد: در سفر رئیس جمهوری به گیلان، سهمیه تجهیز و نوسازی 50 هزار هکتار اراضی را دریافت کردیم و این امر در مدت پنج سال انجام می‌شود.
استاندار گیلان همچنین بر لزوم کاهش هزینه کاشت، داشت و برداشت محصولات کشاورزی تأکید و معرفی گیلان و مازندران به عنوان استان های برنج خیز را فرصت عنوان و اضافه کرد: دولت خودکفایی این محصول را در دستور کار دارد.
نجفی با یادآوری مشکلات در بخش‌ چای و آسیب دیدن این محصول در سال‌های گذشته اظهار داشت : باتوجه به اقدامات خوب صورت گرفته طی دو سال گذشته ، سه هزار و 500 هکتار سطح زیر کشت این محصول مجدداً احیاء شد.
وی احیاء سطح زیر کشت محصول چای را اقتصاد مقاومتی دانست و به افزایش قیمت چای طی دو سال گذشته اشاره کرد و افزود : سال گذشته تنها سالی بود که تمام چای تولید داخلی کارخانجات به فروش رفت.
نجفی با اشاره به کاهش تورم و مصوبه دولت درخصوص افزایش 10 درصدی قیمت عمده محصولات خرید تضمینی اظهار داشت: با تلاش‌های صورت گرفته، دولت دو درصد بیشتر از شاخص تورم را برای چای در نظر گرفت.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به افزایش 50 درصدی قیمت چای در دو سال گذشته افزود : سال گذشته قیمت این محصول نیز 18 درصد افزایش یافت.
وی با بیان اینکه پیشنهاد ما برای افزایش قیمت چای بسیار بالاتر از این مبلغ بود، افزود : دولت مصرف کننده را هم در این خصوص در نظر گرفت.
استاندار گیلان با اشاره به اقدامات صورت گرفته در بخش آبزی پروری و پرورش نوین ماهی در قفس اظهار داشت : متأسفانه در سالیان متمادی از این فرصت بی بهره بودیم و در سال جاری تولید 12 هزار تن را در برنامه داریم.
نجفی با یادآوری صادرات 300 تن خاویار که به طور عمده از گیلان بود، اظهار داشت: متأسفانه این رقم به دو تن تقلیل یافته است.
استاندار گیلان گفت: به دنبال احیاء تولید ماهیان خاویاری در گیلان هستیم.
وی با بیان اینکه در آغاز کار دولت متأسفانه از سه هزار و 600 واحد کارگاهی و شرکت تولیدی بیش از یک هزار و یکصد واحد غیر فعال و نیمه فعال بود، افزود: خوشبختانه با تشکیل ستاد تسهیل و رفع موانع تولید که به ابتکار گیلان در سراسر کشور برگزار شد، توانستیم 36 درصد از مشکلات در این بخش را حل کنیم.
وی با بیان اینکه با اقتصاد مقاومتی بسیاری از شرکت‌های نیمه فعال را به چرخه تولید بر می‌گردانیم، افزود: در پایان سال 91 نرخ بیکاری استان 15.5 درصد بود که این رقم در پایان سال 94 به 11 درصد تقلیل و از جایگاه دومین استان بیکار کشور به بیستمین استان بیکار بهبود یافته‌ایم اما این به معنای حل کامل مشکلات بخش اشتغال استان نیست.
استاندار گیلان با اشاره به اقدامات صورت گرفته در ارتقاء شاخص‌های استان بیان داشت : در بخش گاز رسانی طی سه سال اخیر به بالای 90 درصد افزایش یافته و به اذعان وزیر نفت و مدیر عامل گاز، استان گیلان در این بخش جزو بهترین استان‌ها شناخته شدیم.
وی با اشاره به ارتقاء شاخص آبرسانی از 62 درصد به 73 درصد اظهار داشت: آسفالت راه روستایی در طی این مدت از 44 درصد به 50 درصد افزایش یافته است.
نجفی با بیان اینکه در بخش مخابرات رتبه گیلان از 29 کشوری به رتبه ششم بهبود یافته، گفت: در بحث دولت الکترونیک نیز از رتبه 29 به رتبه 11 دست یافته ایم.
در آستانه فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، گردهمایی بزرگ علما، روحانیون و طلاب گیلان با حضور آیت الله زین العابدین قربانی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه رشت، در مصلی امام خمینی این شهر برگزار شد.
7294/2007

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «علما با اطلاع رسانی از خدمات دولت، با هجمه های تبلیغاتی دشمنان مقابله کنند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات