روزنه‌ای برای فیلم‌سازان مستقل


کارگردان مستند «برای گونگادین بهشت نیست» گفت: پس از اکران مستندم در گروه سینمایی «هنر و تجربه»، من که در آستانه مأیوس شدن از ادامه‌ی فعالیت بودم بسیار روحیه گرفتم و قصد دارم، فیلم‌های بیشتری بسازم.
سید غلامرضا نعمت‌پور با بیان اینکه "این گروه سینمایی روزنه امیدی برای فیلم‌سازان مستقل ایجاد کرده است" در گفت‌وگویی با خبرنگار سینمایی ایسنا در مورد مستند‌ش گفت: 10 سال پیش زمانی که کتابی با عنوان «مشاهیر لرستان» نوشته آقای ایرج کاظمی را می‌خواندم با این سوژه (علی میردریکوندی، نویسنده‌ی گمنام کتاب «برای گونگادین بهشت نیست») برخورد کردم و آنقدر برایم جالب بود که همیشه در ذهنم ماند؛ آن زمان به دلیل آنکه شرایط ساخت مستندش را نداشتم نتوانستم کاری انجام بدهم تا اواخر سال 90 که شرایط آن فراهم شد.
این کارگردان با اشاره به این‌که منابع پژوهشی برای این مستند در اختیار نداشته است، یادآور شد: اواخر سال 90 پژوهش این مستند را شروع کردم که تا تیرماه سال 92 و حدود یک سال و نیم بعد از آن، کار تولید آن به پایان رسید. اگر پژوهش‌ها را همان 10 سال پیش انجام می‌دادیم، می‌توانستیم منابع بیشتری پیدا کنیم، چرا که منابع و افراد بیشتری در آن زمان وجود داشتند.
به گزارش ایسنا، مستند «برای گونگادین بهشت نیست» داستان شگفت‌انگیزِ جست‌وجو و یافتن نویسنده مهجور لرستانی (علی میردریکوندی) را روایت می‌کند که حدود 50 سال پیش با نوشتن کتاب «برای گونگادین بهشت نیست» به عنوان پرفروش‌ترین کتاب سال در انگلستان و آمریکا شناخته شده است. نویسنده‌ای که کتابش سریعا به هشت زبان زنده دنیا ترجمه می‌شود ولی در کشور خود و در بین هموطنان و هم استانی‌هایش گمنام است.
نعمت‌پور‌ که مستندش از 22 اردیبهشت‌ماه در گروه سینمایی «هنر و تجربه» اکران شده است، ادامه داد: به عنوان اولین سرنخ، نسخه اینترنتی کتاب را مطالعه کردم که در ابتدای آن آقای هِمینگ،به عنوان کسی که در زمان اقامتش در ایران، علی را از نزدیک می شناخت در چندین صفحه علاوه بر بیان توضیحاتی در مورد شخصیت علی، تعدادی از نامه‌های او را نیز در ابتدای کتاب منتشر کرده بود. در آن نوشته به اسم هر شخص یا مکانی که برمی‌خوردیم در موردش اطلاعات جمع می‌کردیم تا بتوانیم در مورد علی بیشتر بفهمیم. مطالعه‌ی مقدمه‌ی کتاب، سرنخ‌هایی به ما داد که کارمان را بسیار جلو انداخت.
وی افزود: البته بسیاری از منابع ما خارج از کشور بوده‌اند که پیدا کردن و برقراری ارتباط با آنها، سختی‌های خود را داشت تا اینکه در نهایت توانستیم تمامی اطلاعات بدست آمده را مانند تکه‌های پازل کنار هم بگذاریم.
این کارگردان ادامه داد: من با شخصیت علی مدت‌ها زندگی کردم و همیشه احساس می‌کردم که او یکی از بستگان من است، برای پیدا کردن اطلاعاتی درباره‌ی علی شبانه‌روز بدون اینکه خسته شویم، تلاش کردیم تا این‌که بعد از شِش، هفت ماه پژوهش، کار تصویربرداری را شروع کردیم. جالب آن بود تا پایان زمانی که فیلم را تدوین می‌کردیم باز هم اطلاعاتی در مورد علی به دستمان می‌رسید.
نعمت‌پور در بخش دیگری از سخنانش در مورد شخصیت علی توضیح داد: علی روحیات خاصی داشت و در سال‌های پایانی زندگی‌اش بسیار منزوی شده بود. شرایط زندگی‌اش همیشه بسیار پیچیده بود و ما علی‌رغم پیدا کردن اسنادی که در فیلم هم دیده می‌شود، هنوز نمی‌توانیم اطلاعات دقیقی در مورد او بیان کنیم. شخصیت علی برای خود این طایفه در استان لرستان هم بسیار جالب است، پس از این‌که مستند را در خرم‌آباد اکران کردیم، افرادی پیدا شدند که خاطراتی به نقل از پدرانشان از علی برای‌مان روایت کردند.
وی با اشاره به بازخوردهایی که از افراد مختلف پس از دیدن مستندش گرفته است، افزود: اغلب افراد پس از دیدن این مستند دچار یک حس مشترک می‌شوند، هم به نوعی بسیار خوشحال هستند و از طرف دیگر هم بسیار ناراحت‌اند که چنین استعدادی بدون این‌که شناخته شود از بین رفته است؛ هرچند که به نظر من علی نمرده است و ما امروز باید علی‌هایی که به صورت گمنام در کنار ما زندگی می‌کنند را دریابیم.
این کارگردان با بیان خاطره‌ای از ناصر تقوایی پس از دیدن این مستند خاطر نشان کرد: زمانی که این فیلم در جشنواره آبادان اکران شد، آقای تقوایی نیز در آنجا حضور داشتند و پس از تماشای آن به من گفتند «همان سال‌ها که این اخبار در مورد علی منتشر شده بود می‌خواستم فیلمی در مورد او بسازم ولی متاسفانه هیچ‌گاه فرصت نشد.» اگر ایشان همان 50 سال پیش فیلمی در مورد علی ساخته بودند امروزه منابع معتبر بیشتری در مورد این شخصیت در اختیار داشتیم.
نعمت‌پور با اشاره به مسائلی که در فیلم مطرح می‌شود تصریح کرد: پس از پیدا کردن اطلاعاتی از علی که در فیلم دیده می‌شود اطلاعات و نوشته‌های دیگری از علی در ایران پیدا نکردیم البته با در نظر گرفتن این‌که بودجه و امکانات ما در ساخت این مستند بسیار محدود بود می‌توان این امید را داشت که هنوز منابعی باشد که ما نتوانسته باشیم آن‌ها را پیدا کنیم. علاوه بر منابع داخلی دست نوشته‌های دیگری از علی در کتابخانه دانشگاه آکسفورد وجود دارد مانند کتاب «نورافکن» که در فیلم هم از آن یاد می‌شود، در 18 جلد و 60 هزار سطح داستان به دست‌خط علی در آن دانشگاه موجود است. ما در خلال تحقیقات‌مان به این مساله برخورد کردیم که این کتاب یکی از منابع تحقیقاتی دانشجویان خارج از کشور در مورد تاریخ ایران باستان است، چرا که داستان این کتاب به زمان پیش از زرتشت باز می‌گردد.
وی ادامه داد: مستند ما استارت تحقیقات و پیدا کردن منابع بیشتر در مورد علی را زده است، اگر در این کار سرمایه‌گذاری شود چه ما و چه افراد دیگر می‌توانند منابع بیشتری را کشف کنند. به ما در تحقیقات‌مان گفته شد که قیمت هر برگ از کتاب «نورافکن» علی بنا به نوع استفاده از آنها بین 40 تا 400 پوند هزینه کپی‌رایت دارد. همچنین دانشگاه آکسفورد به ما گفت که در یک نوار کاست صدای علی دارد که از همان سال‌ها نگه داشته‌اند.غلامرضا نعمت‌پور کارگردان مستند «برای گونگادین بهشت نیست»
این کارگردان در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به اکران مستندش در گروه "هنر و تجربه" خاطر نشان کرد: ما یکی از اولین متقاضی‌های اکران در این گروه سینمایی بودیم که مدیران هنر و تجربه گفتند که بهتر است آن را در زمان مناسبی اکران کنیم. البته امروز که این مستند اکران شده است خوشحال هستم؛ چرا که افراد بیشتری می‌توانند این مستند را تماشا کنند و در مورد استعدادهای کشورمان صحبت کنند. خوشحالم تا بالاخره شرایطی پیش آمده است که مستندها می‌توانند بیشتر از اکران در جشنواره‌ها دیده شوند. امیدوارم در بین افرادی که این مستند را می‌بینند مخاطبان دلسوزی وجود داشته باشند تا بتوانند در مورد زندگی علی تحقیقات بیشتری کنند.
وی ادامه داد: هنر و تجربه روزنه امیدی برای فیلم‌سازان مستقل ایجاد کرده است. پس از اکران این مستند در گروه سینمایی هنر و تجربه من که در آستانه مأیوس شدن از ادامه‌ی فعالیت بودم بسیار روحیه گرفتم و می‌خواهم فیلم‌های بیشتری را بسازم.
نعمت‌پور با اشاره به نحوه‌ی تبلیغات این گروه سینمایی خاطر نشان کرد: به نظر من هنر و تجربه اگر بتواند تبلیغات بیشتری را علی‌خصوص در تیزرهای تلویزیونی و بیلبوردهای سطح شهر انجام دهد، بسیار خوب است! درست است که در فضای مجازی تبلیغات بسیاری دارد ولی ما خودمان تبلیغات محیطی بسیاری را در خرم‌آباد انجام داده‌ایم.
این کارگردان همچنین در پایان با اشاره به این‌که با حمایت گروه سینمایی هنر و تجربه توانسته است فیلم را در خرم‌آباد اکران کند، توضیح داد: در خرم‌آباد سالن تازه تاسیسی متعلق به حوزه هنری وجود دارد که کلیه کارهای هنری خرم‌آباد در آنجا انجام می‌شود. ما با حمایت هنر و تجربه قرار است که سالن دیگر این شهر را که متعلق به وزارت ارشاد است را تجهیز کنیم تا بتوانیم از این پس میزبان فیلم‌های دیگر هنر و تجربه در خرم‌آباد باشیم، چرا که احساس می‌کنم مردم این شهر از فیلم‌های هنر و تجربه استقبال بسیاری خواهند کرد. البته علاوه بر اکران‌های معمول هنر و تجربه دوست دارم این فیلم در دانشگاه‌ها اکران شود و هر دانشگاهی که علاقه‌مند به نمایش آن باشد من با کمال میل می‌پذیرم.
به گزارش ایسنا،مستند «برای گونگادین بهشت نیست» ساخته شده در سال 91، تا به امروز جوایزی همچون برنده تندیس بهترین تحقیق و پژوهش از سی‌امین جشنواره فیلم کوتاه تهران،نامزد بهترین فیلم بلند، بهترین تحقیق و پژوهش و کسب جایزه بهترین فیلم بخش پرتره هفتمین جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت، سیمرغ بلورین بهترین تحقیق و پژوهش بخش مستند سی و دومین جشنواره فیلم فجر 1392، لوح تقدیر بخش تدوین چهل‌ونهمین جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان شهرکرد، تندیس جشنواره و جایزه بهترین تحقیق و پژوهش چهل‌ونهمین جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان شهرکرد، جایزه بهترین مستند بلند ایرانی جشنواره فیلم‌های ایرانی سیاتل آمریکا، جایزه هشتمین جشن بزرگ انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران، جایزه بهترین مستند جشنواره فیلم‌های مستقل خورشید، جایزه بهترین تحقیق و پژوهش نهمین جشنواره فیلم اردیبهشت هرمزگان را کسب کرده است.«برای گونگادین بهشت نیست»
انتهای پیام


[ منبع این خبر سایت ایسنا-هنری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «روزنه‌ای برای فیلم‌سازان مستقل» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات