مخالفت سوئیسی‌ها با طرح پرداخت حقوق پایه

رأی‌دهندگان سوئیسی با اکثریت آرا پیشنهاد تعیین درآمد پایه برای همه شهروندان را رد کردند.

به گزارش ایسنا، نتایج نهایی همه‌پرسی روز یکشنبه نشان داد که ۷۷ درصد رای‌دهندگان مخالف این طرح هستند و فقط ۲۳ درصد از آن حمایت کردند.

در طرح موسوم به درآمد پایه پیشنهاد شده بود که به همه شهروندان بزرگسال سوئیس، فارغ از این که شاغل باشند یا نباشند، ماهانه ۲۵۰۰ فرانک سوئیس حقوق پرداخت شود. این طرح همچنین شامل پرداخت ماهانه ۶۲۵ فرانک برای هر کودک در خانواده بود. به گزارش بی.بی.سی، سوئیس اولین کشور جهان است که درباره پرداخت حقوق پایه به شهروندان رأی‌گیری می کند.

نظرسنجی از قبل نشان می داد که این طرح در میان افکار عمومی محبوبیت ندارد و این درصد در میان سیاست‌مداران سوئیسی حتی کمتر هم گزارش شده بود؛ به طوری که هیچ یک از احزاب صاحب کرسی در داخل پارلمان این کشور از این طرح استقبال نکردند.

پیشنهادهای مشابهی در سایر کشورها هم مطرح شده است. دولت فنلاند درحال بررسی طرحی آزمایشی برای پرداخت حقوق حداقل به حدود ۸ هزار تن از میان گروه های کم‌درآمد جامعه است. در شهر اوترخت هلند هم پروژه آزمایشی مشابهی از ژانویه ۲۰۱۷ شروع خواهد شد.

به گزارش دویچه وله، پیش از برگزاری این همه‌پرسی، دولت، نهادهای اقتصادی و نیز اتحادیه کارگری با این طرح مخالفت کرده بودند.

استدلال کانونی مخالفان، تردید در تأمین مالی چنین طرحی است. آنها می‌گویند، دولت می‌تواند تنها با افزایش شدید مالیا‌ت‌ها این هزینه را تامین کند. در چنین صورتی، آهنگ رشد اقتصادی به شدت کند خواهد شد. از سوی دیگر استدلال می‌شود که اجرای این طرح می‌تواند از انگیزه‌های اقتصادی و نیز از حس مسئولیت فردی شهروندان بکاهد.

[ منبع این خبر سایت عصر ایران-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مخالفت سوئیسی‌ها با طرح پرداخت حقوق پایه» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات