31 هزار و 500 اثر منقول و غیر منقول در کشور به ثبت رسیده است

به گزارش خبرنگار ایرنا، فرهاد نظری شامگاه یکشنبه در مراسم افتتاحیه نمایشگاه عکس عودلاجان با عنوان«اودلاجان،حرفی از هزاران» که در پردیس باغ ملی دانشگاه هنر انجام شد، اظهار کرد: ثبت آثار در حال حاضر نیز در حال تغییر است.
وی ملاک ثبت آثار و بناهای تاریخی در این فهرست در سه مولفه عنوان کرد و گفت: حقیقت تاریخی، هنری و علمی آثار منقول و غیر منقول دسته بندی می شوند.
نظری با اشاره به این که ظرفیت دانشگاه ها می تواند در ثبت و مرمت آثار ملی مهم قلمداد شود، افزود: دانشگاه هنر در این خصوص پیشنهادات خوبی را داده است چرا که اگر 85 سال دیگر نیز صرف کشف آثار جدید کنیم می توان مکان های تاریخی ارزشمندی دیگری را در فهرست آثارملی قرار دهیم.
مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی با بیان این که با تغییر شکل دولت هابه دست ملل مختلف، ایرانیان به این نتیجه رسیدند تا آثار قدیمی و ارزشمند خود را حفظ کنند،گفت: دراین خصوص با بازسازی، حفاظت و حفظ هویت توانسته ایم بناهای خوبی از کشورمان را در طی سالیان متمادی از خطر نابودی نجات دهیم.

** تهران شهر فرهنگ است
سوزان حبیب ،استاد و عضو هیات علمی دانشگاه معماری دانشگاه هنر نیز در این مراسم گفت: تهران شهر فرهنگ است چرا که هر هفته نمایشگاه ها، گالری ها و همایش های بزرگ هنری در این شهر رخ می دهد.
وی به محله تاریخی عودلاجان تهران اشاره کرد و گفت: در 50 سال اخیر تلاش هایی در جهت حفظ و هویت این محله تاریخی صورت گرفته است تا فرهنگ ماندگار این محله حفظ شود.
استاد دانشگاه هنر تهران با بیان این که پروژه بازسازی محله عودلاجان از سال 90 با همت چهار دانشجوی معماری دانشگاه علم و صنعت انجام شد، افزود: در حال حاضر بیش از 120دانشجو معماری در بازسازی و مرمت این مجموعه تاریخی مشارکت داشتند.
حبیب تصریح کرد: تنها 30درصد از دانه های تشکیل دهنده شهر عودلاجان باقی مانده اند و مابقی تخریب و نوسازی شده اند.
به گفته استاد دانشگاه هنر، تنها 20خانه از 800 مکان عودلاجان هنوز پابرجا هستند.
مراسم افتتاحیه نمایشگاه عکس عودلاجان با حضور سید مهدی حجت بنیانگذار سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، سید محمد بهشتی رئیس پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، غلامرضا اکرمی رئیس دانشگاه هنر و دانشجویان این دانشگاه برگزار شد.
شبک **تهرام/7247/ 1917

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «31 هزار و 500 اثر منقول و غیر منقول در کشور به ثبت رسیده است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات