برنامه های کاهش و مبارزه با بیماری سالک در زرقان اجرا شد

گزارش دریافتی یکشنبه ایرنا از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز به نقل از امینه دادور حاکی است:برنامه جونده کشی با همکاری جهاد کشاورزی، شهرداری و کارکنان مرکز بهداشتی درمانی منطقه لپویی، امسال در بخش زرقان انجام شد.
رییس شبکه بهداشت و درمان زرقان ادامه داد:در صورت تشخیص بموقع، بیماری سالک به صورت صد درصد قابل درمان اما مهار بیماری سالک بسیار هزینه بر است و این امر نیازمند همکاری بین بخشی قوی و مستمر بین ارگان های مسئول مانند بخشداری ها، شهرداری، شورای اسلامی شهر و روستا، دهیاری ها، جهاد کشاورزی، بسیج مرکز بهداشت و مشارکت مردمی است.
دادور اضافه کرد: برنامه جونده کشی ومبارزه با مخزن بیماری سالک که سالیانه دو تا سه نوبت با همکاری بخشداری، مرکز بهداشت، جهاد کشاورزی، شهرداری و دهیاری ها و در شعاع 500متری کانون های آلوده انجام می شود، اجرای برنامه های آموزشی برای گروه های مختلف، از سوی کاردان و کارشناسان بهداشتی و بهورزان، توزیع پشه بند با 50 درصد تخفیف در مناطق با بروز بالای بیماری، توزیع تراکت های آموزشی پیشگیری از بیماری سالک بین خانوارها و آغشته سازی پشه بند با سم به صورت رایگان در روستا ها با بروز بالای بیماری اجرا شد.
کارشناس مسوول مبارزه با بیماری های واگیر شبکه بهداشت و درمان زرقان هم گفت: سالک بیماری مشترک انسان و دام است که با گزش پشه خاکی به انسان منتقل می شود؛ در این بیماری جوندگان مانند موش های صحرایی، مخزن بیماری هستند و زمانی که پشه های خاکی از مخازن آلوده به انگل سالک خونخواری می کنند، آلوده به انگل می شوند.
محمدحسین باقری ادامه داد: اگر این پشه آلوده انسان را بگزد باعث انتقال بیماری به انسان می شود و با توجه به گونه انگل و ناقل، از چند هفته تا چند ماه پس از گزش، زخمی در پوست ایجاد می شود که پس از آن تبدیل به یک ضایعه پوستی (اسکار) می شود و اثر آن برای همیشه باقی می ماند.
او با بیان اینکه هر زخمی که بر روی پوست ایجاد شود و به مدت دو هفته باقی بماند و بهبود نیابد، مشکوک به سالک است، افزود: برای بررسی، بایستی به مرکز بهداشتی درمانی مراجعه کنیم و به یاد داشته باشیم که مراجعه سریع تر، درمان موثرتر را در پی خواهد داشت ، همچنین لازم است از خود درمانی در این زمینه پرهیز کنیم.
باقری گفت: از جمله روش های درمانی کرایوتراپی است که از ازت مایع برای ایجاد سرما در محل ضایعه استفاده می شود و به دلیل حساسیت انگل به سرما، باعث از بین رفتن انگل و بهبودی ضایعه می شود.
این کارشناس سلامت، روش دیگر درمان سالک را استفاده از آمپول 'گلوکانتیم' عنوان کرد که بسته به نوع، تعداد و محل ضایعه به صورت موضعی در محل ضایعه به میزان در هفته یک نوبت به مدت پنج هفته، یا سیستمیک به مدت دو هفته، هر روز، استفاده می شود.
باقری اضافه کرد: شست و شوی روزانه زخم با آب نمک رقیق، سه تا چهار بار در روز و پوشاندن محل زخم با باند،گاز و یا پارچه تمیز، دو اقدامی است که بیماران خود می توانند انجام دهند.
کارشناس مسوول مبارزه با بیماری های واگیر شبکه بهداشت و درمان زرقان گفت: دفع غیر بهداشتی زباله و رهاسازی فاضلاب در محیط، وجود اماکن مخروبه، وجود دامداری در نزدیکی محل سکونت انسان ها و پراکندگی کودهای حیوانی در محیط، ساخت و ساز منازل مسکونی در حاشیه شهر و روستا و در نزدیکی زمین های کشاورزی و در کنار محل اجتماع جوندگان، وجود سگ های ولگرد در منطقه، از جمله مواردی است که مبارزه با سالک را با چالش جدی مواجه کرده است.
وی برای پیشگیری از بیماری سالک، توصیه کرد: با توجه به اینکه فصل گزش پشه خاکی در شش ماهه نخست سال است، استفاده از پشه بند آغشته به حشره کش از زمان غروب افتاب که هنگام بالاترین فعالیت پشه خاکی است، نصب توری پشت در و پنجره ها، خودداری از خوابیدن در مکان های باز و بدون استفاده از پشه بند، استفاده از قلم های دافع حشرات در نقاط باز بدن در صورت فعالیت یا استراحت شبانه در مکان های باز، در این زمینه توصیه می شود.
بخش زرقان از توابع شیراز در 25 کیلومتری شمال این شهر است.
6113 /1876

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «برنامه های کاهش و مبارزه با بیماری سالک در زرقان اجرا شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات