روزي كه محيط زيست در خواب بود!

حميدرضا عسگري سرمقاله نویس روزنامه آفرینش امروز نوشت: طي دو روز گذشته پيام‌ها و همايش‌هايي پيرامون گرامي داشت "روزمحيط زيست" مخابره و برگزار شد بي آنكه توجه خاصي به ضرورت‌ها، اولويت‌ها و حساسيت هاي اين عرصه شود. متاسفانه در پيگيري مسائل زيست محيطي كشورمان شاهد يك رخوت و كندي در اصلي ترين نهاد حامي آن يعني "اداره محيط زيست" هستيم.

البته منكر برخي اقدامات و عملكردهاي مسئولان آن طي دولت يازدهم نيستيم و بارقه‌هايي از اميد در آن ديده شده است، اما متصديان اصلي محيط زيست كشورمان همچنان بي رمق طي طريق مي‌كنند درحالي كه غول آسيب‌ها و روند تخريب‌ها با سرعتي وصف ناشدني در حال از بين بردن محيط زيست و منابع طبيعي كشور هستند.

در مسئله اخير پارك "بهشت مادران" روزنامه آفرينش بر اساس رسالت خبري و آگاهي بخشي خود نسبت به تخريب اين پارك اطلاع رساني كرد و بالاتر از آن با نامه نگاري‌هاي مختلف به ارگان‌ها و نهادهاي حكومتي خواستار نظارت و رسيدگي به اين موضوع گرديد. اين پيگيري‌ها كه به پشتوانه و خواسته‌هاي مردمي صورت گرفت، در اولين قدم دست ياري به سوي اداره محيط زيست دراز كرد تا اين نهاد به عنوان اصلي ترين حامي منابع طبيعي كشور، پا به ميدان بگذارد و مانع از قطع درختاني با عمر بيش از نيم قرن گردد.

چشم اميد ما و همه مردمي كه پيگير اين مسئله بودند به واكنش مسئولان محيط زيست بود، اما در اين اثنا بسياري از نهادها همچون استانداري تهران، شوراي شهر، وزارت اطلاعات و برخي ديگر سازمان‌هاي ذي ربط حداقل براي بازديد از اين پروژه شوم به محل پارك آمدند و اين اميد را به اهالي و مردم دوستدار طبيعت دادند كه به بررسي و پيگيري موضوع خواهند پرداخت.

هرچند كه ممكن است اين وعده و وعيدها به سبب دست قدرتمند مجريان اين طرح به جايي نرسد و آخر شاهد روند تخريبي محيط زيست در دل پايتخت باشيم، اما اين انتظار وجود داشت تا حداقل پاسخ يكي از نامه‌هاي ارسالي داده مي‌شد يا يكي از مسئولان درجه چندم اداره محيط زيست بازديدي از اين پارك مي‌كرد و شاهد اعتراض اهالي و ديگر دوستداران طبيعت مي‌شد.

تعجب مضاعف دراين موضوع، آشنايي با شخصيت كاري و عملكرد سركارخانم ابتكار به عنوان يكي از حاميان محيط زيست مي‌باشد، كه تاكنون واكنشي به اين مسئله نداشته و گويا نسبت به اتفاقي كه در يكي از پارك‌هاي جنگلي پايتخت قرار است رخ دهد، بي خبرند. ناگفته نماند كاملاً از توان و قدرت نهاد محيط زيست دركشورمان به سبب عدم حمايت‌هاي قانوني و مادي باخبريم، اما اگر اداره محيط‌زيست در مقابل اين تخريب‌هاي علني منابع طبيعي و سرمايه هاي ملي سينه سپر نكند بايد به كجا گلايه برد و معترض شد.

با تمام اين اوصاف ماهم به سهم خود اين روز گرامي را ارج مي نهيم و مناسبت اين روز را به متصديان محيط زيست كشورمان تبريك مي‌گوييم. اما انتظار داريم حداقل به مناسبت اين روز كه به نام محيط زيست مزين شده، مسئولان اداره محيط زيست كشورمان بيش ازپيش نسبت به تخريب و تصرف منابع طبيعي كشور حساسيت نشان دهند و حتي اگر ياراي مقابله و مواجهه با متخلفان را ندارند، اقدامات خود را در راستاي جلو گيري از تخريب‌ محيط زيست به سمع و نظر مردم برسانند، تا بدين وسيله حمايت و اعتماد جامعه را نسبت به حسن نيت خود حفظ كنند.

منبع: روزنامه آفرینش

[ منبع این خبر سایت عصر ایران-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «روزي كه محيط زيست در خواب بود!» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات