چین: ژاپن در خصوص حادثه نیروگاه اتمی فوکوشیما پنهان‌کاری می‌کند

به گزارش ایرنا، وزارت امور خارجه چین در بیانیه ای که منتشر کرده، یادآور می شود: توکیو درباره آثار سوء این فاجعه به درستی اطلاع رسانی نکرده است.
بیانیه می افزاید: مقام های ژاپن باید بر این مسئله مدیریت مطلوبی داشته و گزارش ها و اطلاعات دقیقی در اختیار جامعه جهانی قرار دهند.
بیانیه ادامه می دهد که مسئله برای کشورهای همسایه ژاپن و کل دنیا اهمیت دارد و توکیو باید تازه ترین اطلاعات را به شکل مناسب و کامل عرضه کرده و با مسئله شفاف برخورد کند.
روزنامه «چاینا دیلی» چین نیز در گزارشی اعلام کرد که شرکت برق الکتریک ژاپن که مسئول رسیدگی به این پرونده است، سعی دارد در قبال این فاجعه کوچک نمایی کرده و واقعیات را آنطور که هست بیان نکند.
این در شرایطی است که وزارت خارجه چین در بیانیه خود از دولت ژاپن خواسته است در قبال مردم این کشور و ملت های همسایه مسئولیت پذیر باشد.
«هوا چون اینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین نیز در آخرین مصاحبه خود گفت که بارها از توکیو خواسته ایم در این باره همکاری منظم و مداوم داشته باشد.
این سخنگو گفت که به نظر می رسد ژاپن عامدانه در حال خودداری از انتشار اطلاع دقیق و کامل درباره این پرونده است و سعی دارد اساسا موضوع را کم ارزش جلوه دهد.
چین از اینکه مسئله ذوب راکتور در این نیروگاه ژاپن آثار مخرب زیادی داشته و توکیو این موضوع را پنهان کرده، ابراز نگرانی کرده است.
در زمین لرزه سال 2011 و سونامی بعد از آن بیش از 15 هزار و 600 نفر کشته شدند که هنوز هزاران نفر بر اثر این حادثه طبیعی ناپدید هستند.
بررسی ها نشان می دهد نزدیک به 80 درصد از مواد رادیواکتیوی که از این نیروگاه پس از زمین لرزه و سونامی نشت کرده، وارد دریا شده است.
چین می گوید که سال گذشته میلادی مردم این کشور فقط نزدیک به 5 میلیون سفر به ژاپن انجام داده اند و این کاهش سفر نشان می دهد که حادثه نیروگاه فقط نگرانی توکیو نیست.
آساق**231**1597

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «چین: ژاپن در خصوص حادثه نیروگاه اتمی فوکوشیما پنهان‌کاری می‌کند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات