289 عنوان برنامه در کانون پرورش فکری همدان برگزار می شود

محمد رضا جوادی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران افزود: سال گذشته این برنامه ها 236 عنوان بود که در سالجاری با 22 درصد رشد به 289 عنوان رسیده است.
وی ادامه داد: همچنین سال گذشه 260 هزار نفر اعضای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان همدان بود که طبق پیش بینی ها در سالجاری این تعداد با 10 رشد مواجه خواهد بود.

**کانون بهترین مکان برای گفتمان سازی کودک و نوجوان است
جوادی عنوان کرد: با توجه به شعار سال مبنی بر اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل همه دستگاه ها موظف هستند تا در راستای این شعار فعالیت کنند.
وی ادامه داد: این امر نیازمند یک جریان سازی فرهنگی است و با وجود اینکه دستگاه ها و نهادها اختصاصی در این حوزه ورود پیدا کرده اند ما نیز خود را موظف کردیم تا در چند محور ورود کنیم تا در حوزه های مختلف اقتصادی و عملی شدن این شعاربه عنوان تنها الگوی پیش برنده ما در حوزه اقتصاد کلان کشور سهیم باشیم.
وی بیان کرد: گفتمان سازی در حوزه فرهنگ مبنا است و کانون ظرفیت خوبی در گفتمان سازی کودک و نوجوان دارد و می تواند در حوزه اقدام ورود پیدا کند که برگزاری نشست ها و بحث های تربیتی و پرورشی و ساده سازی عناوین از جمله این فعالیت ها است، که هر چه عینی تر، قابل فهم ترو واقع بینانه تر باشد می تواند در انتقال مفاهیم موثرتر باشد.
وی ادامه داد: یکی از مسائل دیگر که در حوزه اقتصاد مقاومتی می تواند اثر گذار باشد تقویت روحیه ایرانی و اسلامی ما است که در کانون مدت ها است روی این مسئله کار می شود چرا که کودکی که عقبه ملی و دینی خود را بشناسد نمی تواند به راحتی رفتارها و یا محصولات دیگر کشورها را بپذیرد.
مدیر کل کانون های پرورش فکری کودکان و نوجوانان اظهار کرد: مدیریت مصرف و الگو سازی از جمله مواردی است که با نماد عینی آن عملی می شود.
وی افزایش بهره وری را از دیگر هدفگذاری های کانون پرورش فکری دانست و اضافه کرد: در سه سال گذشته افزایش و بسط عرصه های فعالیتی کودک و نوجوانان در استان اتفاق افتاده است، و در حوزه فعالیت های فرهنگی فعالیت های دینی و علمی را انجام دادیم اما با این وجود کاستی هایی نیز وجود دارد.
وی بیان کرد: از اتفاقات دیگر این دوره افزایش مراکز است که با توجه به محدودیت منابع و سیاست دولت در افزایش برخورداری فرهنگی، افزایش تعداد مراکز ثابت اولویت اصلی ما نیست بلکه اولویت ما روی توسعه مراکز شهری و روستایی است.
وی تصریح کرد: با توجه به میانگین گرفته شده در دو دوره با وجود اینکه در نیروی انسانی رشد نداشته ایم میزان فعالیت های ما با 17 درصد رشد مواجه است.
وی اضافه کرد: یکی از اصلی ترین موضوعات و محوری ترین برنامه های کانون پرورش فکری اوقات فراغت بوده است که ویژگی و اثر گذاری آن در برخی فصول دو چندان می شود.

** شادی، لذت و خلاقیت مهمترین اهداف برنامه های اوقات فراغت است
وی افزود: کانون به دنبال ایجاد محیطی شاد است که کودکان در آن لذت برده و در عین حال خلاقیت آنها پویا شود.
وی با بیان اینکه در کانون آموزش وجود دارد اما هدف اولیه ما این نیست گفت: محور برنامه های ما فعالیت های عام فرهنگی است و محور فعالیت های ما در کانون پرورش فکری کتاب و کتابخانه است.
جوادی ادامه داد: کارگاه های ما از جمله خوشنویسی و سفالگری دارای واسطه های آموزشی هستند.
وی با بیان اینکه شاخص مطالعه ما پایین است باید از سنین کم وارد این حوزه شویم بیان کرد: ترویج کتاب و کتابخوانی با این هدف از سنین پایین برای کودکان در کانون های پرورش فکری در حال انجام است.
وی کانون زبان ایران شعبه همدان را از دیگر ظرفیت های آموزشی کانون عنوان کرد و افزود: این مرکز جزو معدود مراکز آموزش زبان دولتی است که هم اکنون دو زبان زنده دنیا در آن آموزش داده می شود.
وی تقویت روحیه کار گروهی و جمعی را از دیگر ویژگی های برنامه های کانون عنوان کرد و افزود: باید فرزندانمان را با شناخت و نگاه نقادانه تربیت کنیم تا قدرت تشخیص درست از غلط را داشته باشند.
وی گفت: جامعه هدف ما کودکان و نوجوانان هفت تا 17 سال است اما برخی برنامه ها از سطح پیش دبستانی به کودکان قابل ارائه است.
جوادی بیان کرد: همدان از جمله شهرهایی است که مناطق حاشیه ای آن زیاد است که باید بچه های ساکن در این مناطق نیز از خدمات کانون در این مناطق بهره مند شوند.
وی تصریح کرد: هم اکنون در روستاهای استان نیازمند 50 کانون هستیم که تاکنون 13 کانون سیار روستایی در استان ایجاد شده است.
وی از ایجاد مرکز کانون فراگیر تا پایان سالجاری در استان خبر داد و افزود: گروه سنی' ج 'و محصلان کلاس چهارم، پنجم و ششم دبستان بیشترین مراجعان به کانون های همدان بود و 60 درصد این مراجعان نیز دختران هستند.
وی بیان کرد: در حوزه تجهیزات و فضاسازی ها نیازمند تغییر هستیم چرا که این فضاها باید آنقدر جذاب باشد تا بتواند کودکان را به سمت خود جذب کند.
7530/6993

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «289 عنوان برنامه در کانون پرورش فکری همدان برگزار می شود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات