لزوم تخصیص ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب به لرستان از سوی وزارت نیرو

به گزارش خبرنگار مهر، علی هادی چگنی شامگاه یکشنبه در همایش فرمانداران و بخشداران استان که به منظور تعیین برش شهرستانی پروژه های اقتصاد مقاومتی تشکیل شد، اظهار داشت: مهم ترین دلیلی که استان لرستان به عنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی انتخاب شده عملکردی بوده که دولت تدبیر و امید در استان داشته است.

احیای مجتمع تجاری و گردشگری «کیو» بعد از ۱۰ سال

وی افزود: استان دارای پتانسیل های فراوانی بوده به طوریکه در حوزه گردشگری با داشتن پنج هزار اثر تاریخی که دوهزار و ۳۰۰ اثر آن ثبت شده پتانسیل های خوبی داشته و در بخش کشاورزی نیز رتبه اول تولید حبوبات را دارد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی لرستان نرخ بیکاری لرستان در ابتدای دولت یازدهم را ۲۰ درصد خواند و افزود: چالش های فراروی تحقق اقتصاد مقاومتی استان شامل بیکاری گسترده، خشکسالی های مستمر، عدم بهره برداری های مطلوب و مناسب، ضعف فرهنگی کارها و ... بوده است.

چگنی با اشاره به اینکه مهمترین بحث جذب سرمایه گذارها وجود زیرساخت های مناسب است، افزود: اگر یک سرمایه گذار به یک شهر برود  باید در مرحله اول زیر ساخت های  آن شهر  را در نظر بگیرد که با کمک دولت تدبیر و امید زیرساخت های سرمایه گذاری در لرستان فراهم شده است.

وی به مجتمع تجاری گردشگری کیو در خرم آباد  اشاره کرد و بیان داشت: این مجتمع بعد از ۱۰ سال توقف شروع به کار کرده و آزاد سازی حریم قلعه فلک الافلاک نیز در دست اجرا است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان به اخذ مجوزهایی همچون مجوز بندر خشک، مجوز شهرک صنعتی خرم آباد، مجوز شهرک صنعتی شماره سه بروجرد و مجوز منطقه ویژه اقتصادی خرم آباد در طول عمر دولت اشاره کرد و گفت: لرستان اولین استانی است که سند اقتصاد مقاومتی سال ۹۶-۹۵ را در قالب نیپاد عملی می کند.

وجود ۸۰۰ طرح نیمه تمام در لرستان

چگنی بر لزوم استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای اجرای پروژه های مختلف در استان تاکید کرد و افزود: مبلغی که برای اتمام پروژه های نیمه تمام در کشور نیاز است ۴۰۰ هزار میلیارد تومان است در حالی که دولت می تواند ۳۰ میلیارد تومان آن را به پروژه های استانی اختصاص دهد یعنی اگر هیچ پروژه جدیدی شروع نشود حدود ۱۳ تا ۱۴ سال طول می کشد پروژه های نیمه تمام دولت قبلی تکمیل شوند.

وی با بیان اینکه بنا است محور توسعه بخش خصوصی باشد، تصریح کرد: از فرمانداران شهرستان های استان انتظار می رود پروژه های در دست اجرای خود را به بخش های خصوصی برای تسریع کار و بحث ایجاد اشتغال واگذار کنند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان به وجود ۸۰۰ طرح نیمه تمام در استان اشاره کرد و گفت: آثار و نتایج اجرای برنامه های اقتصاد مقاومتی در سال ۹۳ و ۹۴ از قبیل افزایش تعداد پرواز های استان، کاهش طول راه های اصلی، افزایش درصد راه های روستایی آسفالته، افزایش تعداد روستاهای گازرسانی شده و ...  بوده است.

چگنی به کاهش ۶.۷ درصدی نرخ بیکاری در لرستان طی سال گذشته اشاره کرد و افزود: میزان نرخ بیکاری استان در سال ۹۴ حدود ۱۳.۳ درصد بود که بناست این نرخ در سال ۹۵ به ۱۲.۳ و در سال ۹۶ به ۱۱.۳ کاهش یابد.

وی نرخ مشارکتی اقتصادی استان در سال ۹۴ را ۲۶ درصد دانست و اضافه کرد: این نرخ در سال ۹۵ به ۳۷ درصد و در سال ۹۶ به ۳۸ درصد خواهد رسید.

اجرای پروژه های اقتصاد مقاومتی لرستان نیازمند ۳۶۰۰ میلیارد اعتبار

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان میزان جذب سرمایه گذار خارجی در سال ۹۴ را ۵۰ درصد برشمرد و گفت: این میزان در سال ۹۵ به ۱۵۰ درصد و در سال ۹۶ تقریبا به ۲۰۰ درصد خواهد رسید.

 چگنی تعداد واحد های اقتصادی غیر فعال و تعطیل استان در سال ۹۴ را ۷۵۷ واحد برشمرد و افزود: این تعداد در سال ۹۵ به ۴۵۰ واحد و در سال ۹۶ به ۲۵۰ واحد کاهش خواهند یافت.

وی با بیان اینکه هدف کلی تحقق اقتصاد مقاومتی رونق اقتصادی، تقویت تولیدات داخلی و ... است، عنوان کرد: برای اجرایی شدن پروژه های استانی در قالب اقتصاد مقاومتی به سه هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است که ۸۴ میلیارد تومان آن استانی، ۸۵۰ میلیارد تومان ملی، ۳۴۱ میلیارد داخلی، ۹۴۶ میلیارد تومان تسهیلات و هزار و ۵۱۰ میلیارد تومان باید توسط بخش خصوصی وارد شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی لرستان به احیاء ۳۰۴ طرح صنعتی استان در قالب طرح اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و بیان داشت: در بحث گردشگری تکمیل شش هتل، تکمیل دو مجتمع اقامتی پذیرایی، ایجاد نمایشگاه های صنایع دستی در شهرستان ها و ... در دست اجرا قرار دارند.

لزوم تخصیص ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب به لرستان از سوی وزارت نیرو

چگنی با بیان اینکه در استان بالغ بر سه هزار هکتار باغ میوه وجود دارد، گفت: در بحث حمل و نقل استان پروژه هایی از قبیل تکمیل ۱۵۷ کیلومتر بزرگ راه در استان، بهسازی آسفالت راه های روستایی به طول ۳۰۰ کیلومتر، راه آهن دورود - خرم اباد  و ... در دست اجرا است.

وی با اشاره به اینکه تا کنون عملیات گاز رسانی به ۲۵۰ روستای استان صورت گرفته است، بیان داشت: برای افزایش سهم تخصیص آب استان باید ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب توسط وزارت نیرو در قالب طرح اقتصاد مقاومتی در سال ۹۶-۹۵  تخصیص یابد و در بلند مدت نیز ۱.۶ میلیارد متر مکعب آب برای رساندن اراضی استان به متوسط کشوری تخصیص صورت گیرد.

چگنی بر لزوم استفاده از منابع بانکی سایر استان ها برای اعطای تسهیلات اقتصادی به لرستان تاکید کرد و افزود: تصویب و تصریح در صدور مجوز خوراک پالایشگاه ها و پتروشیمی های لرستان توسط وزارت نفت از نیازهای استان است.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «لزوم تخصیص ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب به لرستان از سوی وزارت نیرو» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات