عملکرد ضعیف دستگاه های اجرایی شفت در مدیریت پسماند این شهرستان

خبرگزاری مهر، گروه استان ها- مریم اصغری: با افزایش زندگی شهرنشینی و نبود مکان برای دفن زباله و پسماندها، موضوع «مدیریت پسماند» به یکی از مسائل مهم زیست محیطی تبدیل شده است. با توجه به اینکه جمع آوری زباله ها و پسماندها برعهده شهرداری ها بوده، نیاز است که این سازمان با آموزش شهروندان موضوع تفکیک زباله از مبدأ را پیگیری و این فرهنگ را در میان شهروندان نهادینه کند.

متاسفانه مسیر به گونه ای پیش می رود که نشان می دهد اگر فکر و راهکاری عملی و مثبت در این زمینه اندیشیده نشود نسل های آینده دیگر شاهد زمینی پاک و محیطی زیبا نخواهند بود و این خیانتی است که نسل امروز در حق آیندگان می کنند.

دفن زباله و پسماند یکی از ساده ترین روش هایی است که در این سال ها برای مدیریت پسماند در شهرها و روستاهای کشور از آن استفاده شده که البته این روش خود دارای تبعات زیست محیطی بسیاری است.

در شهرستان شفت نیز با توجه به وجود مناطق بکرگردشگری، زیارتی و سیاحتی و ورود گردشگران از مناطق مختلف کشور، روزانه ۱۲ تن زباله و پسماند تولید می شود که ساماندهی این حجم از زباله نیازمند مدیریت و برنامه ریزی مدون است.

شهرداران نماد و سمبل اجرای پسماند در شهرستان ها

فرماندار شفت در جلسه مدیریت پسماند این شهرستان که غروب یکشنبه برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به نزدیکی تعطیلات تابستان و حضور گردشگران و مسافران در شهرستان ضرورت توجه ویژه شهرداران، بخشداران و دهیاران در این زمینه بسیار زیادتر از گذشته احساس می شود.

یونس محمودی با بیان اینکه امروز موضوع مدیریت پسماند و زباله از تأکیدات استاندار و رویکردی برای ارزیابی مدیران شهرستان به ویژه شهرداران است، افزود: البته شهرداران شفت و احمدسرگوراب با توجه به امکانات موجود تلاش خود را انجام داده اند اما کافی نیست.

وی با تأکید برتلاش مضاعف در این حوزه با توجه به مشکلات موجود در زمینه محیط زیست و پسماند در شهرستان شفت، خاطرنشان کرد: تصویب یک مصوبه در حوزه محیط زیست در کارگروه پسماند باید توسط شهرداران شهرستان اجرایی شده و عمل نکردن به این مصوبات نشان از بی تفاوتی این مسئولان به موضوع مهم پسماند و زباله است.

فرماندار شفت با بیان اینکه نبود تعامل و همکاری این دستگاه ها در زمینه معضلات محیط زیستی و پسماند در شأن مردم شهرستان نیست، گفت: شهرداران نماد و سمبل اجرای پسماند در شهرستان ها هستند.

ضرورت فعال شدن گروه های مردم نهاد محیط زیستی در شفت

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شفت در ادامه این جلسه ضمن گرامیداشت روز جهانی محیط زیست، اظهار کرد: متاسفانه هنوز در بحث جمع آوری زباله و اجرای طرح تفکیک زباله از مبدأ در شهرستان با مشکل مواجه هستیم.

وی ضمن تقدیر و تشکر از آموزش و پرورش شهرستان در زمینه فراهم کردن بسترهای لازم برای برگزاری کلاس های آموزشی در مدارس، افزود: امروزه بحث آموزش رکن مهم نهادینه کردن فرهنگ استفاده مناسب از محیط زیست و طبیعت است.

علی فرهی تکرمی با بیان اینکه به همین منظور ما نیازمند همکاری همه دستگاه های فرهنگی و آموزشی در سطح شهرستان هستیم، گفت: فعال شدن گروه های مردم نهاد محیط زیستی برای کمک رسانی در این زمینه به دستگاه های اجرایی در شهرستان نیاز ضروری است.

وی در ادامه به اجرای طرح تفکیک زباله از مبدأ به صورت پایلوت در دو دهستان جیرده و ملاسرا شفت اشاره و خاطرنشان کرد: این دو دهستان در فاز دوم اجرای این طرح قرار داشته و برای اجرا باید با شرکت مذکور قرارداد امضا کنند.

فرهی تکرمی با اشاره به اجرای طرح پویش «سه شنبه های بدون خودرو» در برخی از شهرهای کشور و استان خواستار همکاری دستگاه هایی همانند شهرداری در خصوص اجرای این طرح در شهرستان شفت شد.

وی با بیان اینکه شهرستان شفت دارای پنج واحد ورمی کمپوست است، اظهار کرد: از این تعداد چهار واحد خانگی و یک واحد بصورت صنعتی هستند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شفت ادامه داد: متاسفانه این واحدها به دلیل نداشتن محلی برای فروش در حال حاضر فعال نبوده که نیازمند به توجه ویژه مسئولان جهاد کشاورزی در این خصوص است.

انباشت زباله در مناطق مختلف شهرستان شفت که همواره مقصدی برای گردشگران است، نیازمند تلاش همه نهادها و دستگاه ها برای اجرای مناسب طرح تفکیک زباله از مبدأ بوده و اقداماتی عملگرایانه را طلب می کند.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «عملکرد ضعیف دستگاه های اجرایی شفت در مدیریت پسماند این شهرستان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات