فضاسازی رسانه‌های غربی علیه نقش نیروهای شیعه در فلوجه

به گزارش «شیعه نیوز»، پس از گذشت دو سال از اشغال فلوجه توسط داعش، دوشنبه 23 می 2016 (سوم خرداد 95) حیدرالعبادی، نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق، فرمان آغاز عملیات همه جانبه برای آزادسازی این شهر را صادر کرد که در پی آن، نیروهای امنیتی با کمک عشایر اهل سنت و نیروهای داوطلب مردمی این عملیات را آغاز کرده‌اند. از آن زمان تاکنون، این عملیات به دستاوردهای مهمی منجر شده و مناطق متعددی از حومه فلوجه پاکسازی شده است.  با این حال، از همان آغاز عملیات آزادسازی فلوجه و بیرون راندن داعش از این شهر مهم، فضاسازی ها و جوسازی رسانه ای و سیاسی برخی کشورهای منطقه ای و فرامنطقه ای علیه نیروهای بسیج مردمی و شیعه به بهانه هایی همچون «رفتارهای طایفه‌ای حشد الشعبی» و «کشتار مردم فلوجه توسط حشد الشعبی» شکل گرفت و اتهامات بی اساسی علیه جمهوری اسلامی ایران ـ که به درخواست رسمی دولت عراق به آزادسازی این شهر کمک می کند ـ وارد شد. 
در همین زمینه، روز گذشته روزنامه «واشنگتن پست» در مطلبی به این موضوع پرداخت و مدعی شد، یکی از دلایل کند شدن روند پیشروی ها در فلوجه، تردید دولت عراق در استفاده از نیروهای بسیج مردمی در آزادسازی شهر فلوجه است. 
این روزنامه آمریکایی در ادامه و مسیر فضاسازی رسانه های غربی علیه نیروهای بسیج مردمی در مبارزه با داعش، مدعی شد که در صورت دخالت نیروهای بسیج مردمی و شیعیان در عملیات نهایی آزادسازی شهر فلوجه، نزاع ها و درگیری های فرقه ای ناگواری در این شهر بین شیعیان و سنی ها اتفاق می افتد. 
ذکر این مهم لازم است، عملیات آزادسازی شهر فلوجه به سه مرحله تقسیم شده است؛ شامل: 1- محاصره، 2- پیشروی، 3- ورود به شهر. تاکنون مراحل اول و دوم عملیات با موفقیت انجام شده و همه منتظر آغاز مرحله سوم آن هستند؛ اما مرحله سوم نیز به دلایل مختلف و از جمله دخالت ندادن نیروهای بسیج مردمی در این مرحله به کندی پیش می رود. 
یکی از دلایل دخالت ندادن کافی نیروهای بسیج مردمی در مرحله سوم و نهایی عملیات آزادسازی فلوجه، فضاسازی رسانه ای و سیاسی برخی بازیگران منطقه ای و بین المللی و از جمله ایالات متحده است. آمریکا با فشار به دولت عراق به دلیل ترس از تسلط نیروهای بسیج مردمی بر فلوجه به عنوان نیروهای تحت حمایت ایران، روند پیشروی نیروهای عراقی در مرحله نهایی این عملیات را با مختل کرده است. 
در همین راستا، چندی پیش روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز»، از به حاشیه رانده شدن و محدود شدن نقش آمریکا در آزادسازی فلوجه توسط ایران ابراز نگرانی کرده بود. این روزنامه آمریکایی نوشت: «آمریکا هزاران پرسنل نظامی در عراق را به مدت دو سال برای آموزش ارتش این کشور به کار گرفته است؛ اما تا حد زیادی در نبرد برای بازپس‌گیری فلوجه در حاشیه مانده و این نیروهای شیعه تحت حمایت ایران هستند که نقش اصلی در نبرد فلوجه برای مبارزه با داعش را دارند». 
بنابراین، آمریکایی ها به شدت از آزادسازی فلوجه توسط نیروهای بسیج مردمی تحت حمایت ایران واهمه دارند. در همین زمینه، آن ها ابتدا تلاش کردند، جبهه جدیدی را در موصل با همراهی کردها در پاسخ به نقش برجسته نیروهای بسیج مردمی و ایران علیه داعش در فلوجه ایجاد کنند؛ اما از آنجا که فلوجه کلید آزادسازی موصل تلقی می شود، سعی دارند با اخلال در روند پیشروی نیروهای بسیج مردمی و خارج کردن آن ها از طرح های نهایی عملیاتی برای آزادسازی شهر فلوجه، کنترل این عملیات را به دست گیرند. 
در واقع، به حاشیه راندن نیروهای بسیج مردمی به بهانه های مختلف از جمله احتمال وقوع نزاع های مذهبی بعد از آزادسازی این شهر بین شیعیان و سنی ها، موضوعی است که از سوی آمریکایی ها و بازیگران دیگری از جمله عربستان سعودی دنبال می شود. 
با این حال و بر خلاف جوسازی های اخیر، نیروهای شرکت کننده در عملیات آزادسازی فلوجه بر حمایت خود از جان غیرنظامیان و فراهم کردن گذرگاه‌ها و پناهگاه‌های امن و  تأمین نیازهای اساسی آن ها و تعامل مبتنی بر احترام با آن ها و نیز اتخاذ بالاترین درجات هشیاری و احتیاط هنگام ورود به فلوجه برای تضمین دور نگه داشتن غیرنظامیان از آتش نیروهای شرکت کننده در عملیات آزادی تأکید کرده‌ اند. 
در همین زمینه، حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق نیز بارها تأکید کرده که «ما به حفظ جان مردم فلوجه و سلامتی آن ها و فراهم کردن اماکن امن برای آنها پایبند هستیم». العبادی همچنین درباره تلاش‌ها برای شعله‌ور کردن آتش فتنه طایفه‌ای از سوی دشمن همزمان با آغاز عملیات آزادسازی فلوجه و دیگر مناطق هشدار داده است. 
در نهایت، نخست وزیر عراق در واکنش به هجمه برخی رسانه ها و مقامات غربی و عربی علیه نیروهای داوطلب مردمی (الحشد الشعبی)، تأکید کرد، نیروهای حشد الشعبی یکی از نهادهای تابع دولت عراق است که مسائل مالی آن ها را نیز دولت بر عهده دارد و تحت حاکمیت و کنترل دولت عراق قرار دارند. 

[ منبع این خبر سایت شیعه نیوز می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «فضاسازی رسانه‌های غربی علیه نقش نیروهای شیعه در فلوجه» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات