صنایع دستی یزد با مشکل فروش مواجه است/مجتمع کشاورزی منتظر بودجه

به گزارش خبرنگار مهر، از آنجا مشاغل خرد با سرمایه گذاری اندک می تواند برای افراد بسیاری به طور مستقیم و غیرمستقیم اشتغالزایی کند، بسیاری از دست‌اندرکاران امر اشتغال از جمله کمیته امداد که متولی خودکفا کردن مددجویان خویش است، در این حوزه وارد عمل شده است.

یکی از مهمترین مشکلات مشاغل خرد در استان یزد که از آن جمله می توان به کارگاه‌های صنایع دستی اشاره کرد، مشکل فروش دارند اما کمیته امداد در جلسه کارگروه توسعه اشتغال استان یزد اعلام کرد این مشکل را برطرف می کند.

پس از اینکه معاون کمیته امداد کشور خبر از خرید همه تولیدات صنایع دستی مددجویان کمیته امداد در استانها داد، مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد نیز از این موضوع استقبال کرد.

محمد مهدی شرافت، مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد در این جلسه اظهار داشت: اصلی ترین مشکل کارگاه های تولید صنایع دستی و مشاغل خانگی در این حوزه، مشکل فروش محصولات است.

تحولی بزرگ در حوزه صنایع دستی استان یزد ایجاد می شود

وی با ابراز خرسندی از ورود کمیته امداد به این موضوع و حمایت از تولیدکنندگان صنایع دستی، بیان کرد: در استان یزد ظرفیت بسیار خوبی در این زمینه وجود دارد که تلاش می کنیم از همه این ظرفیت استفاده کنیم.

شرافت عنوان کرد: اگر طرح های عنوان شده توسط کمیته امداد عملی شود، تحولی بزرگ در حوزه صنایع دستی استان یزد ایجاد خواهد شد.

وی همچنین نسبت به ارائه آموزش‌های لازم به صورت رایگان به مددجویان کمیته امداد در حوزه صنایع دستی اعلام آمادگی کرد.

اما یکی از موارد دیگری که کمیته امداد برای ورود به آن اعلام آمادگی کرد، احداث مجتمع های گلخانه ای و کشاورزی و ارائه آموزش به مردم و سپس قرار دادن این مجتمع ها در اختیار آنها بود.

امکان مشارکت کمیته امداد در راه اندازی مجتمع‌های کشاورزی و گلخانه‌ای یزد فراهم است

معاون برنامه ریزی جهاد کشاورزی که به نمایندگی از جهاد کشاورزی در این جلسه شرکت کرده بود، اظهار داشت: در یزد هم یک مجتمع کشاورزی و هم یک مجتمع گلخانه ای وجود دارد که امکان مشارکت و همکاری کمیته امداد در هر دو فراهم است.

عباس حاجی حسینی بیان کرد: یک مجتمع چندی پیش به منظور ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان کشاورزی ایجاد شد و زیرساخت‌های لازم نیز برای آن فراهم شده است.

وی افزود: این مجتمع اکنون از آب، برق، جاده و سایر زیرساخت‌ها بهره مند است اما برای راه اندازی و تکمیل مشکلات مالی وجود دارد.

حاجی حسینی تصریح کرد: اگر کمیته امداد سرمایه گذاری خود را به سمت تکمیل این مجتمع به جای ایجاد یک مجتمع جدید سوق دهد، علاوه بر فارغ التحصیلان کشاورزی می توان برای مددجویان کمیته امداد نیز اشتغال ایجاد کرد.

وی ادامه داد: یک مجتمع گلخانه ای ۵۰ هکتاری نیز در مهریز آماده راه اندازی است که در این بخش نیز امیدواریم با مشارکت کمیته امداد بتوانیم به دستاوردهای خوبی برسیم.

قانون الزام ارائه گواهینامه فنی و حرفه ای برای افراد جویای کار اجرایی شود

سرپرست فنی و حرفه‌ای استان یزد نیز در این نشست با بیان اینکه آموزش یکی از ارکان ایجاد اشتغال است، بر لزوم اجرای قوانین در حوزه کار و آموزش تاکید کرد.

علی افضلی تصریح کرد: بر اساس قانون، کارفرمایان واحدها موظفند از متقاضیان اشتغال به کار، گواهینامه مهارت فنی و حرفه ای مطالبه کنند.

وی افزود: این موضوع تاکنون مورد غفلت واقع شده و امیدواریم مسئولان استان و دست اندرکاران امر اشتغال نسبت به اجرای این قانون دستورات لازم را صادر کنند.

افضلی همچنین به ارائه گزارشی از آموزش‌های ارائه شده به کارآموزان فنی و حرفه‌ای در بخش‌ آموزشگاه‌های دولتی، آموزشگاه‌های خصوصی، واحدهای جوار صنعتی، جوار دانشگاهی، پادگان‌ها، زندان‌ها، روستایی و عشایری و ... پرداخت و افزود: در مجمع بیش از ۱۹ هزار دوره آموزشی در این بخش‌ها برای سه میلیون و ۲۸ هزار نفر ساعت برگزار شده است.

۱۷.۷۲ درصد آموزش‌های فنی و حرفه ای یزد منتج به اشتغال شده است

وی ادامه داد: با رهگیری انجام شده، در مجموع ۱۷.۷۲ درصد از آموزش دیدگان مشغول به کار شده‌اند که عامل اصلی پایین بودن این آمار، وجود دانش آموزان و دانشجویان در بسیاری از دوره های آموزشی است زیرا این افراد هنوز مشغول تحصیل هستند و به شکل جدی جویای کار نیستند.

در این نشست راهکارهای همکاری‌های کمیته امداد با دستگاه‌های مختلف از جمله میراث فرهنگی، جهاد کشاورزی و ... به منظور توسعه مشاغل خرد و ایجاد اشتغال برای افراد به ویژه مددجویان کمیته امداد مورد بررسی قرار گرفت.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «صنایع دستی یزد با مشکل فروش مواجه است/مجتمع کشاورزی منتظر بودجه» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات