انتخابات میاندوره ای مالزی آزمونی برای اتحادهای سیاسی احزاب

به گزارش ایرنا، به کمپین های انتخاباتی میاندوره ای مجلس ملی مالزی با نزدیک شدن به انتخابات عمومی سال 2018، به مثابه آزمونی برای سنجش سناریوهای آینده سیاسی در مالزی نگریسته می شود و این کمپین ها از روز یکشنبه آغاز شد.
متحدین پیشین و به احتمال زیاد آینده، در تسخیر کرسی ها مجلس در حوزه های 'کوالا کنگسر' از ایالت 'پراک' و 'سونگای بسار' در ایالت 'سلانگور' 29 خرداد با هم رقابت خواهند کرد.
این کرسی ها از زمان کشته شدن دو نماینده اشان از ائتلاف حاکم 'باریسان ناسیونال' در حادثه سقوط یک بالگرد در ایالت شرقی ساراواک خالی مانده اند .
کمیسیون انتخابات در 'سونگای بسار' روز یکشنبه اعلام کرد 'بودیمان محمد زاهدی' نماینده ائتلاف حاکم به رقابت با 'عبدل رانی عثمان' نماینده حزب اسلامی 'پاس' و 'ازهر عبدل شکور' نماینده ائتلاف مخالف 'اتحاد امید جدید' از حزب ' اعتماد ملی یا 'امانه رعیت' خواهد رفت.
سه حزب مخالف مالزی دی ماه سال گذشته به طور رسمی از انعقاد پیمانی تحت عنوان 'اتحاد امید جدید' یا 'پاکاتان هاراپان' خبر دادند که هدف آن جلوگیری از انشقاق در ائتلاف مخالفان و پیروزی در انتخابات 2018 است و این انتخابات آزمونی برای این اتحاد است.
در 'کوالا کنگسر' نیز 'مستوره محمد یزید' بیوه نماینده سابق به رقابت با 'نجیه صالحه' و 'احمد ترمیزی راملی' نمایندگان احزاب 'پاس' و 'اعتماد ملی ' و 'عزت بخاری اسماعیل بخاری' نماینده مستقل خواهد رفت.
در انتخابات عمومی گذشته، ائتلاف حاکم 'باریسان ناسیونال' با حزب 'پاس' با اختلاف ناچیزی بر ' پاکاتان رعیت' به عنوان ائتلاف مخالفان پیروز شد.
'پاکاتان رعیت' به عنوان ائتلاف مخالفان دولت مالزی از سه حزب اقدام دموکراتیک به رهبری 'لیم کیت سیانگ'، حزب پاس به رهبری 'عبدالهادی آونگ' و حزب عدالت مردم به رهبری 'وان عزیزه وان اسماعیل' همسر انور ابراهیم به عنوان رهبری مخالفان تشکیل شده بود.
'پاکاتان رعیت' سال گذشته از هم پاشید. گروهی از رهبران پیشرو از حزب 'پاس' نیز جدا شدند و حزب جدید 'اعتماد ملی' را تشکیل دادند. تشکیل یک ائتلاف مخالف جدید 'اتحاد امید جدید' یا 'پاکاتان هاراپان' با احزاب باقیمانده ائتلاف سابق یعنی حزب اقدام دمکراتیک (پی. کی.آر) انجام شد.
از آن زمان به بعد، 'پاس' روابط دوستانه تری با حزب حاکم 'آمنو' به رهبری 'نجیب تون رزاق' نخست وزیر مالزی برقرار کرد.
احتمال داده می شود دو حزب بتوانند برای شکست ائتلاف مخالف با هم همکاری کنند، بخصوص بعد از اینکه ائتلاف حاکم هفته گذشته راه به تعویق افتادن لایحه بحث برانگیز پیشنهادی 'هادی آوانگ' رهبر حزب 'پاس' را در مجلس مالزی هموار کرد.
'مصطفی علی' مدیر بخش انتخاباتی حزب اسلامی پاس جمعه گذشته در گردهمایی سالانه این حزب گفت : ما به انتخابات میاندوره ای مجلس به عنوان یک آزمون نگاه می کنیم. این می تواند سناریوهای آینده سیاسی را مورد آزمایش قرار دهد.
حزب اسلامی مالزی از حمایت بالایی نزد رای دهندگان مسلمان محافظه کار در ایالت هایی مثل 'کلانتان' جایی که قدرت را در اختیار دارد، برخوردار است. با اینحال با داشتن فقط 14 کرسی نمایندگی مجلس نیاز به متحد خواهد داشت، در حالیکه ائتلاف حاکم در مناطق شهری و نزد غیرمالایی ها محبوبیت خود را از دست می دهد.
تحلیلگران بر این باورند که حزب حاکم 'آمنو'، حزب حامی حقوق مالایی ها، به روابط نزدیک تر با حزب اسلامی 'پاس' به منظور گرفتن رای بیشتر از مسلمانان مالایی چشم دوخته است.
آساق**1611

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «انتخابات میاندوره ای مالزی آزمونی برای اتحادهای سیاسی احزاب» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات