احیای روح خودباوری در ملت ایران از برکات امام (ره) بود / امام الگو و معیاری نوین از حکومت دینی را به دنیا معرفی کرد

رضوی / بیت امام مدیربیت تاریخی امام راحل(ره) و موسسه حفظ و نشرآثار امام خمینی(ره) در خمین بابیان اینکه احیای روح خودباوری در ملت ایران از برکات امام خمینی (ره) بود گفت: امام خمینی الگو و معیاری نوین از حکومت دینی را به دنیا معرفی کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خمین، امام خمینی(ره) به عنوان یکی‌از چهره‌ها وشخصیت‌های کم‌نظیر معاصر در تاریخ کشور به شمار می‌رود که با حرکت انقلابی خود و ایستادگی در برابر رژیم طاغوت به تمامی آزادی خواهان جهان در عصر خود و پس از خود درس شجاعت آموخت.

امروز پس از گذشت 27 سال از پرواز آسمانی بزرگ مرد تاریخ انقلاب همواره رهنمودها و بیانات روشن این شخصیت ارزشمندی همچون چراغی روشن مسیر هدایت را روشن نlوده و عاشقان کویش می توانند با بهره مندی از منویاتش مسیر خود را به سمت نور و روشنی ادامه دهند.

نیمه خرداد و ایام ارتحال امام راحل(ره) فرصتی شد تا در مصاحبه تفصیلی با "حجت‌الاسلام سیدجواد رضوی" مدیربیت تاریخی امام راحل(ره) و موسسه حفظ و نشرآثار امام خمینی(ره) در خمین پیرامون زندگی و سیره بابرکت امام امت(ره) به گفت‌و‌گو بنشینیم.

مشروح گفت‌و‌گوی خبرنگار تسنیم با "حجت‌الاسلام رضوی" مدیربیت تاریخی امام راحل(ره) و موسسه امام خمینی(ره) در خمین در زیر می‌آید:

تسنیم: ضرورت ارتباط گیری میان نسل جوان و اندیشه های دیروز امام خمینی (ره) چیست؟

حجت‌الاسلام رضوی: یکی از اهداف مهم امام خمینی(ره) از تشکیل انقلاب اسلامی در واقع تشکیل یک حکومت واحد اسلامی و ایستادگی در برابر ظلم و ستم بود و این ایستادگی تنها به محدوده و دوران خاصی از تاریخ محدود نمی‌شود چرا که ظلم همیشه وجود دوره و در دوره‌های مختلف زندگانی بشر با تعاریف متعدد ظهور و بروز پیدا میکند.

امام(ره) با حرکت انقلابی خود به همه مردم کشور نشان داد که باید چگونه در مقابل ظلم و ستم ایستادگی کنند و امروز که دشمن با تمام قوای خود سعی دارد ادبیات مربوط به امام را از ذهن جوانان خالی کند ارتباط گیری میان این دو نسل ضرورت ویژه ای پیدا می‌کند.

امام خمینی (ره) در ادبیات انقلابی خود نشان داد که ملتی که به نیروی تقوا تکیه دارند همواره کفار را شکست می دهند و امروز در دنیا این موضوع به خوبی مشخص شده است.

کار بزرگی که امام بزرگوار انجام داد برکات فراوانی از جمله استقلال، جمهوری اسلامی، عزت و رهایی از وابستگی بود اما یک کار بزرگ دیگری حضرت امام انجام دادند که بقیۀ موفقیت ها تحت شعاع آن بود و اگر نبود ما هیچ کدام از آنها را نداشتیم، و آن احیای روح «خودباوری» در مردم است.

تسنیم: انعکاس اندیشه امام راحل(ره) در افکار مردم دیگر کشورها چگونه تبیین می‌کنید؟

 حجت‌الاسلام رضوی: عشق و علاقه به شخصیت امام خمینی(ره) امروز تنها محدود به مرزهای داخلی کشور نیست چراکه می بینیم همواره پس از گذشت 27 سال از رحلت ایشان بسیاری از افراد از نقاط مختلف دنیا به ایران و به زادگاه این شخصیت سفر کرده تا بتوانند اندیشه های او را سرلوحه امورات خود قرار دهند.

در کنگره بزرگداشت شخصیت پدر امام خمینی(ره) بسیاری از میهمانان دعوت شده از کشورهایی نظیر پاکستان بودند و در صحبت‌های آنان علاقه قلبی آنها به ابعاد شخصیتی رهبر انقلاب به خوبی موج می‌زد.

عشق به امام خمینی(ره) مرزهای داخلی را شکسته است

همه‌گیر شدن این ارزش‌ها و اندیشه‌های امام(ره) سبب شده که الگوی آزادی خواهی برای تمام دنیا تعریف شود و هر ملتی که به یافتن این گوهر گم شده است از ارکان مطرح شده ایشان پیروی کند.

تسنیم: نقش رسانه ها را در فراگیر کردن و ترویح این اندیشه ها چقدر مهم می دانید؟

حجت‌الاسلام رضوی: باآنچه که مشخص است رسانه‌ها خوشبختانه با ارتباط مستقیم و بی واسطه میان مردم می توانند بسیاری از اصول و ارزش ها را در جامعه فرهنگسازی کرده و در قالب یک فرهنگ به اقشار مختلف و به ویژه نسل جوان انتقال دهند.

رسانه با ظرفیت نهفته در خود این قدرت را دارد که آیینه شفاف از اندیشه‌های امام خمینی(ره) و فعالیت‌های انجام شده توسط ایشان را برای جامعه و نسل کنونی منعکس کند و در واقع مسئول تهیه خوراکی غنی به آنان شود.

نکته‌ای که وجود دارد این است که در یک برنامه مدون و عملیاتی به سمت ترویج صحیح این اندیشه‌ها حرکت کنیم تا بتوانیم به نتایج قابل توجهی در این مورد دست یابیم.

تسنیم: راز ماندگار اندیشه و راه امام خمینی(ره) را در چه می‌دانید؟

حجت‌الاسلام رضوی: یکی از تفاوتهای عمده امام خمینی(ره) با دیگر رهبران ملت‌های مختلف دنیا این بود که ایشان در حرکت انقلابی خود توانست مسیری روشن به سمت آزادی و ازادی خواهی را ایجاد کند که تا مدت‌ها پس از خود همه مردم بتوانند براساس آن راه و مسیر خود را به سمت نور و روشنایی پیدا کنند.

امام الگویی برای تمام عصرها است

یکی از بسترهای مهم به منظور ترویج این اندیشه‌ها در نظرداشتن ظرفیت های نهفته در دانشگاه ها و قشر دانشگاهی جامعه است چراکه این قشر اهل مطالعه و تفکر هستند و از این طریق می‌توان این پیوند را برقرار کرد.

تسنیم: ضرورت توجه مردم به ویژه نسل جوان به وصیت نامه نورانی و صحیفه امام(ره) را چگونه تبیین می‌کنید؟

حجت‌الاسلام رضوی: یکی از غنی ترین و ارزشمندترین آثار عصر معاصر مجموعه نگارش شده توسط امام خممینی(ره) است و یکی از آثار ارزشمند جاودانه نگارش شده توسط شخصیت امام خمینی(ره) کتاب وصیتنامه سیاسی و الهی ایشان است که منبعی کامل به برای نسل خود و نیز نسل‌های آینده است.

در این مجموعه امام خمینی(ره) علاوه بر بیان نظرات و عقاید خود تذکراتی درباره مسائل سیاسی و اجتماعی به جوامع اسلامی و جامعه انسانی در قالب تحلیل های مستند منتقل می‌کند.

تسنیم: نگاه عارفانه و شاعرانه امام راحل(ره) در حوزه ادبیات و شعر را چگونه تبیین و ارزیابی می کنید؟

کتاب دیوان امام(ره) یکی از آثار ارزشمندی است که در آن می‌توان روح لطیف‌وشاعرگونه شخصیت سیاسی بزرگ ترین مرد تاریخ کشور را به خوبی نظاره کرد ودر هر بیت از اشعار آن پروازی شاعرانه به دنیای ادبیات داشت.

درهم آمیختگی روح لطیف و شخصیت سیاسی بنیان گذار کبیر انقلاب در دیوان امام راحل(ره)

در این کتاب و در دل هر کدام از ابیات آن می توان درهم آمیختگی شخصیت سیاسی و انسانی را احساس کرد و تعبیر کامل از عشق به معشوق حقیقی را دریافت.

تسنیم: فکر می‌کنید مهم‌ترین ویژگی در شخصیت و حرکت امام خمینی(ره) چه بوده که نام و یاد و مکتب ایشان را برای همیشه ماندگار کرد؟

حجت‌الاسلام رضوی: رمز ماندگاری امام خمینی(ره) این بود که ایشان الگویی برای تمامی خیزشهای جهانی معرفی شد و موجی از بیداری اسلامی در کشورهای دنیا شکل گرفت که خوشبختانه امروز نیز این مسیر همواره در حال حرکت است و هر روز بر تعداد آن افزوده می‌شود.

تداوم امروز انقلاب اسلامی و حرکت به سمت اقتدار آن نشان میدهد که راه امام روشن بوده و همواره استقلال به معنای حقیقی آن وجود دارد.

بررسی انقلاب اسلامی ایران بدون توجه به رهبری امام خمینی(ره) ناممکن است چراکه نقش امام در این انقلاب به حدی گسترده است که دو مقوله انقلاب و رهبری تفکیک ناپذیر شده است.

امام(ره) برای نخسین بار موفق شد قریب به اتفاق جامعه را به صحنه آورده و مدل جدیدی از انقلاب‌ها در جهان را پدید آورده و در سال 1357 جهانیان را شگفت زده کرد و با گذشت 33 سال به عنوان کامل‌ترین انقلاب در جهان اسلام معرفی شده و این همان رمز ماندگاری شخصیت امام (ره) است.

گفت‌و‌گو از مهری کارخانه

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «احیای روح خودباوری در ملت ایران از برکات امام (ره) بود / امام الگو و معیاری نوین از حکومت دینی را به دنیا معرفی کرد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات