واژه‌ی شکوهمند محیط‌زیست

واژه‌ی شکوهمند محیط‌زیست وبلاگ > محمدی، عباس - امروز، روز جهانی محیط زیست است؛ روز یادکرد از هوایی که تنفس می‌کنیم، آبی که می‌نوشیم، و خاک باشکوهی که بر آن پا گذاشته ایم و پدران‌مان را به آن سپرده ایم. روز یادآوری مسوولیتی که در حراست از این‌ها داریم، و روز درنگ بر پروایی که باید در این مورد داشته باشیم و شاید نداریم!

حفظ محیط زیست، نه حاشیه‌ای بر زندگی که متن آن است. و سخن گفتن از آن، نباید پیرایه‌ای برای پوشاندن هزار رفتار آسیب‌رسان ما که باید راهنمای کنش ملاحظه‌کارانه‌مان با بستر زندگی باشد.

باشد که منِ کنشگر محیط زیست، اگر پولی گرفته ام که طرحی زیست‌محیطی را به پیش برم، هدف اصلی و اعلام‌شده‌ی خودم را که همانا جلوگیری از تخریب و آلوده‌سازی سرزمین است، در پیشگاه کارفرمای خود قربانی نکنم.

و منِ استاد دانشگاه یا متخصص، امضای خود را پای «طرح‌های ارزیابی محیط زیستی» پروژه‌هایی که منابغ کشورم را به باد می‌دهند، نگذارم.

و منِ مدیر رسانه، با کشیدن قلم خودسانسوری بر نوشته‌های هیات تحریریه‌ام، جلوی تابش نور را بر گوشه‌هایی که در آن محیط زیست‌کُشی می‌کنند، نگیرم.

و منِ مدیر دولتی یا نماینده‌ی مجلس، برای جبران «لطف» کسانی که مرا به این مقام رسانده اند، از جنگل و مرتع این سرزمین حاتم‌بخشی نکنم.

و منِ شهروند عادی، ستم‌های کوچکی را که بر سرزمین روا می‌دارم، با ستمگری‌های بی‌حساب «بزرگان» توجیه نکنم؛ و در خیالِ انجام «کاری اساسی» برای محیط زیست یا با این بهانه که «دیگر کاری نمی‌توان کرد»، تن به روزمرّگی ندهم؛ و هیچ‌گاه مطالبه‌‌ی حق محیط زیستی خود از دولتمردان را فراموش نکنم... .

روز محیط زیست بر همه‌ی ما گرامی باد!

[ منبع این خبر سایت خبرآنلاین-وبلاگ می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «واژه‌ی شکوهمند محیط‌زیست» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات