کارگاه تاریخ شفاهی در قزوین برگزار شد

به گزارش خبرنگار مهر، کارگاه بررسی گفتگو در مصاحبه تاریخ شفاهی یکشنبه شب با حضور مسئول دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری امور استان ها و مجلس حوزه هنری کشور در ستاد کنگره شهدای استان قزوین برگزار شد.

محمد قاسمی پور در این نشست کارگاهی بیان کرد: همانگونه که امروز تاریخ به‌عنوان یک علم در دانشگاه ها شناخته شده است، تاریخ شفاهی هم به‌ عنوان یک رشته میان رشته ای تعریف شده است چنانکه فارغ التحصیلان این رشته علاوه بر تاریخ، باید با روان شناسی، علوم انسانی، جغرافی و علوم اجتماعی نیز آشنایی داشته باشند.

وی با اشاره به ضرورت آشنایی مصاحبه کنندگان با ابزار، امکانات و دستاوردهای جدید در حوزه ضبط و ثبت افزود: تکنولوژی های تازه در این عرصه محیط های جدیدی پیش روی ما  گشوده و مهارت های تخصصی زیادی در حال خودنمایی است، برای روزآمد ماندن باید آنها را فرا گرفت و در کنار احساس تعلق و علاقه مندی به تاریخ شفاهی آنها را به کار بست.

مسئول دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری امور استان ها و مجلس حوزه هنری کشور ادامه داد: در این کارگاه مصاحبه تاریخ شفاهی به ‌عنوان یک ابزار و روش مطرح است آنهم روشی معطوف به مبارزان انقلاب اسلامی و رزمندگان دفاع مقدس است.

قاسمی پور خاطرنشان کرد: برای یک مصاحبه موفق مهارت های ارتباطی لازم و ضروری است، برای این امر باید پیش نیازهای این روش مانند صبوری، انتخاب زمان مناسب، ورود به جزئیات و ریزبینی، کنجکاوی هوشمندانه، پیش تحقیق، مطالعه، پرهیز از مجادله های خسته کننده، رعایت شأن و منزلت اجتماعی مصاحبه شونده، جلب اعتماد، امانت داری در حین و پس از مصاحبه و سایر تمعهیداتی از این دست را رعایت کرد.

وی با اشاره به ضرورت ثبت تاریخ شفاهی انقلاب و دفاع مقدس بیان کرد: مقام معظم رهبری بارها تاکید داشته اند که صاحبان انقلاب که در دل جریانهای انقلاب و دفاع مقدس بوده اند باید تجارب خود را برای نسل آینده بازگو کنند تا هم این تجارب به نسل های بعدی انقلاب منتقل شود و هم مانع از تسلط انحرافات دشمن در روایت تاریخ انقلاب و دفاع مقدس شود.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کارگاه تاریخ شفاهی در قزوین برگزار شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات





جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات