اجاره‌بهاء در تعقیب تورم


آمارها نشان می‌دهد از سال 1391 تاکنون رشد اجاره‌بهاء با نرخ تورم رابطه‌ای همسو داشته است.
به گزارش خبرنگار ایسنا، با این‌که کارشناسان همواره می‌گویند قیمت مسکن باید ملاک نرخ اجاره باشد و تاکید دارند اجاره بها نباید با نرخ تورم تنظیم شود، آمارها حاکی از آن است که طی یک سال گذشته اجاره بها با رشد تورم رابطه‌ای همسو داشته است.
پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، سیر منفی تورم آغاز شد و از 40.4 درصد در ابتدای شروع به کار دولت یازدهم هم‌اکنون به 10.2 درصد رسیده است. نرخ رشد اجاره بها در کل کشور نیز تقریبا با این رقم برابری می‌کند و در اردیبهشت 95 نسبت به مدت مشابه سال قبل 10.8 درصد افزایش یافت.
آمارها از سال 1391 تاکنون نشان می دهد که اجاره بها با فاصله کمی، سایه به سایه به دنبال تورم حرکت می‌کند. در پایان سال 91 نرخ تورم 31.5 و نرخ اجاره 32.5 درصد اعلام شد. در پایان سال 92 نرخ تورم 34.7 درصد و نرخ افزایش اجاره در نیمه دوم همان سال 14.2 درصد بود. در سال 93 نرخ تورم 14.8 درصد و نرخ رشد اجاره 12.8 اعلام شد. در اسفندماه 94 تورم به 11.3 درصد رسید و اجاره بها در نیمه اول سال 94 رشد 10.4 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرد.
در اردیبهشت سال 95 نیز تورم به 10.2 درصد رسید و نرخ رشد اجاره در کل کشور 10.8 درصد بود.
همان‌طور که می‌بینیم آمارها نشان می‌دهد با این‌که نرخ سود بانکی، درآمد سرانه و قیمت مسکن از فاکتورهای تاثیرگذار بر بازار اجاره هستند که در سال 92 این متغیرها اثر خود را بر بازار اجاره گذاشتند، در سایر سال‌ها تاثیر نرخ تورم بر رشد اجاره بها غیر قابل انکار است.
انتهای پیام


[ منبع این خبر سایت ایسنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اجاره‌بهاء در تعقیب تورم» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات